DOLAR 32,8425 % 0.05
EURO 35,1743 % -0.16
STERLIN 41,5836 % -0.28
FRANG 36,8324 % 0
ALTIN 2.492,37 % 0,10
BITCOIN 64.779,81 -0.225

Bakan Akar: Türkiye-Rusya-Suriye-İran dörtlü toplantısı yarın yapılacak

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Rusya, Suriye ve İran arasındaki dörtlü toplantının yarın Moskova’da gerçekleştirilmesinin planlandığını açıkladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye-Suriye ilişkilerine yönelik açıklamada bulundu …

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bakan Akar: Türkiye-Rusya-Suriye-İran dörtlü toplantısı yarın yapılacak

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Rusya, Suriye ve İran arasındaki dörtlü toplantının yarın Moskova’da gerçekleştirilmesinin planlandığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye-Suriye ilişkilerine yönelik açıklamada bulundu. Akar, Moskova’da 28 Aralık’ta Türkiye, Rusya ve Suriye savunma bakanları ve istihbarat başkanlarının katılımıyla üçlü toplantı yapıldığını anımsatarak; karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, bunların sürdürülmesine yönelik mutabakata varıldığını dile getirdi. Akar, “Daha sonra gerçekleştirilen çalışmalarda, bu toplantılara İran’ın da katılması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. İlgili makamlar tarafından bu uygun görüldü. Bu toplantının devamı niteliğinde, bu sefer dörtlü olarak, savunma bakanları ve istihbarat başkanlarının katılacağı bir toplantı konusunda hazırlıklarımız devam ediyor. 25 Nisan’da bu toplantının Moskova’da icra edilmesi planlanıyor. Amacımız buradaki sorunların görüşmeler yoluyla çözülmesi ve bir an önce bölgeye barış ve huzurun hakim olması” diye konuştu.

İlişkilerin, temasların karşılıklı saygı çerçevesinde devam ettiğini belirten Akar, “Toplantının yapılmasına müteakip bazı olumlu gelişmelerin gerçekleşmesini de bekliyoruz. Bölge barışına katkı sağlamak için Türkiye, Bakanlık olarak elimizden gelen ne varsa gerekli gayreti gösteriyoruz” dedi.

“Suriyeli kardeşlerimizi zora sokmayız”

Türkiye’nin terörle mücadeledeki kararlılığını, ilave göçü arzu etmediğini, Türkiye’deki Suriyelilerin gerekli şartlar oluştuktan sonra topraklarına, evlerine gönüllü, güvenli ve saygın şekilde dönmelerini sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Akar, “Bunların yanı sıra ister Türkiye’de ister Suriye’de olsun bizim birlikte olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Onları zora sokacak herhangi bir durum veya böyle bir karar almamız asla söz konusu değil. Rahat, müsterih olsunlar. Bu tutumumuz herkes tarafından bilinmeli ve buna göre davranılmalı. Bu konuda son derece net bir politika izliyoruz” ifadelerini kullandı. (DHA)

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.