DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.912,76 0.014

İdari izin ne demek? İdari tatil nedir, kimleri kapsar?

Kurban Bayramına kısa bir süre kala günün en çok araştırılan konuları arasında idari izin yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı ardından yaptığı Kurban Bayramı tatil süresi açıklaması İdari izin ne demek? İdari tatil nedir, kimleri kapsar merak edildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
İdari izin ne demek? İdari tatil nedir, kimleri kapsar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatilini takip eden günlerin idari izin kapsamına alınacağın ve tatilin9 gün olduğunu açıkladı. Peki, İdari izin ne demek? İdari tatil nedir, kimleri kapsar? İşte detaylar haberimizde…

İDARİ İZİN NEDİR?

İdari izin ya da diğer adıyla idari tatil sadece 657 sayılı kanun kapsamında yer alan devlet memurlarını kapsayan bir izin türüdür. İdari izin verildiğinde devlet memurları haricinde özel sektör çalışanları bu izinden faydalanamamaktadır. Sadece memurlar değil, devlet sanatçıları, belediye görevlileri, devlet sahne sanatçıları da idari izinli sayılmaktadır. İdari izin bir bakıma kişinin çalıştığı kurum tarafından verilen izin anlamını taşımaktadır. İdaresi izin, Bakanlar Kurulu kararı neticesinde çalışma gününün tatil ilan edilmesi demektir. Bu tatil, kanunu tatil olmayıp adından da anlaşılacağı gibi tamamen idari bir tatildir.

ÖZEL SEKTÖRDE İDARİ İZİN VAR MI?

İdari izin sadece, devlet memurlarının faydalandığı bir izin türüdür. Özel sektör çalışanları için “idari izin” gibi bir seçenek bulunmamaktadır.

Haberler.com

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.