DOLAR 32,3820 % 0.21
EURO 34,8141 % 0.01
STERLIN 41,4420 % 0.23
FRANG 36,0596 % 0.14
ALTIN 2.409,36 % 0,10
BITCOIN 67.400,00 -1.3

Fransa’dan Hollanda’ya 23 yıl sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyaret: Protestocular Macron’un konuşmasına böldü

Fransa’dan Hollanda’ya 23 yıl sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyaret: Protestocular Macron’un konuşmasına böldü

Yayınlanma Tarihi : Google News

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Hollanda Kralı Willem-Alexander’in davetlisi olarak dün Hollanda’ya gitti. 23 yıl sonra gerçekleşen cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyarette Macron’un konuşması göstericiler tarafından bölündü.

Macron, 2 günlük resmi ziyaret kapsamında geldiği Hollanda’nın Lahey kentinde, Nexus Enstitüsünde Avrupa’da yeşil sanayiye ilişkin konuşma yaptı. Konuşmasının başında, salondaki göstericiler Macron’un sözünü kesti.

“Şiddet ve iki yüzlülüğün Cumhurbaşkanı” yazılı afiş açan göstericiler, Macron’a, “İklim sözleşmesine uyulmuyor”,” (Fransa’da) Milyonlarca insan sokakta. Nasıl Avrupa’dan bahsedebilirsiniz?” diye seslendi.

Bir göstericinin “Bir şeyler kaybettiğimizi düşünüyorum. Fransız demokrasisi nerede?” sorusunu yönelttiği Macron, “Bu soruya cevap verebilirim ama bana biraz zaman verirsen.” diye yanıtladı.

Macron, Fransa’nın bir demokrasi olduğunu, burada gösteri yapılabildiğini savunarak, “‘Ben kabul edilen bir yasaya veya seçilmişlere karşıyım, ben istediğimi yaparım çünkü yaptığım şeyin meşru olup olmadığına ben karar veririm.’ dediğinizde, o zaman demokrasiyi tehlikeye atıyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Emmanuel Macron, emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmak istediğini dile getirerek, Fransa’ya kıyasla emeklilik yaşının başka ülkelerde 64’ün çok üzerinde olduğunu belirtti.

Ne olmuştu?

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşını 2 yıl yükselterek 62’den 64’e çıkarmayı içeren yasa tasarısını oylama yapmadan Meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart’ta patlak veren gösteriler devam ediyor.

Gösterilere sert müdahale eden polis ile göstericiler arasında ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşanıyor.

(AA)

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.