DOLAR 32,2910 % -0.11
EURO 35,0448 % 0.61
STERLIN 41,4586 % 0.51
FRANG 36,1561 % 0.37
ALTIN 2.416,03 % 0,37
BITCOIN 69.328,00 3.766

Aksiyon Filmleri 2024: En İyi, En Yeni, Sürükleyici Türk ve Yabancı Aksiyon Film Önerileri

Film dünyasının sevilen türleri arasında gerilim, komedi, macera ve aksiyon filmleri başı çekiyor. Her yaş grubundan bireylere uygun çekilen filmler izlerken kişiyi işlediği konuya adapte ediyor. Yönetmen koltuğunda dünyaca ünlü isimlerin oturduğu ve kadrosunda önemli isimlerin yer aldığım filmler bulunuyor. Aileniz veya arkadaşlarınızla izleyebileceğiz en iyi, en yeni, sürükleyici, tehlikeli ve macera içeren Türk ve yabancı aksiyon film önerileri için sizin için hazırladığımız aksiyon filmleri 2024 içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Aksiyon Filmleri 2024: En İyi, En Yeni, Sürükleyici Türk ve Yabancı Aksiyon Film Önerileri

Gerçekçi sahneleri, görüntü kalitesi ve dünyaca ünlü oyuncuların aktörlük yeteneği ile izleyenlere ekran başında heyecanlı anlar yaşatan aksiyon filmleri küçük büyük her yaştan beğeni kazanıyor. Yeni aksiyon filmi arayışında olanlar için Netflix gibi dizi-film platformlarında her türden filmler bulunuyor.

Aksiyon Filmleri 2024

1. Keskin Nişancı (2014)

Keskin Nişancı, 25 Aralık 2014 tarihinde ABD’de gösterime giren, Clint Eastwood tarafından yönetilen, Jason Deal Hall tarafından yazılmış aksiyon savaş filmidir. Cesur bir asker olarak tanınan Chris Kyle, yoğun savaş ortamının hüküm sürdüğü Irak’a silah arkadaşlarını korumak için gönderilir. Kyle gerçekten keskin bir nişancıdır ve isabetli atışlarıyla savaş alanında pek çok hayatı kurtarır. Cephede adeta bir efsaneye dönüşür. Ama şöhreti çok geçmeden düşman hatlarında da yayılınca, bu sefer kendisi hedef haline gelecektir. Öte yandan, her ne kadar profesyonel bir asker de olsa zihni, Amerika’da evde bıraktıklarıyla meşguldür.

2. Tetikçiler (2012)

Tetikçiler Rian Johnson tarafından yazılan ve yönetilen 2012 Amerikan bilimkurgu aksiyon filmi. Filmde Bruce Willis, Joseph Gordon-Levitt ve Emily Blunt rol alıyorlar. 2074 yılı… Zamanda yolculuk mümkün olsa da bu, yasa dışı çeteler tarafından kullanılan bir araçtır. Bu çeteler, öldürmek istedikleri kişiyi zamanda 30 yıl öncesine yollamakta ve kendileri adına çalışan kiralık katiller tarafından infaz edilmesini sağlamaktadır. Uyuşturucunun pençesinde fakat paranın verdiği güvenle rahat bir hayat yaşayan Joe, kariyeri parlak bir kiralık katildir. Yeni bir infaz için göreve gider ancak gönderilen kurbanın kendisi olduğunu görünce bocalar.

3. Yarının Sınırında (2014)

Yarının Sınırında, Doug Liman tarafından yönetilen 2014 Amerika yapımı bilimkurgu, aksiyon filmi. Filmin başrollerini Tom Cruise ve Emily Blunt paylaşmaktadır. Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yoluyla emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği dışında ikinci bir şansları yoktur. Subay Bill Cage daha önce bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerdir ve atıldığı yeni görevi onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür… Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur. Cage, sıra dışı bir şekilde cehennem gibi bir günde uyanır, kendini kırılması zor bir döngünün içerisinde bulur. Buna göre her seferinde ölüp sonrasında yeniden dirilip aynı savaşı bir kez daha tekrarlamak zorundadır. Her geri dönüşünde daha güçlü, daha zeki ve Mimics’lerle daha kolay başa çıkabilir hale gelse de kendine verilen iş dünyanın en zorlu görevidir.

4. Ben Efsaneyim (2007)

Ben Efsaneyim, Francis Lawrence’ın yönettiği ve başrolünde Will Smith’in yer aldığı 2007 ABD yapımı kıyamet sonrası bilimkurgu filmidir. Robert Neville, korkunç bir virüsün her yere yayılmasına engel olamamış bir bilim adamıdır. New York’ta hayatta kalabilenlerdendir. Daha doğrusu o, tüm üstün deneyim ve bilgilerine rağmen bu virüsün önünü kesememiş ve ancak kendi bedeni söz konusu virüse bağışıklık kazanmıştır. Bu noktada olan aslında tek kişidir. Üç yıl süre ile her türlü imkanını kullanarak kendisi gibi hayatta kalabilmiş başkaları varsa onlara ulaşmaya çalışır ve aslında yalnız değildir. Neville’in direnme gücünü sağlayan tek şey misyonunu yerine getirmek tutkusudur. Kendi kanını kullanarak virüsün etkilerini terse çevirmesi gerekmektedir. Zaman hızla tükenmektedir.

5. Elysium: Yeni Cennet (2013)

Elysium, 2013 ABD yapımı yönetmenliğini Neill Blomkamp’ın yaptığı bilimkurgu, aksiyon ve gerilim filmidir. Düşük bütçeli District 9 ile tanınan yönetmen Neill Blomkamp’ın yeni projesi yine uzak gelecekte, 2154 yılında geçiyor ve yine uzayla yakın temas halinde ilerliyor. Bu seferki görev ise çoktan çökmüş olan dünyayı ve beraberinde insanlığı daha temiz bir dünyaya taşımak. Tıpkı Prometheus’yi çağrıştırırcasına, Yunan mitolojisine göndermeler içeren Elysium’da, 2154 yılında dünyada hala varlığını sürdürebilen yegane iki sınıfın çatışması temel alınmakta. Elysium’un varsıl ve şanslı “egemenleri” teknoloji alanında üst düzey bir gelişim gösteren gezegenlerinde lüks içerisinde yaşarken; “çürümüş dünya”da geri kalan kalabalık insan topluluğu tedavi ihtiyaçları için bile Elysium’a ihtiyaç duymaktadır. Ancak iki gezegen arasında yapılan anlaşmalar gereğince Elysium’a girmeleri kesin suretle yasaktır. Ta ki Elysium’a gitmekten başka çaresi kalmayan Max isimli sıradan bir adam çıkana dek.

6. Sicario (2015)

Başrollerinde yıldız oyuncular Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin, Jeffrey Donovan ve Jon Bernthal’in yer aldığı Sicario, ABD ve Meksika arasında bulunan kanunsuz sınır kenti Suarez’de idealist bir FBI ajanı olan Kate ve özel operasyon kuvveti görevlilerinin uyuşturucu kartelleriyle mücadele etmek için görevlendirilmelerini konu alıyor. Sicario, oyunu kurallarına göre oynamayan suçlulara ulaşmak için sınırları zorlayan soluk soluğa bir operasyonun hikayesi. Sinematografik açıdan neredeyse kusursuz olan ve eleştirmenlerden tam not alan filmin yönetmenliğini Denis Villeneuve üstlenirken, senaryo koltuğunda Taylor Sheridan oturuyor.

7. John Wick (2014)

Yönetmenliğini David Leitch ve Chad Stahelski ikilisinin üstlendiği filmin başrolünde Keanu Reevus yer alıyor. John Wick, emekliye ayrılmış bir tetikçidir. Emekliliğinin tadını çıkarırken karısının yakalandığı amansız hastalıkla hayatı altüst olur. Karısından kendisine kalan en değerli varlığı ve can yoldaşı köpeğidir. Ancak evine dalan üç gangster onu da öldürür. Gansterlerden biri, mafya babası Viggo Tasarov’un oğlu Josef Tasarov’dur ve John’un daha önce birlikte çalıştığı bir adamdır. Artık kaybedecek hiçbir şeyi de kalmayan John Wick’in tek istediği intikamdır ve New York sokaklarında düşmanlarıyla nefes kesen bir kovalamacanın içine girer.

8. Adalet (2014)

Adalet, 2014 yılında vizyona giren ABD yapımı vigilante aksiyon-gerilim filmi. Yönetmen koltuğunda Antoine Fuqua’nın oturmaktadır. Filmin başrollerinde Denzel Washington, Marton Csokas, Chloë Grace Moretz, David Harbour, Bill Pullman ve Melissa Leo yer almaktadır. Robert McCall (Denzel Washington) gizemli geçmişini arkasında bıraktığına inanarak kendisini yeni, sakin bir hayata başlamaya adar. Fakat sonradan Rus gangsterlerin kontrolü altındaki Alina (Chloë Grace Moretz) adındaki genç, fahişe bir kızla tanışır ve boş boş duramaz – ona yardım etmeye karar verir.

9. Sherlock Holmes (2009)

Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle tarafından 1854 yılında yaratılan ve dünyanın en çok bilinen kurgusal dedektifleri arasında yer alan Sherlock Holmes’den esinlenen film 2009’un Aralık ayında vizyona girdi. Yönetmenligini Guy Ritchie’nin yaptıgı filmin baş rollerinde BAFTA Ödülleri ve Altın Küre sahibi Robert Downey Jr. ve ünlü ingiliz oyuncu Jude Law yer alıyor. Arthur Conan Doyle’un efsane dedektif karakteri Sherlock Holmes’ün modern tekniklerle hazırlanmış bu filminin konusu şöyle ilerliyor: Dövüş tekniklerini, efsanevi zekası gibi silah olarak kullanan Holmes ve ortağı Watson, yine şaşırtıcı biçimde zeka unsurları içeren bir senaryoda, ülkesini yokedebilecek bir tehlikeye karşı savaşma kararı alırlar. Holmes’un vazgeçilmez belalı aşkı Irene Adler de senaryo içinde yine boy gösteriyor.

10. Av Mevsimi (2010)

Av Mevsimi, Yavuz Turgul’un yönetmenliğini yaptığı ve Türk sinemasının üç önemli ismi Şener Şen, Çetin Tekindor ve Cem Yılmaz’ı aynı yapımda buluşturduğu bir filmdir. Tecrübesi, sezgileri ve takipçiliğiyle tüm teşkilatın “Avcı” olarak nitelediği Ferman (Şener Şen) ile yalnızca bakışlarıyla bile lakabının hakkını veren “Deli” İdris (Cem Yılmaz) cinayet masasında görevli, baba-oğul kadar yakın iki polistir. Antropoloji mezunu, sessiz sakin Hasan (Okan Yalabık) ise bu ikiliye sonradan dahil olan acemi bir polistir. Acemi olması sebebiyle “çömez” lakabı takılmıştır. Öldürülen genç bir kız onları uyuşturucu taciri Asit ile, Türkiye’nin en zengin adamlarından Battal Çolakzade ile (Çetin Tekindor), kızın ağabeyleri Abbas, Vakkas ve daha birçok farklı insanla karşı karşıya getirecektir. Hayatını eşine adayan, onun hastalığıyla boğuşan Ferman, boşandığı eşi Asiye (Melisa Sözen) ile tutkuyla bağlı İdris, yeni mezun ve bu dünyaya yabancı Hasan karakterinin başından geçenler anlatılmaktadır. Çözmeye çalıştıkları cinayet, bu üç polisin hayatını değiştirecektir.

11. Fokus (2015)

Fokus, Glenn Ficarra ve John Requa tarafından yazılıp yönetilen, başrollerini Will Smith ve Margot Robbie’nin paylaştığı 2015 Amerikan suç komedi-drama filmidir. Nicky zamanının en usta dolandırıcılarından biridir. Bir gün Jess Barrett adında genç güzel ve çekici bir kadın ile yolları kesişir. Sıradan bir kadın olmayan Jess, soygun konusunda en az Nicky kadar önemli bir potansiyel barındırmaktadır. Acar dolandırıcı Nicky’nin, bir yandan acemi Jess’e işin inceliklerini öğretirken, diğer yandan da genç kadını tedirginlik verici bir şekilde yaklaşma girişimi başarısız bir biçimde sonlanır. Nicky ilişkiyi birden bire keserek Jess’ten uzaklaşma kararı alır. Üç yıl sonra, Jess, artık başarılı bir femme fatale olmuş ve Buenos Aires’te yüksek bahisli araba yarışları camiasında sözü geçen biri haline gelmiştir. Jess, Nicky’nin en son ve oldukça tehlikeli tezgahının en kritik noktasında onun planlarını alt üst eder ve Nicky’nin dünyasını karartır.

12. Zor Kazanç (2013)

Zor Kazanç, 2013 yapımı yönetmenliğini Michael Bay’ın yaptığı ABD yapımı suç ve komedi filmidir. Daniel Lugo ve en yakın arkadaşı Adrian Doorbal Florida’da yaşamakta ve vücut geliştirme salonunda antrenör olarak çalışmaktadır. Her gün bir diğerinin aynı olan bir hayat süren ikili, spor salonundaki sinir bozucu düzenden ve düşük maaşlarından usanmıştır. Kendi Amerikan Rüyaları’nın peşinden gitmeye karar veren ekip, hali hazırda suçlu olduklarına inandıkları zengin bir müşterilerini kaçırıp, işleri de kılıfına uydurarak zengin olmanın planını kurarlar. Hapisten henüz çıkan Paul Doyle’un da yardımlarıyla işe atılırlar. Ama ters giden tesadüfler sonucu, işler sarpa sarar.

13. Kod Adı: Olympus (2013)

Kod Adı: Olympus 2013 yapımı Amerikan gerilim filmidir. Mike Banning, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı çalışan, özel kuvvetler biriminde görevli bir gizli güvenlik ajandır. Bir akşam Başkan ve eşi bir davete giderlerken yolda trajik bir kaza meydana gelir. Banning’in tek bir simi kurtarma şansı vardır, o da tercihini eşini feda ederek Başkan’dan yana kullanır. Olay sonrası büroda herkes doğru yaptığını söyleyerek Mike’ı desteklese de saha görevinden alınarak masa başı bir işe atanır. Fakat ABD’yi hiç hesapta olmayan büyük bir saldırı beklemektedir. İçeriden köstebeklerin yönettiği terörist bir eylemle Beyaz Saray büyük bir saldırıya ve ihanete uğrar. Başkan teröristlerce esir alınmıştır ve Pentagon’un eli kolu bağlıdır. Bu olağanüstü koşullar altında tek çareleri Mike’ın cesur ve kahramanca giriştiği kurtarma operasyonuna bağlıdır.

14. Kaçış Planı (2013)

Kaçış Planı, 2013 ABD yapımı aksiyon-gerilim filmidir. Filmin başrollerinde Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jim Caviezel, Curtis “50 Cent” Jackson, Vinnie Jones, Vincent D’Onofrio ve Amy Ryan rol almaktadırlar. Ray Breslin, eski bir savcı ve avukattır. Ancak mesleğini, hapishanelerin güvenlik tedbirlerini kontrol etmek amacıyla bırakır ve en önemli hapishane güvenlik uzmanlarından birisi haline gelir. Bu süre içerisinde pek çok hapishaneye tutuklu olarak girmiş ve bu hapishanelerden firar etmeyi başarmıştır. Bir güvenlik şirketi de bulunan Breslin, bu konuyla ilgili güvenlik kitabı da yazmıştır. Bu kitapta üst düzey korumalı bir hapishane sistemini tasarlamış ve açıklamıştır. Fakat başta her şeyden habersiz olan Breslin, kendi fikirlerinden yararlanılarak oluşturulmuş ve uluslararası sularda gezen bu yüzen hapishaneye konuk olur. Bu hapishane girdiği ve firar ettiği diğer hapishanelerden oldukça farklıdır. Çünkü, burada Breslin’i bir ömür boyu tutmak istemektedirler. Breslin ise daha sonra kendisini kiraladığını ve asıl adının Mannheim olduğunu öğreneceği, Emil Rottmayer ile hapishanede tanışır. İkili, birlikte bu yüzen hapishaneden kurtulmak amacıyla çalışmalara başlarlar.

15. Geçit Yok (2013)

Geçit Yok, Güney Koreli film yönetmeni Kim Jee-woon’un Amerika’daki ilk yönetmenlik denemesinde yönettiği 2013 Amerikan aksiyon gerilim filmi. Başrollerinde Arnold Schwarzenegger, Johnny Knoxville, Forest Whitaker, Jaimie Alexander ve Rodrigo Santoro’nun yer alıyor. Los Angeles Polis Departmanı’nın başarılı şeriflerinden olan, narkotik uzmanı Ray Owens’ın kaderi işlerin ters gittiği bir operasyonda allak bullak olur. Yaşanan talihsiz olay sonrası vicdan azabı çeken Owens LA’yi terk eder ve Sommerton Junction adlı küçük bir sınır kasabasına atanır. Burada ne kadar suç varsa onları çözmeye kendisini adayan Owens için işler tam yoluna girmişken, en azılı uyuşturucu mafyasının lideri Gabriel Cortez, FBI’ın elinden kaçınca, şerifin huzurlu günleri fr çabuk sonlanacaktır. Owens her ne kadar bu işin dışında kalmak istese de sonunda kendisini ve küçük ekibini, arkasına soğukkanlı bir grup gangsterin de desteğini alan Cortez’in peşinde bulur.

16. 96 saat (2008)

Artık emekli olmuş bir CIA ajanı olan Bryan, eski yeteneklerini yeniden hayata geçirmenin derdine düşmüştür. Zira, görüşemediği kızının kaçırılışını, cep telefonu bağlantısında hiçbir şey yapamadan dinleyen bir babanın durumundan daha kötü ne olabilir? Kâbus gibi bu durumu tersine çevirmek için Bryan harekete geçecektir. Ancak beyaz kadın ticareti ile uğraşan bu çetenin elinden kızını kurtarmak için önünde çok kısa bir zaman vardır. Bununla birlikte bir önemli sorun daha vardır. Bryan’ın kendisinin Los Angeles’te, kaçırılan kızının ise Paris’te olması olayları iyice içinden çıkılamaz bir hale sokar.

17. Takip: İstanbul (2012)

Filmin yapımcılığını senaryoda da ortak imzası olan Fransız sinemacı Luc Besson üstlenirken, yönetmen koltuğunda ise Olivier Megaton oturuyor. İlk filmde Bryan Mills’ın kızını kaçıran ve yine Mills tarafından öldürülen çetenin baş elemanının babası, bu sefer intikam için emekli CIA ajanının İstanbul’da tatil yapan karısını kaçırır. Kızının peşinde olduklarını anlayan Bryan Mills, bu sefer kızının yardımıyla ailesine zarar vermek isteyenleri birer birer avlama yoluna gider. Gösterime girdiği yıl sürpriz bir şekilde gişeden mutlu ayrılan 96 Saat (Taken)’in devamı olan filmin merkezinde de yine bir kaçırılma olayı var. Başrol Mills olarak yine Liam Neeson’ı seyrederken, ilk filmde kaçırılan Kim olarak pasif bir rolde izlediğimiz Maggie Grace de devam filminde olayların tam merkezinde aktif bir rol alıyor.

18. Takip 3: Son Karşılaşma (2014)

Taken 3 diğer adıyla Takip Olivier Megaton’un yönettiği, Luc Besson ve Robert Mark Kamen tarafından senaryosu yazılan 2014 aksiyon gerilim filmi. Taken üçlemesinin üçüncü ve son filmidir. Filmde Bryan, eski karısı Lenore’un öldürülmesi ile suçlanmaktadır. Daha sonra gerçek katillerin peşine düşerek ismini temize çıkarmak için yola koyulurken, daha önce birlikte çalıştığı ABD yetkililerine yakalanmamaya çalışır.

19. Cehennem Melekleri (2010)

Cehennem Melekleri, 2010’da gösterime giren Sylvester Stallone’nin hem yönetip hem oynadığı ABD yapımı film. Filmde, bir Güney Amerika ülkesinin “kural tanımaz diktatörünü yıkmak” ve diktatörlük rejimini sona erdirmek için ülkeye gizlice sızan bir grup paralı askerin hikayesi anlatılıyor. Yeni misyonları sebebiyle ülkeye gizlice giriş yapan özel birlik kısa sürede hiçbir şeyin kendilerine anlatıldığı gibi olmadığını fark eder. Akabinde ekip kendini büyük bir yanılsama ve ihanet içinde bulur. Olaylar kontrolden çıkmaya başladığında ve masum hayatlar tehlike altına girdiğinde bu ekip çok daha büyük bir düşmana karşı mücadele etmeye başlar. Bu kardeşler takımını yok etmek adına onları bu görevin içine sokmuş olan ve geleceklerini tehdit eden kişiye karşı mücadele başlamıştır.

20. Cehennem Melekleri 2 (2012)

Cehennem Melekleri 2, 2012’de gösterime giren, Sylvester Stallone’nin hem senaristliğini yaptığı hem de başrolde oynadığı, ABD yapımı film. Bay Church için oldukça basit bir işi aldıktan sonra, Cehennem Melekleri’nin planları yanlış gider ve içlerinden biri, rakip bir paralı asker olan Jean Vilain (Jean-Claude Van Damme) tarafından öldürülür. Cehennem Melekleri, yeni üyeleri Billy the Kid ve Maggie ile ölümcül bir silâhı durdurmak ve kardeşlerini öldüren caniden intikam almak için düşman bölgesine doğru yola çıkar.

21. Cehennem Melekleri 3 (2014)

Cehennem Melekleri 3, yönetmenlik koltuğunda Patrick Hughes olan, senaristliğini Creighton Rothenberger, Katrin Benedikt ve Sylvester Stallone’ın üstlendiği Amerikan aksiyon filmidir. Daha önce bir kere ölümden kıl payı kurtulan Stonebanks, şu anda Cehennem Melekleri’ni sonlandırmanın amacı içindedir ama Barney’in de buna karşı başka planları vardır. Takımına daha hızlı, genç ve teknoloji meraklısı kişileri katarak onunla mücadeleye girmeye karar verir. Son görev, Cehennem Melekleri’nin en kişisel savaşını klasik – eski tarz ile yüksek teknoloji uzmanlığı arasında geçen bir çarpışmaya dönüştürecektir.

22. Son Üç Gün (2014)

Son Üç Gün, McG tarafından yönetilen ve Luc Besson ve Adi Hasak tarafından yazılan 2014 tarihli bir aksiyon gerilim filmi. Gizli servis ajanı Ethan Runner, şimdilerde eskiden olduğu kadar dinç ve sağlıklı değildir. Ciddi bir sağlık problemi yaşayan ve neredeyse ölümün eşiğinde olan; bu yüzden de uzaklaştığı kızıyla daha çok vakit geçirebilmeyi arzulayan Runner, neredeyse tüm zamanını çalışarak geçirmektedir. Başka bir çalışma arkadaşı, tam da bu esnada reddedemeyeği bir teklifte bulunur. Ethan Runner’a hayatını uzatabileceği bir ilaçtan bahsedilir ve test aşamasında olan bu ilacı kullanması karşılığında son bir göreve katılması istenir. Ajan Runner anlaşmayı kabul ettikten sonra kendisini zorlu bir son görevin içerisinde bulurken, ilacın neden olduğu şiddetli halüsinasyonlardan sıyrılması da bir hayli zor olacaktır.

23. Görevimiz Tehlike 4 – Hayalet Protokol (2011)

Görevimiz Tehlike 4, Brad Bird tarafından yönetilen 2011 yapımı Amerikan aksiyon ve ajan filmi. Filmin baş rollerinde Tom Cruise, Jeremy Renner ve Simon Pegg yer almaktadır. Bu öyle sıradan bir görev değil. Global çapta olay yaratacak terörist bir bomba saldırısına neden olmakla itham edilince IMF kapatılma noktasına gelir. Ethan Hunt ve arkadaşları, Ghost Protocol adı verdikleri yeni bir operasyon ile kimlik değiştirerek bu sefer kendi birimlerini temize çıkartmak için kimseden yardım almadan, kimseyle iletişimde olmadan mücadele vereceklerdir. Bu en tehlikeli, en zor görevdir.

24. Görevimiz Tehlike 5 (2015)

Görevimiz Tehlike 5, Christopher McQuarrie’ın yazıp yönettiği 2015 yapımı aksiyon ajan filmi. Görevimiz Tehlike film serisinin beşinci filmidir. Filmin başrollerinde Tom Cruise ve Rebecca Ferguson yer alırken, önceki filmlerden tanıdığımız Jeremy Renner, Simon Pegg ve Ving Rhames yan rollerde yerlerini aldılar. Sendika adlı uluslararası yasa dışı bir örgüt, Ethan Hunt’ın ajan olarak görev yaptığı IMF’yi ortadan kaldırmaya çalışır. Örgüt Hunt’ı yakalar fakat Hunt örgütün içindeki başka bir ajan olan Ilsa Faust (Rebecca Ferguson) sayesinde kaçmayı başarır. Bir süre ortalarda görünmeyen Hunt geri döndüğünde iş arkadaşı Benji (Simon Pegg) ile yardımlaşarak Sendikayla bağlantısı olduğunu düşündüğü Solomon Lane’i (Sean Harris) yakalamak için o gece orada olacak olan operaya gider fakat istediğini alamaz. Sendikanın peşini bırakmayan Hunt bulabildiği isimlerin peşinden giderken aynı zamanda Sendika’ya da çalışan Ilsa, Hunt’ın planlarını söylemek zorunda kalır.

25. Koruyucu (2012)

Lawrence Bender ve Dana Brunetti’nin yapımcılığını üstlendiği ve Jason Statham, Chris Sarandon, Robert John Burke ve James Hong’un oynadığı, Boaz Yakın tarafından yazılıp yönetilen, 2012 yapımı bir Amerikan aksiyon gerilim filmidir. Özet. Mei isimli 10 yaşındaki Çinli küçük bir kız çocuğu çok değerli bir matematik zekasına sahiptir. Tek bir satır kağıt kalem kullanmaksızın Çin’in en büyük suç mafyalarından birinin rüşvet ve haraç verilerini zihninde tutmaktadır. Örgüt kızı Amerika’ya yollar ve bu sayede geride yazılı hiçbir kanıt kalmaz.

26. Tanrının Kitabı (2010)

Albert Hughes ve Allen Hughes’ın yönetmen koltuğuna oturduğu Tanrını Kitabı filminde başrolleri Denzel Washington, Gary Oldman ve Mila Kunis paylaşıyor. Film, konusu itibarıyla, güneş patlaması sonrası, kavrulmuş dünyada sağ kalanların yaşam mücadelesinde, Eli (Denzel Washington) adlı bir adamın yok olmanın eşiğine gelen insanlığı kurtaracak olan bir kitabı koruma mücadelesini anlatmaktadır.

27. Yasak Bölge (2014)

Yasak Bölge, 2014 yapımı Kanada filmidir. Filmin oyuncu kadrosunda Paul Walker, David Belle ve RZA yer almaktadır. 2018’de Detroit’teki tuğla konutlar artık kontrol edilemeyen suçlularla dolu bir yer haline gelmiştir. Bu nedenle polis, şehrin geri kalanını korumak amacıyla şehrin etrafına devasa duvarlar inşa eder. Gizli polis Damien Collier her gün yolsuzlukla savaşmakta, eski bir mahkûm olan Lino ise dürüst bir yaşam için mücadele etmektedir. Günün birinde Lino ve eski sevgilisi Lola, tuğla konutları kontrolü altında tutan çete lideri Tremaine Alexander’ı mekanında yakalarlar ve silah zoruyla onu polise teslim ederler. Ancak rüşvetçi polisler, Tremaine’i tutuklamak yerine Lino’yu tutuklar ve Tremaine’in Lola’yı da alıp gitmesine izin verir.

28. New York’ta Beş Minare (2010)

New York’ta Beş Minare, yönetmenliğini ve senaristliğini Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı 2010 yapımı sinema filmidir. Filmin başrollerinde Hacı Gümüş rolüyle Haluk Bilginer, Fırat rolüyle Mahsun Kırmızıgül, Acar rolüyle Mustafa Sandal, Becker rolüyle Robert Patrick, Maria rolüyle Gina Gershon ve Marcus rolüyle Danny Glover yer almaktadır. Kırmızı bültenle aranan ve adı fenomene dönüşmüş dinci bir örgütün lideri Deccal kod adlı bir suçlunun ABD’de yakalandığı bilgisi gelir. Onu teslim almak için başarılı iki polis New York’a gider. Bundan sonrası kolay görünür. Ama hiçbir şey görüldüğü gibi değildir. İstanbul, New York, Bitlis üçgeninde geçen hikâye, yakın dönemin Türkiye’sini sorgularken, 11 Eylül saldırıları sonrası ABD ve dünyanın İslam’a karşı gelişen paranoyasının altını çizecektir.

29. Paris’ten Sevgilerle (2010)

Paris’ten Sevgilerle, Jonathan Rhys Meyers ve Pierre Morel tarafından ortak yönetmenliği yapılan, başrolünde John Travolta’nın yer aldığı 2010 yapımı aksiyon türünde sinema filmi. Filmde, James adında, Amerikan konsolosluğunda çalışan bir gencin hikayesi aktarılıyor. Paris’teki ABD bürosunda görevli James, bir CIA ajanıyla işbirliği yaparak şehre yapılacak terörist bir saldırıyı önlemek ister. Ne var ki James peşinde oldukları suç örgütünün hedefinde olduğunu keşfetmiştir. Bu durumda kendisi için bir dönüş olmadığını da keşfetmesi uzun sürmez. Sonraki 48 saat içinde hala hayatta kalabilmesi için, Wax tek umuttur.

30. Zamana Karşı (2011)

Zamana Karşı, yönetmenliğini Andrew Niccol’ün yaptığı distopik aksiyon ve gerilim türünde bilimkurgu filmidir. Başrollerini Justin Timberlake ve Amanda Seyfried paylaşmaktadır. 2169 yılında, 25 yaşından sonra fiziksel yaşlanmanın olmadığı ve sadece zamanla yaşanılabildiği bir dünyanın olduğu, kollarındaki yazan saat göstergesindeki kadar yaşanabilen bir dünya ve yaşam süresinin olmadığı yani paranın ve gücün, zaman olduğunu anlatan filmde yönetmen iki konu üzerinde durmaktadır. Birincisi yoksul bir bölgede kendini ve ailesini canlı tutmaya çalışan insanlar, diğeri ise zengin ve zamanı çok olan insanlar. Filmde her şey zamandır. Filmde, Will Salas’ın başından geçen hikâye anlatılır. Will Salas (Justin Timberlake), bir yanlışlık sonucu cinayetle suçlanır. Kurtulmak için tek şansı, zamanın gerçek anlamıyla para değerinde olduğu, zenginlerin sonsuza kadar genç kalarak yaşayıp, fakir ve güçsüz olanların ise bir gün daha hayatta kalabilmek adına zaman dilenip, ödünç alıp, bazen de çaldığı bu sistemi çökertmektir.

31. Labirent (2011)

Labirent, yönetmenliğini ve senaristliğini Tolga Örnek’ın yaptığı, başrollerinde Timuçin Esen, Meltem Cumbul, Sarp Akkaya ve Rıza Kocaoğlu’nun yeraldığı Türk-Alman ortak yapımı aksiyon filmidir. Türkiye’nin en büyük ve kalabalık şehri İstanbul’da, büyük bir bomba patlar ve bunun sonucunda 30’u Amerikalı, 5’i İngiliz olmak üzere 95 kişi hayatlarını kaybeder. Aralarında İngiliz ve Amerikan vatandaşları da olunca bu büyük eylem Türkiye’den Londra’ya ve Washington’a şok etkisi yapar. Yeni ortaya çıkan bir terör örgütü bu saldırıyı açıkça üstlenir. Türk İstihbaratı tarafından, Orta Doğu’yu kaosa sürükleyecek ikinci ve daha büyük bir saldırıyı önlemek amacıyla Labirent kod adlı bir operasyon başlatılır. Türkiye artık teröristlerin ve Türk, Amerikan ve İngiliz istihbarat teşkilatlarının savaş alanına dönüşür.

32. İtirazım Var (2014)

İtirazım Var, Onur Ünlü’nün senaryosunu yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği 2014 yapımı polisiye komedi türünde sinema filmidir. Selman Bulut bir zamanlar antropolojiyle ilgilenmiş eski bir boksör, şimdilerdeyse bir camide görev yapan sıra dışı bir imamdır. Bir gün camide namaz kıldırdığı sırada caminin içi silah sesleriyle yankılanır. İçeride bulunan kişilerden biri yere yığılır ve hayatını kaybeder. Olay yerine gelen polis ilk delilleri toplar ve araştırma süreci başlar. Selman Bulut bu olay sonrasında harekete geçer ve şüphelendiği kimi kişi ve durumların üzerinden davayı çözmeye karar verir. Her ipucu işleri beklemediği bir noktaya götürür ve olaylar gittikçe daha gizemli bir hâl almaya başlar.

33. Ejder Kapanı (2010)

Ejder Kapanı, yönetmenliğini Uğur Yücel’in yaptığı, başrollerini Uğur Yücel, Kenan İmirzalıoğlu, Nejat İşler, Berrak Tüzünataç ve Ceyda Düvenci’nin paylaştığı 2009 yapımı aksiyon, gerillim, polisiye türü filmdir. İstanbul’da, kurbanların hepsinin aftan yararlanıp çıkan sübyancılar olduğu bir cinayetler zinciri başlar. Bunun hemen öncesinde, Güneydoğu’da askerliğini yapan Ensar’ın (Nejat İşler) 12 yaşındaki kız kardeşine tecavüz edilir. Sonrasında Ensar ortadan kaybolur. Cinayetler ortaya çıkınca şüpheler Ensar üzerine yoğunlaşır. Cinayet masasından Amir Abbas (Uğur Yücel) ve Baş Komiser ‘Akrep’ Celal (Kenan İmirzalıoğlu), soruşturmayı üstlenir. Katil çok zeki ve hızlı hareket etmektedir. Üstelik halk, suçluları cezalandırdığı için katili desteklemektedir. Bu arada Akrep Celal ile stajyer Ezo (Berrak Tüzünataç) arasında bir yakınlaşma başlar.

34. Kartal Göz (2008)

Kartal Göz, D.J. Caruso’nun yönettiği 2008 yapımı aksiyon filmidir. İşsiz ve sorumsuz bir adam olan Jerry Shaw’ın (Shia LaBeouf), başarılı ve zengin bir ikiz kardeşi vardır. Ancak talihsiz bir kaza sonucu kardeşi ölünce başına tuhaf olaylar gelmeye başlar. Banka hesabında servet değerinde para, evine gönderilen silahlar ve telesekreterine bırakılan, polisin yolda olduğunu söyleyen bir mesaj ve daha önce hiç görmediği bir kadınla beraber ani bir yolculuk.. Hayatı tamamen tepetaklak olmuştur. Birlikte yolculuk ettiği Rachel Holloman’da (Michelle Monaghan) aynı ses tarafından tehdit edilmiştir. Rachel Holloman (Michelle Monaghan) teröristler tarafından kapana kıstırılıp, suikast düzenlemeye hazırlanan bir terör hücresine katılmaya zorlanır. FBI peşlerindedir ve telefondaki ses her kimse çok şey bilmektedir. Neler planladığını ve bu oyunun arkasında kimlerin olduğunu çok geç olmadan öğrenmek zorundadırlar.

35. İsyan (2002)

İsyan, 2002 yılında, Kurt Wimmer tarafından kaleme alınmış ve yönetilmiş bir aksiyon ve bilimkurgu-distopik filmidir. Filmde baş rolde Christian Bale ve Sean Bean, yan rollerde ise Taye Diggs, Angus MacFadyen, Sean Pertwee, Emily Watson ve David Hemmings yer almaktadır. Üçüncü Dünya Savaşı sona ermiştir. Libria şehrinde faşistler otoriteye hakim olmuşlardır. Savaş travmasını üzerinden atamayan rejim, barışı korumak adına insan duygularını Prozium adlı bir ilaç vesilesiyle kontrol altında tutmaktadır. Bu ilacın denetiminden John Preston (Christian Bale) adlı bir ajan sorumludur. Bu rejim duygularla birlikte sanatın da düşmanıdır. Savaş öncesinden kalma tüm sanat eserleri yok edilmektedir. John Preston, bir gün Prozium adlı ilacı kullanmayı unutmuş ve duygularının farkına varmıştır. Geçmişte yaşadığı anılar tazelenince çalıştığı rejime karşı isyan başlatmıştır.

36. Tehlikeli Aslar (2006)

Tehlikeli Aslar, 2007 yılı yapımı Amerikan filmi. Buddy “Aces” Israel eski bir Las Vegas şovmenidir. Ülkenin mafya lideri ile girdiği ilişki sonrası mafya ortamının da önemli bir kişisi haline gelmiştir. FBI’ın uzun süredir takip ettiği mafya liderinin yakalanması için Buddy’nin itirafçılığı yetecektir. Buddy bunu kabul eder görünür. Mafya lideri ise umutsuz bir haldedir ve kendini bu durumdan kurtarması için “İsveçli” yi çağırır. İsveçli kiralık katilin Buddy’i öldürerek planları altüst edeceğini gören FBI paniğe kapılır ve Buddy’i korumak için her yolu dener. Ancak bu arada paranın kokusunu alan çeşitli meşhur kiralık katil ve katiller de Buddy’nin peşine düşer. Tahoe Gölü kıyısındaki otel odasında gizlenen Buddy çevresinde kanlı çarpışmalar gelişmeye başlar.

37. Ajan Salt (2010)

Salt, başrollerini Oscar ödüllü Angelina Jolie ve Liev Schreiber’in oynadığı ve Phillip Noyce’un yönetmenliğini üstlendiği Amerikalı aksiyon-gerilim filmidir. CIA ajanı Evelyn Salt (Jolie), başkana suikast yapan bir Rus casusu olmaktan dolayı suçlanır.Salt başka birinin suikast düzenlediğini ve kendi suçsuzluğunu kanıtlaması gerekmektedir.

38. Arınma Gecesi: Anarşi (2014)

Arınma Gecesi: Anarşi, James DeMonaco tarafından yazılan ve yönetilen 2014 Amerikan distopik aksiyon korku filmidir. Filmde Frank Grillo, Carmen Ejogo, Zach Gilford, Kiele Sanchez ve Michael K. Williams rol alıyor. Yılda sadece bir gece boyunca tüm suçların serbest olduğu bir dünyada geçen film, Arınma Gecesi öncesi çocuklarıyla birlikte eve dönen bir çiftin gerilimini beyazperdeye taşıyor. Güvenli evlerine ulaşmaya çalışan ailenin benzini yolda biter. Tam da bu esnada oğlunu öldüren adamdan intikam almak için Leo sokaklara çıkmıştır. Bir anne ise kızıyla birlikte yağmalanan evinden canını zor kurtarır. Los Angeles’ın bu en haşin gecesinde hayatta kalmaya çalışan 5 kişinin yolu kesişecektir.

39. Acil Teslimat (2012)

David Koepp tarafından yönetilen ve Koepp ve John Kamps tarafından yazılan 2012 Amerikan aksiyon gerilim filmidir. Filmin başrollerinde Joseph Gordon-Levitt, Michael Shannon, Dania Ramirez ve Jamie Chung yer alıyor. Manhattan sokaklarında macera dolu bir gezintiye çıkmamızı sağlayan filmde, bir bisiklet kuryesi olan Wilee bu sefer farklı bir zarf seçer ve bu başkalarının da dikkatini çeker. Bunun üzerine bisikletçinin peşine düşerler ve onu gittiği her yerde takip ederler. Wilee’nin bu sefer her zamankinden farklı bir ölüm kalım savaşı vermesi gerekmektedir.

40. Gerçeğe Çağrı (2012)

Filmde, düşleri gerçek anılara dönüştüren Recall adlı bir şirketten hizmet alan Douglas Quaid adlı bir adamın merkezinde yaşananları izliyoruz. Quaid, güzel bir karısı olan sıradan bir fabrika işçisidir ve Rekall şirketinin sunduğu bu olanaktan faydalanarak sıkıcı hayatından uzaklaşmak ister. Kendisine bir üstün ajanın anıları yüklenen Quaid için işler hiç de yolunda gitmez ve kendisini bir anda av durumunda buluverir. Yönetici Cohaagen tarafından kontrol edilen silahlı güçler tarafından aranmaya başlayan Quaid, bir erkinlik savaşçısıyla birlik olarak yeraltı direnişinin liderini bulup Cohaagen’i durdurmaya çalışır.

41. Dağ (2012)

Dağ, yönetmenliğini Alper Çağlar’ın yaptığı 2012 yapımı filmidir. stanbullu Oğuz (Çağlar Ertuğrul), bedelli askerliğe hakkı ve parası olmasına ve çevresindekilere rağmen prensiplerinden ötürü askere gitmeyi seçer. Brövesinin takılmasına 1 hafta kala kendini cesaretinin sınanacağı bir tehlikenin içinde bulur. Oğuz’un sürekli dalaştığı, Keçiören kabadayısı Bekir (Ufuk Bayraktar) ise uzun dönem er olarak askerlik yapmaktadır. Ne komutanlarla ne de erlerle arası iyi olan “Arıza” lakaplı Bekir’in askerliği, asi tavırları yüzünden iki sene uzamıştır. Oğuz’la yan yana ve omuz omuza girmek zorunda kalacağı mücadele saf ve fütursuz cesaretine rağmen Bekir için bile adeta bir sınav olacaktır. Cesaret sınırlarını olabilecek en zor şartlarda test edecek olan bu iki genç asker, baskından önce karargahtaki husumetlerini bir kenara bırakıp kimsenin onlara yardım edemeyeceği bu dondurucu ve vahşi ortamda teröre karşı birlikte mücadele edecek ve büyük kahramanlıklar sergileyeceklerdir.

42. Dağ 2 (2016)

Dağ II, yönetmenliğini ve senaristliğini Alper Çağlar’ın yaptığı 2016 yapımı aksiyon, savaş ve dram filmidir. 2012’de vizyona giren Dağ filminin devamıdır. Oğuz ve Bekir’in askerlik süresi bitmeye yaklaşmıştır. Bu ikili, Özel Kuvvetler Komutanlığına başvurmak isterler. Fakat Bekir’in dizindeki sakatlık, Oğuz’un omzundaki sıkıntı yüzünden reddedilirler. Bu sırada birinci filmde şehit olan Yaşar Demir’in yakın arkadaşı Veysel Gökmusa konuşmaya tanık olur ve bu ikiliyi eğitimlere alır. İkili altı yıl boyunca çetin eğitimlerden geçerler, Bekir dizinden tedavi görür. 6 yıl sonra ise, kod adı “Fırtına Getiren” olan Muhabere Arama-Kurtarma (MAK) 8 timi ile Irak’a operasyona giderler. Operasyon, IŞİD’in esiri gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmak üzerine kuruludur. Görev, Ceyda Balaban’ı Türkiye’ye geri götürmektedir. Fırtına Getiren timi başarıyla Ceyda Balaban’ı kurtarır. Türkiye’ye dönüş yolunda ise 2 tane Irak Türkünü IŞİD’in elinden kurtarıp yanlarına alırlar. Türkiye’ye dönüş yolunda bir gece köyde dinlenmek isterler. Bu köy, Türk köyüdür. Ancak IŞİD ise yavaş yavaş köye yaklaşmaktadır. Köyde çetin bir savaş olacaktır.

43. Kod Adı: Londra (2016)

Kod Adı: Londra, 2016 yapımı Amerikan aksiyon gerilim filmi. Film, İngiltere Başbakanı’nın Londra’daki cenazesine katılan G7’nin dünya liderlerini ve Gizli Servis ajanı Mike Banning’in ABD Başkanı Benjamin Asher’ı teröristler tarafından öldürülmekten koruma çabalarını izliyor.

44. John Wick 2 (2017)

John Wick 2017 yapımı, yönetmenliğini Chad Stahelski’nin, senaristliğini de Derek Kolstad’ın üstlendiği Amerikan, aksiyon filmi. Filmin baş rollerini Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Riccardo Scamarcio ve Ruby Rose isimler paylaşmıştır. 2014 yapımı olan John Wick’in devam filmidir. İlk filmin konusu olan antika arabasının çalınması ve köpeğinin öldürülmesiyle ortaya çıkan olayların, imkânsız bir görev sonrası oluşan yeni problemlerini ele almaktadır.

45. Jack Reacher (2012)

Jack Reacher, başrollerini Tom Cruise ve Rosamund Pike’ın paylaştığı, 2012 yılı ABD yapımı aksiyon, drama ve gerilim filmi. En çok ilgi uyandıran kahramanlardan biri, eski askeri polis Jack Reacher (Tom Cruise), The New York Times’ın çok satanlar listesinde yer alan yazar Lee Child’ın romanından beyaz perdeye geliyor. Beş kişi usta bir nişancı tarafından sadece altı el ateş edilerek öldürülür ve tüm deliller gözaltındaki şüpheliyi göstermektedir. Sorgulamada şüphelinin söylediği tek bir şey vardır: “Jack Reacher’ı bulun!”. Böylelikle gerçeği bulmak adına Jack Reacher’ı, şiddet konusunda yetenekli ve saklayacak bir sırrı olan beklenmedik bir düşmanla karşı karşıya getiren sıra dışı bir kovalamaca başlar.

46. Yeni Nesil Ajan: Xander Cage’in Dönüşü (2017)

Yeni Nesil Ajan: Xander Cage’in Dönüşü, D. J. Caruso tarafından yönetilen 2017 Amerikan yapımı aksiyon filmi. Filmin oyuncu kadrosunda Vin Diesel, Deepika Padukone, Donnie Yen, Tony Jaa, Nina Dobrev, Ruby Rose ve Samuel L. Jackson bulunmaktadır. Film, üçüncü bölümünde ekstrem sporcuyken devlet ajanı olan Xander Cage’in (Vin Diesel) kendi kendini gönderdiği sürgünden dönüşünü, ölümcül alfa savaşçı Xiang ve ekibiyle Pandora’nın Kutusu olarak bilinen tehlikeli bir silahı ele geçirme yarışındaki çarpışmalarını konu alıyor.

47. Dunkirk (2017)

Dunkirk, Christopher Nolan’ın yazdığı ve yönettiği 2017 çıkışlı savaş filmi. Filmin başrollerinde Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles, Aneurin Barnard, James D’Arcy, Barry Keoghan, Kenneth Branagh, Cillian Murphy, Mark Rylance ve Tom Hardy yer almaktadır. 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi’ni konu edinen filmi, yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerlerinin, düşman askerleri tarafından etrafının sarılması ile başlar. Arkaları deniz olan bir yerde sıkışan askerler, düşman saldırısına karşı çaresiz bir durumda kalırlar.

48. Köstebek (2006)

Köstebek, yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı, 2006 yılı yapımı Amerikan filmi. Filmin oyuncuları arasında Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Alec Baldwin, Mark Wahlberg, Vera Farmiga yer almaktadır.

49. Yedi (1995)

Yedi, senaryosu Andrew Kevin Walker tarafından yazılmış, yönetmenliği ise David Fincher tarafından yapılan 1995 yapımı filmdir. Yedi, seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikayesini anlatıyor. Bir seri katil 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Yedi Ölümcül Günah, Hıristiyanlık inançlarına göre Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü, Kıskançlık, Oburluk, Yıkıcılık ve Tembellik’tir. İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir.

50. Tam Gaz (2017)

Tam Gaz, yönetmenliğini ve senaristliğini Edgar Wright tarafından gerçekleştirilmiş 2017 çıkışlı aksiyon, komedi ve suç filmidir. Filmin başrollerinde Ansel Elgort, Kevin Spacey, Lily James, Eiza González, Jon Hamm, Jamie Foxx ve Jon Bernthal yer almaktadır. Baby genç yaşına rağmen oldukça deneyimli bir sürücüdür. Genç görünümü yüzünden Baby lakabını alan adam banka soyguncuları için sürücülük hizmeti vermektedir. Banka soygununun ardından kaçış için sürücülük yapan adamın yolu bir gün bir suç lideri ile kesişir ve onun için çalışmak zorunda kalır. Ancak girdiği bu iş başarısız olmaya mahkum bir soygundur. İşler ters gittiğinde peşine düşen farklı farklı insanlardan kaçmak zorunda kalır.

Netflix Aksiyon Filmleri 2024

1. İrlandalı (2019)

The Irishman, yönetmenliğini Martin Scorsese’nin gerçekleştirdiği ve senaryosu Steven Zaillian tarafından yazılan Amerika Birleşik Devletleri yapımı biyografik ve aksiyon suç filmi. The Irishman, bir mafya tetikçisi olan Frank Sheeran’ın hayatına odaklanıyor. II. Dünya Savaşı’nda görev almış eski bir asker olan Frank Sheeran, yıllar boyu Bufalino suç örgütü için çalışmıştır. Birçok ünlü isim için dolandırıcılık, tetikçilik yapan ve ‘İrlandalı’ lakabı ile anılan Sheeran, aynı zamanda işçi sendikası memurudur. Frank Sheeran’ın hayatından kesitlerin sunulduğu filmde, Amerikan tarihinin en gizemli suç olaylarından biri olan işçi lideri Jimmy Hoffa’nın ortadan kayboluşuna da değiniliyor.

2. Kate (2021)

Kate, Cedric Nicolas-Troyan tarafından yönetilen ve Umair Aleem tarafından yazılan 2021 Amerikan aksiyon gerilim filmidir. Filmde Mary Elizabeth Winstead, Miku Martineau, Woody Harrelson, Tadanobu Asano, Michiel Huisman, Miyavi ve Jun Kunimura yer alıyor. Kate, yetenekli bir suikastçı olan genç bir kadındır. Geri döndürülemez bir şekilde zehirlendiğini öğrenen Kate’in düşmanlarından intikam alabilmek için sadece 24 saati vardır. Düşmanlarından kanlı bir intikam almak için harekete geçen Kate, bu sırada eski kurbanlarından birinin kızıyla beklenmedik bir bağ kurar. Kate uzun zamandır hissetmediği bu duygulardan ders alıp son zamanlarını güzel mi geçirecek yoksa intikamın peşinden mi gidecektir.

3. Yırtıcı Kuşlar (2020)

DC Comics çizgi romanındaki Birds of Prey ekibinden ilham alınarak, başrollerini Margot Robbie, Ewan McGregor ve Rosie Perez’in aldığı, Cathy Yan’in yönettiği DC Comics filmidir. Harley Quinn ve Joker ayrılmış durumdalardır. Harley daha sonraları Black Canary, Renee Montoya ve Huntress ile birlikte zalim suç lordu Black Mask’ten Cassandra Cain adındaki bir çocuğu kurtarmak için bir araya gelir.

4. Donma Noktası (2021)

Donma Noktası, Lluís Quílez tarafından yönetilen, Fernando Navarro ve Lluís Quílez tarafından yazılan, Javier Gutiérrez, Àlex Monner ve Patrick Criado’nun oynadığı 2021 yapımı İspanyol suç-dram filmi. Görevli olduğu mahkûm nakil aracı saldırıya uğrayınca bir polis memuru, dondurucu soğukla baş etmeye çalışırken içerideki ve dışarıdakilerle de ölüm kalım savaşı verecektir.

5. Hanna (2011)

Hanna, Joe Wright tarafından yönetilen 2011 yapımı aksiyon-macera filmidir. 16 yaşında zeki ve meraklı bir çocuk olan Hanna (Saoirse Ronan) babası Erik’e fazlasıyla bağlıdır. Hanna, kuzey Finlandiya’nn balta girmemiş ormanlarında, soğukkanlı bir ölüm makinesi, bir suikastçı olarak yetiştirilmiştir. Eski bir CIA ajanı olan babası ona avlanmayı, kendini savunma sanatını öğretmiş, herhangi bir okula göndermeden evde eğitmiştir. Hanna şimdi öğreticisi tarafından ilk suikastını gerçekleştirmek için Avrupa’ya yollanır. Dışarıdaki dünyanın kendisi ve ailesi için yaptığı planlardan habersizdir. Başına gelen çeşitli olaylar sonucunda hedefine yaklaştıkça varoluşuna dair sorularla boğuşmaya başlar. Erik kızının artık geri döndürülemez bir yola girdiğini fark eder.

6. Red Notice (2021)

Red Notice, Rawson Marshall Thurber tarafından yazılan ve yönetilen bir Amerikan aksiyon komedi filmidir. Filmde Dwayne Johnson, Ryan Reynolds ve Gal Gadot rol alıyor. Red Notice, dünyanın en çok aranan sanat eseri hırsızının peşine düşen bir Interpol ajanının hikayesini konu ediyor. İnterpol tarafından dünyanın en çok aranan insanlarını yakalamak için kırmızı bülten çıkarıldığında, FBI’ın en iyi profil uzmanı John Hartley harekete geçer. Dünyanın en çok aranan sanat hırsızı The Bishop’un peşine düşen John, bu süreçte dünyanın en iyi sanat hırsızı olan Nolan Booth ile ortak olmak zorunda kalır. Yaşanan bir dizi olayın ardından üçlü kendilerini dünyanın dört bir yanındaki tenha bir hapishanede, bir dans pistinde, ormanda ve hepsinden de kötüsü birbirlerinin çalıştıkları şirketlerde bulur.

7. İntikam Vakti (2021)

İntikam Vakti Yönetmenliğini Guy Ritchie’nin yaptığı 2021 yılı yapımı bir aksiyon filmidir. ilmin başrolünde Jason Statham yer almaktadır. Los Angeles’da yeni işe giren “H” adlı yeni güvenlik görevlisi (Jason Statham), zırhlı araçla nakit para taşınan firmada işe başlar. Ancak karşılaştıkları bir soygun girişimi karşısında soğukkanlılığı ve silah kullanımında sergilediği ustalık, geçmişine dair kimi soruların sorulmasına yol açar.

8. Hırsızlar Ordusu (2021)

Hırsızlar Ordusu, Matthias Schweighöfer tarafından yönetilen bir 2021 yapımı aksiyon komedi filmi. Ölüler Ordusu’nda yaşananların öncesinde geçen Hırsızlar Ordusu, zombi saldırılarının ilk aşamasında küçük bir kasabada banka memuru olan Ludwig Dieter, bir soygun gerçekleştirmesi için gizemli bir kadın tarafından Interpol’ün en çok aranan suçlularından oluşan bir ekibe dahil edilir.

9. The Old Guard (2020)

The Old Guard, Gina Prince-Bythewood tarafından yönetilen ve Greg Rucka tarafından aynı adlı çizgi romandan uyarlanan 2020 Amerikan süper kahraman ve aksiyon filmidir. The Old Guard, yıllardır paralı asker olarak çalışan bir grup ölümsüz askere odaklanıyor. Thebae Campus’ın prensesi Eetion’un kızı olan Andromecha ve ona eşlik eden diğer Yunan mitolojisinden çıkıp gelen insanlar, 21. yüzyılda, paralı asker olarak çalışıyorlardır. Ölümsüzlükleriyle yaşamak zorunda kalan paralı askerler, başka bir ölümsüzün varlığını keşfederler. Bu kişi ise denizcilere hizmet veren siyahi bir kadındır. Peşlerine düşen kötü niyetli bir topluluk ise onların varlıklarını keşfetmişlerdir.

10. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016)

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı, aynı adlı Marvel Comics’in Civil War çizgi roman serisinden uyarlanmış, Marvel Sinematik Evreni’nin on üçüncü filmidir. Filmin başrol oyuncularından bazıları Chris Evans (Kaptan Amerika) ve Robert Downey Jr. (Demir Adam)’dır. Marvel’in “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” adlı filminde Steve Rogers’ı, insanlığı koruma yolunda görevlerine devam etmeleri kötü sonuçlanınca, politik güçler Yenilmezler’in bir otorite tarafından takip edildiği ve yönlendirildiği bir sistem kurulması için baskı yaparlar. Bu durum Yenilmezler’in fikir ayrılığına düşerek iki gruba ayrılmasına neden olur. Bunlardan biri Steve Rogers (Kaptan Amerika)’ın önderliğinde, Yenilmezler’in hükûmet baskısı olmaksızın özgür bir biçimde insanlığı korumaya devam etmesini savunan grup, diğer tarafta ise Tony Stark’ın şaşırtıcı bir biçimde hükûmet kontrolünü ve müdahalesini destekleyen ikinci gruptur.

11. Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017)

Örümcek-Adam: Eve Dönüş, Marvel Comics karakteri Örümcek Adam çizgi romanlarından uyarlanan 2017 yapımı ABD süper kahraman ve aksiyon filmidir. Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne kapılan genç Peter kendini kanıtlama isteğiyle dolup taşan bir gençtir. Ancak yaşı gereği birçok farklı sorumluluğu vardır. May halası ile yaşayan genç Peter bir yandan da ona göz kulak olan Demir Adam ile arkadaşlığını ilerletmiştir. Okul hayatına alışmaya ve sıradan bir genç gibi yaşamaya çalışan Peter’ın aklında ise suçla savaşmak ve dünyayı daha güvenli bir hale getirmek vardır. Vulture yepyeni bir düşmanı yaşadığı şehre gönderdiğinde ise Peter’ın kendini gösterme fırsatı çıkacak, ancak en değerli gördüğü herkes tehdit altında olacaktır.

12. Extraction (2020)

Extraction 2020 yapımı Amerikan aksiyon gerilim filmidir. Yönetmenliğini Sam Hargrave yapmış, senaryo Joe Russo tarafından hazırlanmıştır. Paralı asker Tyler Rake, Hindistan’ın en büyük uyuşturucu kaçakçısının kaçırılan oğlu Ovi Mahajan’ı Dakka, Bangladeş’ten kurtarmak için görevlendirilir. Ovi’yi kurtardıktan sonra şehrin en büyük uyuşturucu efendisi Amir şehri kilit altına alma çağrısı yapar. Tyler artık her adımında düşmanla burun buruna gelecektir. Yol boyunca Tyler küçük yaşta kaybettiği oğlu aklında canlanır ve Ovi’ye karşı bir yakınlık hisseder. Ovi’nin babasının sağ kolu Saju fidye parasını ödemekten kaçınmak için çocuğu tek başına kurtarmaya çalışır.

13. Polar (2019)

Polar, 2019 yılı ABD Almanya ortak yapımı aksiyon filmi. Jonas Åkerlund’un yönetmenliğinde çekilen filmin başrollerini Mads Mikkelsen, Vanessa Hudgens, Katheryn Winnick ve Matt Lucas’ın paylaşmaktadır. Duncan Vizla nam-ı diğer Black Kaise, dünyanın en iyi suikastçılarından biridir. Artık emekli olma zamanının geldiğini düşünen Duncan, kendisine huzur içerisinde yeni bir dünya kurmaya karar verir. Ancak eski işvereni Duncan ile ilgili bambaşka düşüncelere sahiptir ve ona büyük bir sorumluluk verir. Duncan, kendisini bir anda daha genç, hızlı ve acımasız katillerden oluşan bir topluluğun başında bulur. O artık oyuna geri dönmek ve hayatı için yeniden savaşmak zorundadır.

14. Bright (2017)

Bright, David Ayer tarafından yönetilen ve Max Landis tarafından yazılan 2017 Amerikan aksiyon filmidir. Film, insanların, orkların, elflerin ve perilerin, yani kısaca bütün fantastik ırkların bir arada yaşadığı bir zaman dilimini anlatıyor. İnsan ırkına mensup Ward ve ork Jakoby gece devriyesinde partner olan iki polis memurudur. Aralarındaki farklılıkları aşmanın yanı sıra kanunu çiğneyenlerle de mücadele etmektedirler. Günün birinde bildikleri dünya tehdit altına girer. Artık genç dişi elfi ve yanlış ellerde her şeyi yok edebilecek, çoktan unutulduğu sanılan bir kutsal emaneti korumak için birlikte çalışmalıdırlar.

15. Triple Frontier (2019)

Triple Frontier, J. C. Chandor tarafından yönetilen 2019 Amerikan aksiyon-macera filmidir. Beş eski Özel Kuvvetler operasyon askeri, Güney Amerika’nın seyrek nüfuslu sınır bölgesinde bir soygun planlamak için bir araya gelir. 5 kişilik bu ekibin hedefi, şiddetiyle tanınan, zengin bir kartelin servetidir. Bu isimsiz kahramanlar prestijli kariyerlerinde ilk defa bu tehlikeli misyonu ülkeleri için değil, kendileri için üstleniyorlardır. Ancak olaylar beklenmedik bir dönüşle birlikte kontrolden çıkmaya başlar. İncelikli planları devasa bir kaosun içinde kaybolup gitmeye başladığı zaman bu beş üstün nitelikli adamın yetenekleri, sadakatleri ve ahlakları, hayatta kalmak için verdikleri zorlu mücadele sırasında kırılma noktasına itilecektir.

16. Black Mirror: Bandersnatch (2018)

Black Mirror: Bandersnatch bilimkurgu antolojisi dizisi Black Mirror’ın 2018 yapımı filmidir. Black Mirror: Bandersnatch, genç bir programcının maceralarını konu ediyor. Genç adam, kapsamlı bir fantastik romanı video oyunu haline getirir. Ancak romandan dönüştürdüğü bu oyun onun hayatının alt üst olmasına neden olur. Genç adam bir süre sonra gerçeklik ve sanal dünyayı sorgulamaya başlar. Büyük bir kargaşaya yol açan adam, çok geçmeden kendisini zorlu bir mücadele içerisinde bulur.

17. The Gray Man (2022)

The Gray Man, Anthony ve Joe Russo tarafından yönetilen, Amerikan aksiyon gerilim filmi. CIA ajanı Court Gentry, sessiz ve profesyonel suikastleriyle yaşayan bir efsaneye dönüşmek üzeredir, ancak üstleri tarafından verilen bir kararla avlayandan avlanana dönüşür. Court Gentry’nin kendine kurulan komployu açığa çıkarması ise çok uzun sürmeyecektir. Her şeye rağmen müşterisinin hayatını kurtarmaya çalışan Gentry, eş zamanlı olarak kendi ailesinin emniyette olmasını da sağlamak zorundadır.

18. Kara Yengeç (2022)

Kara Yengeç, Adam Berg tarafından yönetilen, Adam Berg ve Pelle Rådström tarafından yazılan 2022 İsveçli bir aksiyon gerilim filmi. Kıyamet sonrası hiç bitmeyen bir kışın yaşandığı bir dönemde 6 asker, savaşı sona erdirebilecek bir göreve gönderilir. Buz utmuş denizin ötesine geçip teslimat yapmakla görevlendirilen askerler kendilerini bu süreçte zorlu bir mücadelenin içinde bulur.

19. The Adam Project (2022)

The Adam Project, Shawn Levy tarafından yönetilen Amerikan aksiyon ve bilimkurgu filmidir. Başrollerinde Ryan Reynolds, Jennifer Garner, Zoe Saldana, Mark Ruffalo, Catherine Keener ve Walker Scobell yer alır. The Adam Project, kendisinin daha genç versiyonuyla tanışmak için zamanda yolculuk yapan bir adamın hikayesini konu ediyor. 13 yaşındaki halinden yardım almak için zamanda yolculuk yapan adam, kendisini beklenmedik durumların içinde bulur.

20. Interceptor (2022)

Interceptor, Matthew Reilly tarafından yönetilen bir 2022 aksiyon drama filmidir. Filmde Elsa Pataky ve Luke Bracey rol alıyor. Kaptan JJ Collins Pentagon’daki hayalindeki işinden haksız yere atıldıktan sonra, Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki bir nükleer füze önleme üssünden sorumlu olur. Bir saldırı üssün kendisini tehdit ettiğinde Collins, düşünülemez bir planı uygulamaya niyetli eski bir ABD istihbarat subayı olan Alexander Kessel ile karşı karşıya gelir. Collins, kime güvenebileceğini belirlemek ve Kessel ile gizli paralı askerlerinin çarpık ve korkunç görevlerini tamamlamasını engellemek için yıllarca süren eğitimini ve askeri uzmanlığını kullanmak zorundadır.

Kore Aksiyon Filmleri 2024

1. Acil İniş (2021)

Acil İniş, Han Jae-rim tarafından yönetilen ve Song Kang-ho, Lee Byung-hun, Jeon Do-yeon ve Kim Nam-gil’in başrol oynadığı 2021 Güney Kore aksiyon filmidir. Acil İniş, bir uçuş sırasında terör olayının meydana gelmesiyle yaşananları konu ediyor. Kimliği belirsiz bir adamın bir uçağa terör saldırısı düzenleyeceği yönünde bir haber alan komiser In-ho, araştırmaya başlar. In-ho çok geçmeden şüphelinin KI501 sefer sayılı uçakta olduğunu keşfeder. Uçak, Incheon Havaalanı’ndan Hawaii’ye doğru yola çıktıktan bir süre sonra bir adam, gizemli bir şekilde ölünce uçağın için kaos meydana gelir. Uçak için iniş isteği yapılsa da tüm havalimanları bunu reddeder. Bu durum üzerine Ulaştırma Bakanı Sook-hee, uçağı güvenli bir şekilde indirmek için Terörle Mücadele ekipleri ile acil durum toplantı gerçekleştirir.

2. Seul 88 (2022)

Seoul 88, Moon Hyun-sung tarafından yönetilen 2022 Güney Kore aksiyon filmidir. Oyuncu kadrosunda Yoo Ah-in, Go Kyung-pyo, Lee Kyu-hyung, Park Ju-hyun, Ong Seong-wu, Kim Sung-kyun, Moon So-ri ve Jung Woong-in yer almaktadır. Seul 88, 1988 yılında Seul Olimpiyatları’nın başlamasına birkaç gün kala, büyük bir kara para aklama çetesini ortadan kaldırmak için gizli bir göreve giden bir grup sürücü ve tamircinin hikayesini konu ediyor.

3. Snowpiercer (2013)

Snowpiercer, 2013 çıkışlı bilimkurgu filmdir. Yönetmen koltuğunda Bong Joon-ho oturmaktadır. Gelecekte başarısızlığa uğrayan bir deney büyük bir felaketle sonuçlanır ve yeryüzündeki yaşamı büyük ölçüde bitiren bir küresel ısınma olur. Dünyanın çevresinde kesintisiz bir güçle dönen bir tren hayatta kalan insanların son sığınağı olacaktır. Fakat güç bela yaşamın sürdüğü bu yeni dünyada sınıfsal farklılıklar halen en büyük silahtır.

4. Zombi Ekspresi (2016)

Zombi Ekspresi, 2016 yapımı aksiyon ve korku filmidir. Yönetmen koltuğunda Yeon Sang-ho’nun oturduğu filmin kadrosunda Gong Yoo, Jung Yu-mi ve Ma Dong-seok bulunur. Sok-woo, yoğun iş temposundan dolayı sürekli kızını ihmal etmektedir. Doğum gününde kızının ısrarlarına dayanamayan Sok -woo, onu eski eşinin yanına götürmek için gönülsüzce Seul’den kalkıp Busan’a gidecek olan trene biner. Tren kalkmak üzereyken, Güney Kore’yi etkisi altına alan yıkıcı bir zombi virüsünden etkilenen bir kadın, virüsü trendekilere yaymaya başlar. Virüsün bulaştığı herkes, birer birer zombiye dönüşür. Sebebi belirlenemeyen virüs, tüm ülkeye yayılırken, hızla Busan’a yol alan trende de Sok-woo, kızı ve daha birçok yolcu amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişir.

5. Okja (2017)

Okja, Bong’un Bong Joon-ho tarafından yönetilen bir 2017 aksiyon-macera filmi. Mi-Ja (Ahn Seo-Hyun) adında genç bir kız dağda yaşamaktadur. En iyi arkadaşı, utangaç ve içe dönük bir karaktere sahip devasa bir hayvan olan Okja’dır. Çok uluslu bir şirket onu elinden almak için uğraşır. Ancak Mi-Ja Okja’yı kaybetmemek için elinden geleni yapacaktır.

6. Şeytanı Gördüm (2010)

Şeytanı Gördüm, Kim Jee-woon tarafından yönetilen ve Park Hoon-jung tarafından yazılan 2010 Güney Kore aksiyon gerilim filmidir. Kyung-chul tatmin için insanların canını almaktan çekinmeyen psikopat bir seri-katildir. Emekli bir komiserin kızı olan Joo-yeon’u kaçırınca Kyung-chul bütün hıncı da kendisine çekecektir. Yetenekli, gizli bir ajan olan Dae-hoon ise vahşi biçimde öldürülen genç kadının nişanlısıdır. Sevdiği kadının hunharca öldürülmesi Dae-hoon’u tek başına bu vahşi seri katile karşı harekete geçirecektir.

7. Mazisi Olmayan Adam (2010)

Mazisi Olmayan Adam, Won Bin’in oynadığı ve Lee Jeong-beom tarafından yazılıp yönetilen 2010 Güney Koreli bir aksiyon gerilim filmidir. Bir rehine dükkanı işleten Cha Tae-Sik sakin bir hayat yaşamaktadır. Komşusunun kızı So-Mi (Kim Sae-Ron) ile aralarında arkadaşlık bağı oluşur. Ancak kız mafya tarafından kaçırılınca Cha Tae-Shik, kaçırılan küçük kıza yardım etmek için elinden geleni yapar.

Türk Aksiyon Filmleri

1. Türk İşi Dondurma (2019)

Türk İşi Dondurma, yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı, 2018 yapımı 15 Mart 2019’da vizyona girmiş olan sinema filmidir. Yıl 1915. Çanakkale Savaşı, Türk tarihinin varlık mücadelesinin en önemli savaşlarından biri yaşanmaktadır. Avustralya’da iki Türk yaşamaktadır. Memlekette savaş çıktığını öğrenen iki genç arkadaş, Çanakkale’ye cepheye gitmek için harekete geçerler. Ancak, savaşta Avustralya askerleri Türkler’e karşı mücadele etmektedir. ANZAK askerleri arasında Avustralyalılar’ın da olması, iki Türk gencin ülkeden çıkış izni almalarına engeldir. Avustralya devleti, Türkler aleyhine propagandaya başlar. İki kahraman Türk, memleketlerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da verecektir.

2. Cinayet Süsü (2019)

Cinayet Süsü, Ali Atay’ın yönetip senaryosunu Aziz Kedi ve Feyyaz Yiğit ile birlikte yazdığı, başrollerini Uğur Yücel, Binnur Kaya, Cengiz Bozkurt, Feyyaz Yiğit, Mert Denizmen ve Mehmet Özgür’ün paylaştığı Türk sinema filmi. Cinayet Süsü, gizemli bir seri katil vakasını çözmeye çalışan cinayet büro ekibinin maceralarını konu ediyor. Başkomiser Emin, komiser Salih, komiser Asuman ve komiser yardımcısı Alaattin’den oluşan Cinayet Büro ekibi ilginç bir vaka ile karşı karşıyadır. Cinayetlerin gittikçe artması, basının ve halkın olayla fazlasıyla ilgilenmesi, buna rağmen ekibin hiçbir ilerleme kaydedememesi Başkomiser Emin ve arkadaşları üzerinde büyük bir baskı oluşturur. Bu sırada Emniyet Genel Müdürü, davanın çözümünde yardımcı olması için “suç uzmanı” Dizdar Koşu’yu Emin’in ekibine atar. Üzerlerindeki baskıdan dolayı iyice ezilen Emin ve ekibi, karşılaştıkları en tuhaf seri cinayet zincirini çözebilmek için her yönteme başvurur.

3. Organize İşler Sazan Sarmalı (2019)

Organize İşler Sazan Sarmalı, Yılmaz Erdoğan’ın hem yönetip hem de başrolünü oynadığıaksiyon-komedi filmidir. Film, Asım Noyan ve çetesinin maceralarını konu ediyor. İstanbul şehrinde organize işler tam gaz devam etmektedir. Asım Noyan, yıllardır söylediği yalanlar ve çevirdiği oyunlarla insanları dolandırmaktadır. Kimsenin yakalamayı başaramadığı Asım Noyan ve çetesi, bu kez de “sazan sarmalı” olarak adlandırdıkları bir üç kağıda bulaşır. Dolandırıcılar kralının biricik kızı Nazlı dolandırılınca, Asım Noyan ve ekibi hemen harekete geçer. Nazlı, her ne kadar babasını organize işlerden vazgeçirmeye çalışsa da kendisini birden sazan sarmalının içerisinde bulur.

4. Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı (2019)

Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı, yönetmenliğini Kamil Aydın’ın yaptığı Bozdağ Film yapımı sinema filmi. Film, 15. yüzyıl Balkan coğrafyasında, Sırp kralı Lazar’ın zulmünün önüne geçmek için zorlu bir mücadeleye girişen Fatih Sultan Mehmet’in seçkin savaşçı birliği Akıncıların hikâyesini konu ediyor.

5. Sultanın Sırrı (2010)

Sultanın Sırrı Hakan Şahin’in yönettiği, tarihçi ve gazeteci Ömer Erbil tarafından yazılan Türk aksiyon filmidir. Amerikalı bir profesör, Sultan II. Abdülhamid tarafından yaptırılan ve petrol üzerindeki mevcut siyasi güç oyunlarıyla ilgili olduğuna inandığı, yüzyıllık gizemli bir sandığı bulmak için İstanbul’a gider. Araştırmaları, günümüzde Topkapı Müzesi olan Topkapı Sarayı’nın uzun zamandır unutulmuş yeraltı manastırlarını keşfetmesine yol açar. Burada bir vatansever olan müze müdürü ve Türk istihbaratıyla yüzleşir. Körfez Savaşlarına, İran-Irak Savaşı’na, I. Dünya Savaşı’na ve Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına kadar giden komplolar, araştırması sırasında ortaya çıkar.

<stron

Milliyet

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.