DOLAR 32,8425 % 0.05
EURO 35,1743 % -0.16
STERLIN 41,5836 % -0.28
FRANG 36,8324 % 0
ALTIN 2.492,37 % 0,10
BITCOIN 64.779,81 -0.225

MEB Uluslararası meslek liselerini yaygınlaştırıyor!

Türkiye’deki öğrencilerle yabancı ülkelerden gelen öğrencilerin mesleki eğitim imkanının sağlanması amacıyla kurulan uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinin sayısı 10’a ulaştı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
MEB Uluslararası meslek liselerini yaygınlaştırıyor!

Uluslararası alanda Türkiye’nin mevcut mesleki ve teknik tecrübelerini duyurmada da oldukça etkili olan Uluslararası meslek liseleri, öğrencilere yeni ufuklar kazandırarak onların kamu diplomasisinde Türkiye’ye uzun vadede katkıda bulunmalarına zemin hazırlıyor.

ULUSLARARASI MESLEKİ VE TEKNİK LİSELERİNİN SAYISI ARTIYOR!

Uluslararası alanda Türkiye’nin iş birliğinin geliştirilmesi, ekonomik ve sosyal sektörlerin iş gücü taleplerinin mesleki ve teknik eğitim yoluyla karşılanması amacıyla kurulan uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinin sayısı çoğalıyor. Buna göre Türkiye’de 2022 yılında açılan 7 uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinin sayısı, yeni açılan 3 okulla beraber tam 10 okula yükseldi.

Tarihimize kara leke olarak yazılmak zorunda bırakılan 28 Şubat sürecindeki katsayı uygulamalarıyla öğrencilerin kapısının önünden dahi geçemediği ve kapanma sınırına gelen meslek liseleri, hedeflenen yeniliklerden sonra ülkenin geleceğine ışık tutan bir eğitim modeline dönüşmesinin ilerisine geçerek dünya ülkelerine yön vermeye başladı.

Bu bağlamda Türkiye’nin mesleki ve teknik eğitim alanındaki tecrübelerini uluslararası alana taşımak hedefiyle 6 ilde açılan 7 uluslararası mesleki ve teknik Anadolu lisesi üzerine yeni açılacak olan 3 yeni lise bu sayı 10’a terfi etmiş olacak.

Konuya ilişkin Bakan Özer şunları ekledi: “Kültür ve Turizm Bakanlığımızla imzaladığımız protokol çerçevesinde İstanbul Bahçelievler İMMİB Erkan Avcı MTAL, makine ve tasarım teknolojisi; Beşiktaş İSOV Dinçkök MTAL, yenilenebilir enerji teknolojileri; Balıkesir İvrindi Nurettin Çarmıklı Madencilik MTAL, maden teknolojisi; Bursa Osmangazi Tophane MTAL, makine ve tasarım teknolojisi; Konya Selçuk Mehmet Tuza PAKPEN MTAL, endüstriyel otomasyon teknolojileri; Ordu Altınordu Ordu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MTAL, elektrik-elektronik teknolojileri ve Ankara Gölbaşı Mogan MTAl, yiyecek içecek hizmetleri alanında 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren uluslararası öğrenci kabul etmeye başladı. 2022 İcraatlarından 2023 Hedeflerine Eğitimde ‘Türkiye Yüzyılı’ belgesinde 2023 yılında 3 yeni uluslararası meslek lisesini açarak mesleki eğitimde uluslararasılaşmanın artırılmasını hedefledik. Bu doğrultuda Konya Karatay Celaleddin Karatay MTAL, tarım alanında; Ankara Etimesgut Cezeri Yeşil Teknoloji MTAL, yenilenebilir enerji teknolojileri alanında, Antalya Serik Borsa İstanbul MTAL, konaklama ve seyahat hizmetleri alanında uluslararası öğrenci kabul edecek.”

BAŞVURU SÜRECİ NE ZAMAN?

Uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerine başvuru süreci ise merak konusu olmuştu. Yapılan açıklamalara göre başvuru 2-26 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Başvuruların değerlendirilmesinin ardından yazılı sınavın 4 Haziran, sözlü sınavın da 4-9 Haziran tarihinde yapılacağı bildirildi. Sonuçlar ise 12 Haziran’da ilan edilecek. Bütün başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından öğrencilerin Türkiye’ye geliş ve okullara yerleştirilme işlemleri de 11-15 Eylül’de yapılacak.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.