DOLAR 32,3898 % 0.17
EURO 34,8536 % 0.08
STERLIN 41,4388 % 0.22
FRANG 36,0951 % 0.16
ALTIN 2.410,98 % 0,16
BITCOIN 67.425,41 -3.003

İsrail’de savaş kabinesi, Hamas’ın teklifini değerlendirmek üzere bu gece toplanıyor

Gazze’ye insanlık dışı saldırıları 7 Ekim’den bu yana sürdüren İsrail’de savaş kabinesi, Hamas’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “5 günlük ateşkes için 70 esiri bırakmaya hazırız” teklifini değerlendirmek üzere bu gece toplanıyor. Öte yandan ABD basını ise anlaşmanın genel hatları üzerinde çalışıldığını belirterek, Hamas ile İsrail arasında bir esir takası anlaşmasının birkaç gün içinde duyurulabileceğini öne sürmüştü.

Yayınlanma Tarihi : Google News
İsrail’de savaş kabinesi, Hamas’ın teklifini değerlendirmek üzere bu gece toplanıyor

İsrail‘de “savaş kabinesi” olarak adlandırılan “Acil Durum Hükümeti”nin, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde tutulan esirlerin serbest bırakılmasıyla ilgili anlaşmayı görüşmek üzere toplanacağı bildirildi.

BU GECE SAVAŞ KABİNESİ TOPLANIYOR

İsrail‘in Kanal 13 televizyonu, üst düzey siyasi yetkililere dayandırdığı haberinde, savaş kabinesinin rehine anlaşmasının detaylarını görüşmek için bu gece toplanacağını belirtti.

ATEŞKES GÜNLERİNİ AZALTMAYA ÇALIŞIYORLAR

Hamas’ın birkaç gün önce takas sırasında serbest kalmasını istediği Filistinlilerin sayısında ısrar ettiği hatırlatılan haberde, İsrail‘in takas anlaşmasının bir parçası olacak ateşkes günlerini azaltmaya çalıştığına işaret edildi.

Ateşkesin 3-5 gün arasında olabileceğine dikkat çekilen haberde, Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği saldırılar sırasında esir alarak Gazze’ye götürdüğü İsraillilerin yakınlarının da “savaş kabinesinin anlaşmayı kabul etmesi” talebiyle bir basın toplantısı düzenleyebilecekleri aktarıldı.

ABD: ANLAŞMA BİRKAÇ GÜN İÇİNDE DUYURULABİLİR

ABD basını, Hamas ile İsrail arasında, Filistinli kadın ve çocuk tutuklulara karşı İsrailli kadın ve çocukların serbest bırakılacağı bir esir takası anlaşmasının birkaç gün içinde duyurulabileceğini öne sürmüştü.

The Washington Post gazetesine konuşan ismi açıklanmayan İsrailli üst düzey bir yetkili, İsrail ve Hamas’ın, “esir takası anlaşmasının genel hatları üzerinde anlaştığını” iddia ederek, İsrailli ve Filistinli kadın ile çocukların gruplar halinde eş zamanlı serbest bırakılmasının planlandığını ifade etmişti.

İsrailli yetkili, Katar ve ABD’nin arabuluculuğunda yürütülen anlaşma kapsamında, Gazze’ye insani yardım girişinin artmasına olanak sağlayacak 5 günlük ateşkes ilan edileceğini savunmuştu.

HAMAS, “5 GÜNLÜK ATEŞKES İÇİN 70 ESİRİ BIRAKMAYA HAZIRIZ” DEMİŞTİ

Haberde, anlaşmanın İsrail, Katar ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) işbirliğinde “şekillendiği” belirtilerek, İsrailli yetkililerin Katar’dan “sadece arabuluculuk yapmasını değil Hamas’ın esirleri serbest bırakması için nüfuzlarını kullanmasını istediği” ileri sürüldü.

Öte yandan Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas’ın Telegram kanalından yayınlanan ses kaydında, Katarlı arabulucuların geçen hafta boyunca Gazze’deki İsrailli esirlere karşılık, Filistinli 200 çocuk ve 25 kadının serbest bırakılması için çalıştığını kaydetmişti.

İsrail’in, Gazze’deki 100 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını istediğini aktaran Ebu Ubeyde, Kassam olarak, 5 günlük bir ateşkesle 50 kadın ve çocuğu serbest bırakabileceklerini ve bu sayının 70’i bulabileceğini arabuluculara ilettiklerini söylemişti.

Kaynak: AA / Güncel

Haberler.com

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.