DOLAR 28,9807 % 0.28
EURO 31,5779 % 0.24
STERLIN 36,6543 % 0.34
FRANG 33,1467 % 0.41
ALTIN 1.899,68 % 0,53
BITCOIN 1.105.372 1.246

Teknik personelin yan ödemesi nasıl belirlenir?

Soru: 2016 Ağustos ayından beri unvan imtihanı ile Matematikçi takımına atanmış bulunmaktayım. Sizin maaş hesaplamanız ile kurumun hesapladığı …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Soru: 2016 Ağustos ayından beri unvan imtihanı ile Matematikçi takımına atanmış bulunmaktayım. Sizin maaş hesaplamanız ile kurumun hesapladığı aylık ortasında fark var ve 5 yıldan beri hiç değişmedi. Şöyleki;
Memurlar.net yan ödeme aylığını 2175 olarak hesaplıyorsunuz. (114.35 ?)
Kurum yan ödeme aylığını 1750 olarak hesaplıyor.(92.01 ?)
Hangisi hakikat anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yanıt: Öncelikle maaş robotu uygulamamızın daima güncellendiğini, hem ferdî kullanıcılara hem de kurumlara büyük bir kolaylık sağladığını belirtmek isteriz. Çok sayıda ödeme ögesinden oluşan ve hesaplaması uzmanlık gerektiren maaş hesabının uygulama ile birkaç kolay adımda pratik ve gerçek bir biçimde hesabı mümkün bulunmaktadır. Maaş ögelerinin sayısının çok olması yanında bireye özel çok fazla değişkeni de içermesi sebebiyle her memurun maaşının yüzde yüz mutlaklıkta hesaplanması mümkün olamamaktadır. Bu durum uygulamanın eksikliğinden değil, bireye özel durumların tam olarak öngörülememesinden kaynaklanmaktadır.

Devlet memurlarına ödenen maaş ögeleri ortasında yer alan ve yan ödeme olarak bilinen artırım puanları 657 sayılı Kanunun 152. Unsurunun verdiği yetkiye istinaden Devlet Memurlarına Ödenecek Artırım ve Tazminatlara Ait Karar’da düzenlenmiştir. Karara ekli I Sayılı Cetvelin (B) Teknik Hizmetler Kısmında yer alan iş zahmeti ve temininde zahmet artırımı puanlarından yararlanmak için Teknik Hizmetler Sınıfına dahil takımlarda bulunmak zaruridir. Fakat, teknik işçi için öteki hizmet sınıflarından farklı bir uygulamaya gidilerek artırım puanları unvan ve/veya derece yerine unvan ve hizmet müddeti dikkate alınarak belirlenmiştir. Hizmet mühleti bakımından 5 yıla kadar hizmeti olanlar ile 5 yıldan fazla hizmeti olanların puanları farklılaştırılmıştır. Asıl kıymetli nokta ise bu hizmet müddetinin “kendi ihtisas kollarında” geçmiş olmasının zarurî tutulmasıdır. Kısmın 1 numaralı Not’unda kendi ihtisas kısımlarındaki hizmet mühletinin belirlenmesinde teknik hizmetler sınıfında geçirilen mühletlerin temel alınacağı tabir edilmektedir.

Bu durumda Teknik Hizmetler kısmındaki artırım puanlarından yararlanmak için toplam memuriyet müddeti değil, teknik hizmetler sınıfında geçen hizmet müddeti dikkate alınacaktır. Bu ise memuriyete teknik hizmetler sınıfında başlayanlar bakımından sorun oluşturmamakla birlikte öteki hizmet sınıflarından unvan değişikliği yoluyla geçenler için dikkate alınması gereken özel bir durumdur.

Maaş hesaplama robotu memuriyete atanma tarihi ve halihazırdaki unvana nazaran hizmet mühletini hesapladığından, sınıf değiştirerek teknik hizmetler sınıfına atanan memurların artırım puanlarında farklılık oluşabilmektedir. Örneğin 2010 yılında GİH sınıfında memuriyete atanan ve 2018 yılında unvan değişikliği imtihanı ile teknik hizmetler sınıfında matematikçi takımına atanan memur ile 2010 yılında teknisyen takımına 2018 yılında ise matematikçi takımına atanan memurun yan ödemeleri farklı olacaktır. Birincisinde teknik hizmetler sınıfında 5 yıl hizmeti olmadığı için toplam yan ödeme puanı toplamı 1750, ikincisinde ise teknik hizmetler sınıfında 5 yılını doldurduğu için yan ödeme puanı toplamı 2175 olarak hesaplanacaktır. Meğer her ikisinin de toplam memuriyet kıdemi birebirdir.

Sonuç olarak, toplam memuriyet kıdemi 5 yıldan fazla olmakla birlikte sonradan teknik hizmetler sınıfında bir takıma atanan ve bu takımda 5 yılını doldurmayan memurların yan ödemeleri Cetvelde yer alan “5 yıldan az hizmeti olanlar” için belirlenmiş puanlar dikkate alınarak hesaplanacaktır. Bu durumda matematikçi takımında 5 yılını tamamlamamış bir memurun iş zahmeti artırımı puanı 775, temininde zahmet artırımı puanı ise 975 olarak hesaplanacaktır. Altıncı yıldan itibaren ise bu puanlar sırasıyla 775 ve 1400 olacaktır. Maaş hesaplama robotunda bu cins ayrıntılara inilmesinin hem programın kullanımını zorlaştıracağını, hem de maksadını aşacağını değerlendirmekteyiz.

Memurlar

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.