hava 17° Orta
DOLAR 27,1153 %% -0.04
EURO 28,9318 %% -0.02
GRAM ALTIN 1.675,96 %% 0,08
ÇEYREK A. 2.740,20 %% 0,08
BITCOIN 725.619 %-1.024
SON DAKİKA
Google News

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği

YÖNETMELİK Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından: UZAKTAN ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Emel, Kapsam, Destek ve …

Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:36

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği

YÖNETMELİK

Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından:

UZAKTAN ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ KISIM

Emel, Kapsam, Destek ve Tanımlar

Maksat

HUSUS 1 – (1) Bu Yönetmeliğin gayesi, uzaktan çalışmanın yapılamayacağı işleri, bilgilerin korunması ve paylaşılmasına ait işletme kurallarının uygulanmasını ve uzaktan çalışmanın yol ve temellerini belirlemektir.

Kapsam

HUSUS 2 – (1) Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 14 üncü hususu uyarınca uzaktan çalışanları ve bunların patronlarını kapsar.

Destek

UNSUR 3 – (1) Bu Yönetmelik, 4857 sayılı Kanunun 14 üncü unsuruna dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

HUSUS 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Bakanlık: Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığını,

b) Uzaktan çalışan: İş görme ediminin tamamını yahut bir kısmını uzaktan çalışarak yerine getiren emekçiyi,

c) Uzaktan çalışma: Çalışanın, patron tarafından oluşturulan iş tertibi kapsamında iş görme edimini meskeninde ya da teknolojik bağlantı araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi aslına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilgisini,

tabir eder.

İKİNCİ KISIM

Uzaktan Çalışma Tarz ve Temelleri

Mukavelenin form ve içeriği

UNSUR 5 – (1) Uzaktan çalışmaya ait iş mukaveleleri yazılı biçimde yapılır.

(2) Kontratta; işin tarifi, yapılma biçimi, işin mühleti ve yeri, fiyat ve fiyatın ödenmesine ait konular, patron tarafından sağlanan iş araçları, ekipman ve bunların korunmasına ait yükümlülükler, patronun personelle bağlantı kurması ile genel ve özel çalışma koşullarına ait kararlar yer alır.

Çalışma yerinin düzenlenmesi

HUSUS 6 – (1) Gerekli olması halinde, uzaktan çalışmanın yapılacağı yer ile ilgili düzenlemeler iş yapılmaya başlamadan evvel tamamlanır. Bu düzenlemelerden kaynaklanan maliyetlerin karşılanma yordamı, uzaktan çalışan ile patron tarafından birlikte belirlenir.

Gereç ve iş araçlarının temini ve kullanımı

UNSUR 7 – (1) Uzaktan çalışanın mal ve hizmet üretimi için gerekli materyal ve iş araçlarının iş kontratında aksi kararlaştırılmamışsa patron tarafından sağlanması temeldir. Bu materyal ve iş araçlarının kullanım asılları ile bakım ve tamirat şartları açık ve anlaşılır bir biçimde uzaktan çalışana bildirilir.

(2) İş araçlarının patron tarafından sağlanması halinde, bunların çalışana teslim edildiği tarihteki bedellerini belirten iş araçları listesi, patron tarafından yazılı olarak emekçiye teslim edilir. Çalışana teslim edilen dokümanın personel tarafından imzalı bir nüshası ise patron tarafından personel özlük belgesinde saklanır. İş araçlarının listesi, iş kontratı içerisinde yahut kontrat tarihinde iş kontratına ek olarak düzenlenirse ayrıyeten yazılı evrak düzenlenmesi kaidesi aranmaz.

Üretim maliyetlerinin karşılanması

UNSUR 8 – (1) İşin yerine getirilmesinden kaynaklanan mal yahut hizmet üretimiyle direkt ilgili mecburî sarfiyatların tespit edilmesine ve karşılanmasına ait konular iş mukavelesinde belirtilir.

Çalışma mühletinin belirlenmesi

HUSUS 9 – (1) Uzaktan çalışmanın yapılacağı vakit aralığı ve müddeti iş mukavelesinde belirtilir. Mevzuatta öngörülen sınırlamalara bağlı kalmak şartıyla taraflarca çalışma saatlerinde değişiklik yapılabilir. Fazla çalışma patronun yazılı talebi üzerine, çalışanın kabulü ile mevzuat kararlarına uygun olarak yapılır.

İrtibat

HUSUS 10 – (1) Uzaktan çalışmada bağlantının prosedürü ve vakit aralığı uzaktan çalışan ile patron tarafından belirlenir.

Bilgilerin korunması

UNSUR 11 – (1) Patron; uzaktan çalışanı, işyerine ve yaptığı işe dair dataların korunması ve paylaşımına ait işletme kuralları ve ilgili mevzuat hakkında bilgilendirir ve bu dataların korunmasına yönelik gerekli önlemleri alır.

(2) Patron, korunması gereken bilginin tarif ve kapsamını kontratta belirler.

(3) Dataların korunması emeliyle patron tarafından belirlenen işletme kurallarına uzaktan çalışanın uyması zaruridir.

İş sıhhati ve güvenliğine ait önlemlerin alınması

UNSUR 12 – (1) Patron, uzaktan çalışanın yaptığı işin niteliğini dikkate alarak iş sıhhati ve güvenliği tedbirleri konusunda çalışanı bilgilendirmekle, gerekli eğitimi vermekle, sıhhat nezaretini sağlamakla ve sağladığı ekipmanla ilgili gerekli iş güvenliği önlemlerini almakla yükümlüdür.

Uzaktan çalışmanın yapılamayacağı işler

UNSUR 13 – (1) Tehlikeli kimyasal husus ve radyoaktif hususlarla çalışma, bu unsurların işlenmesi yahut kelam konusu hususların atıkları ile çalışma, biyolojik etkenlere maruz kalma riski bulunan çalışma süreçlerini içeren işlerde uzaktan çalışma yapılamaz.

(2) Kamu kurum ve kuruluşlarınca ilgili mevzuatına nazaran hizmet alımı suretiyle gördürülen işler ile ulusal güvenlik açısından stratejik ehemmiyeti haiz ünite, proje, tesis yahut hizmetlerden hangilerinde uzaktan çalışma yapılamayacağı ünite, proje, tesis yahut hizmetten sorumlu olan yahut hizmeti alan kamu kurum ve kuruluşunca belirlenir.

Uzaktan çalışmaya geçiş

HUSUS 14 – (1) İş bağı direkt uzaktan çalışma mukavelesi ile kurulabilir yahut halihazırda işyerinde çalışan çalışanın iş kontratı, personelin ve patronun mutabakatı halinde, uzaktan çalışma kontratına dönüştürülebilir.

(2) Personelin, uzaktan çalışma yapma talebi ile ilgili konular aşağıdadır:

a) Talep yazılı olarak yapılır.

b) Talep işyerinde belirlenen metot doğrultusunda işverence kıymetlendirilir.

c) Talep değerlendirilirken, işin ve personelin niteliği gereği uzaktan çalışmaya uygunluğu ile işverence belirlenecek öbür kıstaslar kullanılır.

(3) Talebe ait kıymetlendirme sonucunun otuz gün içinde çalışana talebin yapıldığı tarzla bildirilmesi temeldir.

(4) Talebin kabul edilmesi halinde 5 inci hususta belirtilen konulara uygun biçimde mukavele yapılır.

(5) Uzaktan çalışmaya geçen emekçi, ikinci fıkrada belirtilen adapla tekrar işyerinde çalışma talebinde bulunabilir. Patron, kelam konusu talebi öncelikli olarak kıymetlendirir.

(6) Uzaktan çalışmanın mevzuatta belirtilen zorlayıcı nedenlerle işyerinin tamamında yahut bir kısmında uygulanacak olması halinde uzaktan çalışmaya geçiş için çalışanın talebi yahut onayı aranmaz.

ÜÇÜNCÜ KISIM

Son Kararlar

Yürürlük

HUSUS 15 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

HUSUS 16 – (1) Bu Yönetmelik kararlarını Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı yürütür.

Memurlar

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.