DOLAR 28,8620 % -0.27
EURO 31,6220 % -0.49
STERLIN 36,6131 % -0.34
FRANG 32,9985 % -0.33
ALTIN 1.893,97 % -0,39
BITCOIN 1.093.611 -1.299

Yaşama hakları için sokaktaydı

Dün 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’ydü. Dünyanın dört bir yanında çeşitli yürüyüşler ve şovlar düzenlendi. Kovid-19 salgınına karşın sokaklara çıkan …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Dün 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’ydü. Dünyanın dört bir yanında çeşitli yürüyüşler ve şovlar düzenlendi. Kovid-19 salgınına karşın sokaklara çıkan bayanlar, taleplerini bir defa daha haykırdı. Bayana karşı şiddetin son bulması, bayanların korunması için çeşitli yeni yasal düzenlemelerin yapılması ve ayrımcılığa son verilerek eşit olma hakkı sağlanması her yıl olduğu üzere bu yılda ortak taleplerin başında geldi. Türkiye, Fransa, Avustralya, Pakistan, Ekvador, Filipinler, Fransa, Ukrayna, İtalya, Cezayir, Meksika, Hindistan, Kuzey Kore, Japonya ve Kazakistan’ın da ortalarında bulunduğu ülkelerde düzenlenen şovlarda bayanlar pankartlarla bayana yönelik şiddeti kınayarak adalet istedi.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde bayana karşı şiddete karşı bayanlar çeşitli kentlerde yürüyüşler ve etkinlikler düzenledi. İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır’ın da ortalarında bulunduğu kentlerde bayana yönelik şiddetin durdurulması istendi. Protesto şovlarına salgın nedeniyle katılmayanlar da “online yürüyüş” aktiflikle takviye verdi.

İSPANYA

17 yılda 1000’den fazla bayan cinayeti

İspanya’da bayana yönelik şiddet, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü vesilesiyle bir defa daha ülke gündemindeydi. İspanya’nın başşehri Madrid’te bir duvarda Rosa Parks, Frida Khalo ve Angela Davis üzere ilham veren bayanların yer aldığı feminist duvar fotoğrafına siyah boyayla saldırıldı. Eşitlikler Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran, 45’i geçen yıl olmak üzere 2003-2020 yıllarında erkek arkadaşı yahut kocası tarafından öldürülen bayanların sayısı 1082 oldu. Son 17 yılda, erkeklerin uyguladığı şiddet sonucu hayatını kaybeden bayanların 37’sinin reşit olmadığı ayrıyeten 305 çocuğun da yetim kaldığı açıklandı. Son yıllarda tırmanan bayana yönelik şiddete karşı ülkede bayanlar sokaklardaydı.

İNGİLTERE

Geçen yıl 1 milyon 600 bin bayan aile içi şiddete maruz kaldığı, 2009-2018 yıllarında 1425 bayanın cinayete kurban gittiği İngiltere’de başşehir Londra’da 30’dan fazla bayan polis memuru ve başka işçi üyeleri, bir operasyonun bir kesimi olarak devriye gezdi.

Kız çocukları için dünya artık daha sıkıntı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) yeni raporu, Kovid’in bir sonucu olarak gelecek 10 yıl içinde 10 milyon kız çocuğunun daha erken yaşta evlendirilme riskiyle karşı karşıya kaldığını ortaya koydu. BBC Türkçe’nin aktardığı haberde UNICEF’in salgın daha başlamadan evvel bile gelecek 10 yıl içinde 100 milyon çocuğun zorla evlendirileceği varsayımı de artarıldı. UNICEF Ziyanlı Uygulamaların Önlenmesi Danışmanı Nankali Maksud, “Bu sayılar bize dünyanın kız çocukları için daha sıkıntı bir yer haline geldiğini söylüyor. Çocuk yaştaki evlilikleri azaltma konusunda global olarak ilerleme kaydediyorduk. Bunu ortadan kaldırma gayemize ulaşmak için hala kâfi değil lakin yanlışsız istikamette ilerliyorduk. Lakin Kovid bizi daha da yoldan çıkardı. Dünya genelinde genç kızların hayatları daha da berbata gitti” tespitini yaptı.Kovid’in yol açtığı çocuk yaştaki evlilik trendini geri döndürmek için kıymet verilmesi gereken üç temel öge olduğuna dikkat çeken Maksud, şunları dedi: “Kızları mümkün olan en inançlı formda okula geri getirin. Onlara maharetler geliştirme talihi verin. Kovid’in fakir hanelere ekonomik tesirini de ele almalıyız, böylelikle mali yük kızları satmak yahut evlendirmekle hafifletilmez.”

Cinsiyet eşitliğinde Finlandiya liste başı

Araştırma şirketi BAREM’in küresel ortağı WIN Kümesi ile birlikte 35 ülkede 30 bin 253 şahısla 21 Ekim 2020-15 Ocak 2021 tarihleri ortasında gerçekleştirdiği araştırma, iş hayatında, meskende ve siyasette toplumsal cinsiyet eşitliğinde elde edilen kazanımları ortaya koydu. Araştırmaya Türkiye’den bilgisayar takviyeli telefon görüşmesi (CATI) üzerinden 1001 kişi katıldı. Araştırma sonuçlarına nazaran, ülkesindeki bayan ve erkeklerin konutta eşit konumlandığını düşünenlerin oranı yüzde 71. Bu oran iş yerlerinde yüzde 60’a, siyasette ise yüzde 51’e düşüyor. Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin olduğunu düşünenlerin oranı konutlarda yüzde 58, iş yerlerinde yüzde 56, siyasette ise yüzde 46 ile dünya ortalamasının altında. Türkiye bu oranlarla 35 ülke ortasında 26’ncı sırada. Listede Finlandiya başı çekerken, Japonya sonuncu oldu. Türkiye’de iş yerlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği olduğunu düşünenlerin oranı 2018’de yüzde 54 iken 2020’de yüzde 60’a yükseldi.

Artış var ancak…

Araştırmaya nazaran siyaset, eşitsizliğin en çok görüldüğü alan olsa da dünyada bu alanda eşitliğin sağlandığını düşünenler son 2 yılda 5 puan artarak yüzde 51’e yükseldi. Türkiye’de de bu alanda artış sağlandı. Siyasette cinsiyet eşitliği olduğunu söyleyenler birebir periyotta 6 puanlık artışla yüzde 47’ye ulaştı ve ülkeler sıralamasında 22’nci oldu. Konutta, işte ve siyasette, 35 ülke ortasında Finlandiya, Hindistan, Filipinler, Hong Kong, Kanada ve Endonezya birinci 10’a giren 6 ülke oldu.

Milliyet

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.