DOLAR 28,8620 % -0.27
EURO 31,6220 % -0.49
STERLIN 36,6131 % -0.34
FRANG 32,9985 % -0.33
ALTIN 1.893,97 % -0,39
BITCOIN 1.093.611 -1.299

Tübitak STAR projesi nedir? STAR (Stajyer Araştırmacı Burs Programı) ne demek? STAR burs programına nasıl başvuru yapılır?

STAR projesi ne demek? STAR açılımı nedir? Tübitak STAR projesi nedir? STAR (Stajyer Araştırmacı Burs Programı) ne demek? STAR burs programına …

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tübitak STAR projesi nedir? STAR (Stajyer Araştırmacı Burs Programı) ne demek? STAR burs programına nasıl başvuru yapılır?

STAR projesi ne demek? STAR açılımı nedir? Tübitak STAR projesi nedir? STAR (Stajyer Araştırmacı Burs Programı) ne demek? STAR burs programına nasıl müracaat yapılır?

STAR AÇILIMI NEDİR?

STAR “Stajyer Araştırmacı Burs Programı” demektir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

“Gençlerimize TÜBİTAK’la ilgili bir müjdemiz daha var. STAR dediğimiz Stajyer Araştırmacı Burs Programı’nı tekrar açıyoruz.

Gençlerimiz maddi katkının ötesinde bilim ve teknoloji alanlarında araştırma yapacak, değeri parayla ölçülemeyecek deneyimler edinecekler. Güzel olsun.”

STAR BURS PROGRAMI NEDİR?

Stajyer programından da bahseden Erdoğan, “Gençlerimize bir müjdemiz daha var. Salgının birinci yılında Star dediğimiz stajyer araştırmacı burs programını uygulamaya almıştık. Onların daha öğrenci iken değerli deneyimler edinmelerini sağladık. Bugün almaya başlayacağımız yeni davet ile 300’ü arkeoloji projelerinde misyon almak suretiyle 2 bin 300 öğrencimizi destekleyeceğiz.” diye konuştu.

TÜBİTAK STAR PROJESİ NEDİR? NASIL MÜRACAAT YAPILIR?

Lisans öğrencilerimizin Ar-Ge kültürü kazanmaları, araştırma ekosistemine birinci adımı atmaları ve araştırma yapmaya teşvik edilmeleri maksadıyla STAR Programı hazırlanmış ve Proje tabanlı bu burs programına 12.709 öğrenci müracaat yapmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 145 farklı üniversiteden, fen, mühendislik, sıhhat ve toplumsal ve beşeri bilimler alanlarında 134 farklı lisans programında tahsil gören birinci sınıf öğrencileri de dahil olmak üzere 1.500 lisans öğrencisi STAR programına kabul edildi. Desteklenen öğrencilerimiz araştırma ekosistemine erken kademede dahil olmaları ve bilimsel araştırma deneyimi edinmelerinin yanı sıra, 6 ay müddetince aylık 750 TL burs aldı.

Proje yürütücüleri ve öğrencilerden gelen ağır talep ve araştırma ekosisteminin muhtaçlıkları doğrultusunda proje tabanlı araştırma heyecanını toplumun tüm kısımlarına ulaştırmak ülkemizde proje yapma çalışmalarının yaygınlaşmasına kıymetli katkılar sağlamak hedefiyle STAR Programının 2021 yılında bir kere daha lisans öğrencileri için davete açılacağı duyurusu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 27 Eylül 2021 tarihinde ilan edilmiştir.

STAR programının 2021 yılı müracaatları iki kademede yürütülecek olup öncelikle 11-26 Ağustos 2021 tarihleri ortasında TÜBİTAK Merkez ve Enstitülerinde yürütülen yahut TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma proje yürütücüleri müracaat sistemine girerek hangi projelerine hangi kısımdan öğrenci talep edeceklerini sisteme eklemişler ve toplamda onaylı/geçerli 1286 proje başvurusu alınmıştır.

Müracaatların ikinci etabında ise proje yürütücüleri tarafından sisteme eklenen projelere aşağıdaki şartları sağlayan lisans öğrencileri e-bideb.tubitak.gov.tr adresi üzerinden müracaat yapabilecektir:

Üniversiteye giriş sıralaması 100.000 ve altında yer alan öğrencilerden not ortalaması 2.0 ve üstü olanlar

Üniversiteye giriş sıralaması 100.001 ve 150.000 ortasında olan öğrencilerden not ortalaması 3.0 ve üstü olanlar

Üniversiteye giriş sıralaması 150.001 ve 200.000 ortasında olan öğrencilerden not ortalaması 3.5 ve üstü olanlar

STAR programına dahil edilen proje listesine öğrenciler star.tubitak.gov.tr adresinden ulaşabileceklerdir.

04 Ekim 2021 tarihinde açılacak olan müracaat sistemi 15 Ekim 2021 tarihi saat 23:59’a kadar öğrencilerin proje tercih süreçleri devam edecek olup sisteme yalnızca müracaat şartlarını sağlayan öğrenciler erişebilecektir.

MÜRACAAT ŞARTLARI VE İSTENEN EVRAKLAR

a. Müracaat Şartları

i. T.C. vatandaşı yahut 5901 sayılı kanunda geçen Mavi Kart sahibi olmak

ii. Rastgele bir kurum/kuruluşta tam yahut kısmi vakitli çalışmıyor olmak.

iii. Türkiye’de lisans, tezli yüksek lisans yahut doktora derecesi veren bir programda kayıtlı olmak ya da doktora derecesini almış olmak

iv. OHAL kapsamında yürürlüğe konulan Kanun Kararında Kararnameler ile direkt yahut anılan Kanun Kararında Kararnamelerde öngörülen metotlar çerçevesinde meslekten, kamu vazifesinden yahut ilgili kurumların teşkilatından çıkarılmamış olmak

v. Özel öğrenci statüsünde olanlar bu davet kapsamında bursiyer olamaz.

b. Müracaat Evrakları

i. Öğrenci evrakının e-devletten alınan çıktısı yahut doktora mezuniyet dokümanı

ii. COVID-19 ile ilgili bir projede araştırma yapmakta/yapacak olduğunu gösterir evrak (Kabul evrakı araştırmanın yapılacağı tarihleri, araştırma

konusunu içermeli ve davet eden araştırmacı (proje yürütücüsü) tarafından imzalanmış olmalıdır.)

iii. Program web sayfasında yer alan formatta hazırlanmış Müracaat ve Araştırma Teklif Formu

Haberler.com

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.