DOLAR 28,8760 % -0.2
EURO 31,5760 % -0.63
STERLIN 36,5293 % -0.57
FRANG 32,9896 % -0.37
ALTIN 1.891,72 % -0,51
BITCOIN 1.093.703 -1.14

Statlarda aşı zorunluluğu kalktı mı? Maçlarda aşı zorunlu mu, HES kodu kontrol ediliyor mu?

Statlarda aşı mecburiliği kalktı mı, kısıtlamalar kaldırıldı mı sorularının karşılığı merak edilen mevzular ortasında yer alıyor. Sıhhat Bakanı …

Yayınlanma Tarihi : Google News
Statlarda aşı zorunluluğu kalktı mı? Maçlarda aşı zorunlu mu, HES kodu kontrol ediliyor mu?

Statlarda aşı mecburiliği kalktı mı, kısıtlamalar kaldırıldı mı sorularının karşılığı merak edilen mevzular ortasında yer alıyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Konseyi toplantısının akabinde kaldırılan kısıtlamalara ait açıklamalarda bulundu. Kısıtlamalar kaldırıldı mı?

STATLARDA AŞI ZARURİLİĞİ KALKTI MI?

TFF, Bilim Heyeti Toplantısı sonrası Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalar çerçevesinde statlarda HES sorgulaması yapılmaksızın seyirci alımının yapılacağını, 12 yaş sonunun da kaldırıldığını açıkladı.

TFF’DEN YAPILAN AÇIKLAMA

“Bilim Konseyi Toplantısı sonrası, Sıhhat Bakanımızın açıklamalarında da belirttiği değişiklikler çerçevesinde;

1. TFF karşılaşmalarına HES sorgulaması yapılmadan seyirci alınacaktır. Bu değişiklik ile birlikte stadyumlarda uygulanmakta olan 12 yaş hududu da kaldırılmıştır.

2. Kırmızı alandaki vazifeliler, atletler ile kulüp çalışanlarının Covid-19 sıhhat önlemleri ve uygulamaları sorumluluğu, bugünden itibaren ilgili kulüp yetkilileri ile sıhhat takımlarına devredilmiştir. Bu sebeple artık karşılaşmalarda Sıhhat Önlemleri Kontrolörleri (STK) görevlendirilmeyecektir.

3. Bu gelişmeler ışığı altında kadro hekimlerinin karşılaşma öncesi yapılan karşılaşma tertip toplantısına katılma mecburiliği da kaldırılmıştır.

TFF Sıhhat Şurası olarak ülkemizin Covid-19 ile çabasına önderlik eden ve Türk futbolunun her daim yanında olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, tüm teknik ve teknolojik imkânları ile bilgi paylaşımı ve takviyeleri sayesinde sürecin aksaksız yönetilmesini sağlayan başta Sayın Sıhhat Bakanımız olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine, karşılaşmaların oynanmasına katkıda bulunan öbür tüm Bakanlarımız ve yetkililere, pandeminin başlamasından bugüne kadar Covid-19 Sıhhat Önlemleri ve Uygulamaları sürecinde, pandemi sebebiyle futbolumuzun marka kıymetine ziyan gelmeden, adil müsabaka ortamı zedelenmeden ve büyük sıhhat sıkıntıları yaşanmadan karşılaşmaların devam etmesi için gayret harcayan kıymetli kulüplerimizin vefakâr sıhhat gruplarına, her basamakta yanımızda olan ve destekçimiz olan Sayın TFF Liderimiz ve İdare Konseyimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Pandeminin bitmediği şuuru ile çalışmalarımıza devam ederken, tüm kamuoyuna Covid-19’dan uzak sağlıklı günler diliyoruz.”

TFF Sıhhat Heyeti

KISITLAMALAR KALDIRILDI MI?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz haftalarda “Size kıymetli haber vereceğim” dediği Bilim Konseyi toplantısı bugün saat 16.00’da başladı. Yaklaşık 2 saat süren toplantının akabinde Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, alınan kararlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Şurası toplantısının akabinde kaldırılan kısıtlamalara ait açıklamalarda bulundu. Maske uygulamasıyla ilgili yeni kararlar alındığını belirten Bakan Koca, “Bundan sonra artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. Yeni devirde HES kodu uygulaması kaldırıldı, kurumlara girişlerde HES kodu denetimi yapılmayacak. Ayrıyeten birtakım durumlarda havalandırma ve aralık kuralına uyuluyorsa maske takmak koşul değil” dedi.

“AÇIK HAVADA MASKE KURALI KALDIRILDI”

Maskelerle ilgili merakla beklenen kararı duyuran Bakan Koca, “Bundan sonra artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. Birtakım durumlarda havalandırma ve ara kuralına uyuluyorsa maske takmak koşul değil” dedi.

“HES KODU İSTENMEYECEK”

Kamu kurum kuruluşları, restoran ve alışveriş merkezlerindeki HES kodu uygulamasının da kaldırıldığını belirten Koca, “Hastalık belirtisi olmayan şahıslardan test istenmeyecek. Okullarda 2 hadise çıkması halinde sınıfın kapatılması gerekmemektedir. Müspet çıkan öğrenci izole edilecek” dedi.

“HASTALIK KUŞKUSU OLMAYAN BİREYLER TEST EDİLMEYECEK”

Bakanlık olarak aldığımız kararları açıklıyorum: Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse aralık kuralına ahenk gösteriliyorsa maske kural değil. Yeni devirde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu denetimi yapılmayacak. Hastalık kuşkusu olmayan bireylerde test istenmeyecek. Okullarda 2 olay çıkması halinde sınıfın kapatılması biçimindeki uygulamaya gerek görülmemektedir. Olumlu çıkan öğrenci izole edilecek ve eğitim devam edecek. Birbirimizin yüzünü, gülüşünü özledik. Az değil 2 yıl. Olağana dönüşün son evresine gelmiş bulunuyoruz. Hayat tek his ve tek mevzu ile sürdürülemez. Alınan kararlar salgının düşüşe geçtiği realitesine dayanmakta, hayatımızın gereksinim duyduğu ruhsal rehabilitasyonu amaçlamaktadır.

4. DOZ AŞI UYGULANACAK MI?

Sıhhat Bakanı Koca, dördüncü doz aşı ile ilgili, “Henüz bir karar yok. 4. doz uygulaması gerekecekse daha çok riskli ve bağışıklığı baskılanmış bireyler için düşünülebilir.” karşılığını verdi.

Haberler.com

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.