SON DAKİKA
hava 27°
Google News

YÖK, öğretim üyesi alım ilanındaki kişiye özel şartları engellemeye yönelik çok önemli bir düzenleme yaptı

Bilindiği üzere, öğretim üyesi takımlarının özel koşulları yükseköğretim kurumlarınca direkt bir adayı tanım eder formda yazılarak, öteki …

Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:31

Bilindiği üzere, öğretim üyesi takımlarının özel koşulları yükseköğretim kurumlarınca direkt bir adayı tanım eder formda yazılarak, öteki şahısların başvurmalarına imkan verilmiyordu. Epey şikayet konusu olan bu konu, yargıya taşındığı vakit ilanların iptaline sebebiyet verebiliyordu.

Geçtiğimiz günlerde, Yükseköğretim Şurası tarafından hayata geçirilen YÖK Akademik Meslek Liyakat projesi açılış konuşmasında YÖK Lideri Prof. Dr. Yekta SARAÇ, akademik atamalarda şikayetlerin farkında olduklarını, bunları engellemeye yönelik düzenlemeler yapılacağını da söz etmişti.

Bunun birinci sonucu olarak, Yükseköğretim Heyeti tarafından, 9 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği”ne 3 üncü hususa ek fıkra eklendi.

Buna nazaran, yükseköğretim kurumları tarafından Profesör, Doçent ve Tabip Öğretim Üyesi takımlarının özel koşullarında; adaylara ilişkin tez/uzmanlık tezi isimlerinin bir kısmı yahut tamamı yazılamayacaktır. Ayrıyeten, ilanın özel şartında belli bir adayı tanımlayan özel kaidelere da yer verilemeyecektir.

Son yıllarda artan bireye özel ilanları engellemeye yönelik yapılan bu düzenlemeden başta YÖK Lideri Prof. Dr. Yekta SARAÇ olmak üzere YÖK Üyelerini tebrik ediyor, üniversitelerin ilanlarında yönetmelik değişiklinde belirtilen konulara uygun halde ilan vermelerini ümit ediyoruz.

Memurlar