DOLAR 28,8760 % -0.2
EURO 31,5760 % -0.63
STERLIN 36,5293 % -0.57
FRANG 32,9896 % -0.37
ALTIN 1.891,72 % -0,51
BITCOIN 1.093.703 -1.14

TEKNOFEST 2021 heyecanı başladı!

Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerinin de olduğu 67 paydaş kurumla birlikte düzenlenen TEKNOFEST 2021’in tanıtım toplantısı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sivil Savunma Lideri İsmail Demir, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri – TEKNOFEST İdare Konseyi Lideri Selçuk BAYRAKTAR, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı – TEKNOFEST İcra Konseyi Lideri Mehmet Fatih KACIR, T3 Vakfı İdare Heyeti Lideri Haluk BAYRAKTAR ve paydaşlarımızın üst seviye yöneticilerinin iştirakleriyle gerçekleşti.

Tanıtım toplantısı T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri – TEKNOFEST İdare Şurası Lideri Selçuk Bayraktar’ın konuşması ile başladı. Bayraktar; bu yıl dördüncüsünü düzenlemek için bir ortaya geldiğimiz Teknofest’in 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde “Teknofest’in Evi” olarak gördüğümüz Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşeceğini belirtti. Bayraktar konuşmasında şu kelamlara yer verdi; ülkemiz, medeniyetimizin adalet ve merhamet bedelleriyle harmanlanmış Ulusal Teknoloji Atağı vizyonu sayesinde dünyanın yaşadığı benmerkezci dertlere teslim olmadan vicdanıyla hareket etti. Afrika’da bir tek teneffüs aygıtına dahi sahip olmayan ülkelere bu aygıtlar ikram edildi. Global adalet ve merhamet kıymetlerimizi örnek bir halla tüm dünyaya göstermiş olduk. Kıymetli konuklarımız, bizler her vakit asıl değerin insan olduğuna inandık. Ulusal Teknoloji Hamlesi’ni bu noktadan, hatta bu yüzyıldan alıp, ileriye, geleceğe taşıyacak en değerli öge, nitelikli ve yetişmiş insan kaynağımız olacaktır. Ülkemizin birçok alanda tam bağımsızlığa Ulusal Teknoloji Atağı vizyonu ile sahip olacağına inanıyoruz. Değerli konukla, Teknofest iki yıl evvel 2019’da yeniden burada 1.720.000 ziyaretçi ile rekor kırdı. Genel olarak bizi en çok sevindiren gelişme ise Teknoloji müsabakalarına gelen müracaatların her yıl katlanarak artması oldu. Teknofest 2021’de salgının müsaade verdiği ölçüde; havacılık ve akrobasi şovları, sürpriz yarışlar, stantlar, eğitimler ve yatırımcılarla girişimcilerin buluşacağı milletlerarası teşebbüs doruğu üzere güçlü aktiviteler düzenlemeyi hedefliyoruz. Bayraktar konuşmasını “Teknofest grubu olarak 7’den 77’ye tüm milletimizi 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde heyecanımıza ortak olmak için Atatürk Havalimanı’na bekliyoruz.” diyerek tamamladı.

Toplantıda gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için TEKNOFEST 2021 kapsamında bu yıl 35 farklı teknoloji yarışları ile ilgili bilgiler Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı – TEKNOFEST İcra Şurası Lideri Mehmet Fatih KACIR tarafından aktarıldı. Kacır sunumunda Teknofest 2021 kapsamında birinci kere düzenlenecek olan yarış kategorilerinden, geçtiğimiz yıllarda yaşanan başarılardan da bahsetti. Teknofest’in ulusal gururumuz olduğunu vurgulayan Kacır, Teknofest’in birinci üç yılına ilişkin rakamsal bilgileri paylaştı.

Düzenlendiği birinci yıldan bugüne Teknofest’in kıymetli paydaşları ortasında yer alan Savunma Sanayi Başkanlığı’nın Lideri Prof. Dr. İsmail Demir de toplantıda konuşma yaptı. Demir; “Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı olarak, Türkiye’nin ulusal teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi yolunda gayeler edinmiş böylesine kıymetli bir tertibin paydaşı olmaktan duyduğumuz memnuniyeti sizlerle paylaşmak istiyorum. TEKNOFEST, gelişen ve güçlenen Türkiye’nin daha faal halde varlık göstermesine büyük katkı sağlayacak pek çok ögenin ortaya çıkarılmasında öncü rol oynayacak aktörlerin doğmasına imkan sağlayan bir taban hazırlamaktadır. Kuşağımızdan aldığımız güç ile Global Güç Vizyonuna ulaşmak için, çok çalışmaya ve durmadan üretmeye devam etmeliyiz. Başkanlığımız, genç kardeşlerimizle önümüzdeki hoş günleri bir arada inşa etmek ismine, gerek T3 Vakfı, gerekse öbür sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmakta; ulusal teknoloji atağı heyecanını gelecek kuşaklarla birlikte yaşamak ismine farklı faaliyetlerle gençlerimize ulaşmayı hedeflemektedir. Bizler inanıyoruz ki geleceğin Nuri Demirağ’ları, Vecihi Hürkuş’ları, tıpkı onların heyecanıyla bu şenlikte emek harcayan, yeni fikirler üreten ve hayallerini hayata geçirmeye çalışan gençlerimizden çıkacaktır. Bizler de her daim bu kardeşlerimizin destekçisi olacağız. TEKNOFEST’e başından beri takviyesini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza, bu tertibi dünyanın en büyük teknoloji şenliklerinden biri haline getiren Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfına, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ve ismini burada sayamayacağım bütün paydaşlara teşekkür ediyorum. TEKNOFEST 2021’in ülkemiz için güzel olmasını diliyorum.” dedi.

Tanıtım toplantısının son konuşmasını ise hoş kentimiz İstanbul’umuzun Valisi Sayın Ali Yerlikaya gerçekleştirdi. Vali Yerlikaya konuşmasın şu kelamlara yer verdi; Teknofest, 3 yılda global kimlik kazandı. Dünyanın en kıymetli bilim, teknoloji ve uzay şenlikleri ortasına girdi ve doğduğu yere İstanbul’a döndü. İstanbulumuzda bu dev tertibe 2021’de tekrar mesken sahipliği yapmaktan büyük sevinç ve heyecan duyuyoruz. Türkiye’nin istikbaline, medeniyetimizin baş kenti İstanbul’dan omuz veriyoruz. Eylül ayında konut sahipliği yapmaktan büyük memnunluk duyacağımız TEKNOFEST’te buluşmak üzere hepinizi muhabbetle selamlıyorum.”

Tanıtım toplantısında son konuşmayı gerçekleştiren İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın akabinde Teknofest 2020’nin şampiyonu gençlerle çevrimiçi temaslar gerçekleştirildi. İstanbul, Gaziantep, Manisa, Samsun, Isparta, Bursa, Denizli ve Sivas olmak üzere 8 ile gerçekleştirilen ilişkiler ile gençler imkansız diye bir şey olmadığını, TEKNOFEST’in hayallerinin kapısını açtığını ve unutulmaz bir tecrübe yaşattığını vurguladılar.

Teknofest 2021 Yarışmaları…

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliği TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen “Teknoloji Yarışmalarına” müracaatlar başladı. Toplumun her kısmından binlerce gencin merakla beklediği ve ilgiyle takip ettiği TEKNOFEST Teknoloji müsabakalarına geçtiğimiz yıl 81 vilayet ve 84 ülkeden 20.197 grup, 100 bin genç müracaatta bulundu.

Bu yıl TEKNOFEST Teknoloji müsabakalarına tekrar ilkokul düzeyinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun düzeyine kadar nitelikli binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için birbirinden farklı kategorilerde düzenlenen teknoloji müsabakalarına katılabilecek. Son müracaat tarihi ise 28 Şubat.

Kendine Güvenen Gençler, 35 Farklı Kategori Sizleri Bekliyor!

Her yıl bir evvelki yıla nazaran daha fazla müsabaka kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji müsabakaları olan TEKNOFEST Teknoloji Yarışları bu yıl 35 farklı kategoride düzenleniyor. TEKNOFEST 2020’den farklı olarak Karma Sürü Simülasyon, İrtibat Teknolojileri, Savaşan İHA, Yapay Zeka, Kültür ve Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Ziraî İnsansız Kara Aracı, Endüstride Dijital Teknolojiler Yarışları birinci sefer düzenleniyor.

Yapay Zeka, Su Altı Sistemleri, Otonom Sistemler Teknolojinin Her Alanında Yarışlar

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için Roket’ten Otonom Sistemlere, Tarım’dan Sualtı Sistemleri’ne teknolojinin her alanında düzenlediği yarışlarla Türkiye tarihinin en büyük Teknoloji Müsabakalarını gerçekleştiriyor. Gençlerin ulusal teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin arttırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine dayanak olmak için bu yıl ön eleme kademesini geçen gruplara toplamda 5 Milyon TL’nin üzerinde gereç dayanağı sağlanıyor. TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan ekipler ise 5 Milyon TL’nin üzerinde mükafatın sahibi olacak.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin takviyeleriyle düzenleniyor. 21-26 Eylül tarihleri ortasında tekrar İstanbul’da gerçekleşecek olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST’in bir modülü olmak ve müracaatlarınızı gerçekleştirmek için https://teknofest.org/yarismalar.html adresini ziyaret etmeniz kâfi olacak.

Milliyet

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.