DOLAR 28,9807 % 0.28
EURO 31,5779 % 0.24
STERLIN 36,6543 % 0.34
FRANG 33,1467 % 0.41
ALTIN 1.899,68 % 0,53
BITCOIN 1.105.372 1.246

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Kahveci, sağlıkçıların çalışma şartlarının iyileştirilmesini istedi

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Lideri Lider Kahveci, “Sağlık çalışanlarının çalışma hayatı ve kuralları ile ilgili her düzgünleştirme …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Lideri Lider Kahveci, “Sağlık çalışanlarının çalışma hayatı ve kuralları ile ilgili her düzgünleştirme ve her yeni olumlu düzenleme memleket için atılmış olumlu bir adım olacaktır.” sözünü kullandı.

Kahveci, 14 Mart Tıp Bayramı hasebiyle yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bir yılda 300’den fazla sıhhat çalışanının vefat ettiğini, 100 binin üstünde sağlıkçının da virüse yakalandığını hatırlatarak, hayatını kaybedenleri rahmet ve minnetle andı, hastalara acil şifalar diledi.

Sıhhat çalışanının bir yıldır emsalsiz fedakarlıkla çalıştığını belirten Kahveci, “Bir yıldır sıhhat çalışanları salgına karşın 7/24 çalıştılar. Ailelerini, toplumsal hayatı unuttular. Müsaade ve esnek mesai üzere kavramlar hiç yanlarına uğramadı. Salgına karşın şiddet ve mobbinge maruz kaldılar, dehşetli olaylar yaşadılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Kahveci, sağlıkçıların emeklerinin maddi karşılığını alamadığını savunarak, “Bir yıldır sıhhat çalışanlarını herkes alkışlıyor lakin iş hakkını vermeye, mağduriyetini çözmeye gelince her ne hikmetse somut adımlar atılmıyor. Bu durumun artık son bulmasını istiyoruz. Maaşa artırım formunda tek ödeme, döner sermayede güzelleştirme, sözleşmelilere takım, hizmetlilere memurluk, 3600 ek gösterge, kreş ve gibisi temel sorunlar halledilmelidir. Bunun için de gayrete devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Toplum sıhhatinin, bugün toplumsal ve ekonomik hayatı en fazla etkileyen öge olduğuna işaret eden Kahveci, şunları kaydetti:

“Sağlık çalışanlarının çalışma hayatı ve koşullarıyla ilgili her düzgünleştirme ve her yeni olumlu düzenleme memleket için atılmış olumlu bir adım olacaktır. 2021, ‘Sağlık Çalışanları Yılı’ ilan edildi. 2021 Tıp Bayramı’nın da sıkıntıları çözmede adım atılmaya başlandığı bir gün olmasını istiyor ve temenni ediyoruz. Alkışlamakla kimse yorulmasın. ‘Sesimize kulak verip, çalışanların sıkıntıları çözülsün.’ diyoruz. Hoş memleketimizin dört bir yanında en kalabalık kentlerinden en ücra köşelerine kadar vatana ve millete hizmet eden tüm sıhhat çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlarım.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ahmet Sertan Adap

Haberler.com

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.