DOLAR 28,9710 % 0.31
EURO 31,5815 % 0.26
STERLIN 36,7096 % 0.49
FRANG 33,1707 % 0.57
ALTIN 1.905,62 % 0,85
BITCOIN 1.115.789 2.01

Şiddete karşı el ele

Birleşmiş Milletler Bayan Birimi’nin(UN Women), Avrupa Birliği dayanağıyla yürüttüğü “Batı Balkanlar ve Türkiye’de Bayana Yönelik Şiddetin Sona …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Birleşmiş Milletler Bayan Birimi’nin(UN Women), Avrupa Birliği dayanağıyla yürüttüğü “Batı Balkanlar ve Türkiye’de Bayana Yönelik Şiddetin Sona Erdirilmesi Bölgesel Programı: Normların Uygulanması, Zihniyetlerin Değiştirilmesi” programı kapsamında bir arada çalıştığı sivil toplum örgütlerinin bayan önderleriyle interaktif bir harita oluşturuldu. İnteraktif harita, Kovid-19 salgını sırasında Batı Balkanlar ve Türkiye’de bayanlara yönelik şiddetle gayret eden bayan başkanların seslerine yer veriyor. Bölgeden toplam 33 bayan önderin yer aldığı haritada, Türkiye’den beş sivil toplum kuruluşundan beş bayan önder bulunuyor.

Bayan önderler anlattı

UN Women bölgesel programının Türkiye faaliyetlerini yürüten sivil toplum kuruluşlarının önde gelen bayan önderleri, Kovid-19 salgını boyunca bayanlara yönelik şiddetle uğraşlarını interaktif harita üzerinde anlattı. ‘Bu programın bir kesimi olarak geçtiğimiz üç yıl içerisinde ortağımız olan sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bayanlara yönelik şiddetle uğraşa katkı sağladık’ diyen UN Women Programlar Yöneticisi Zeliha Ünaldı, “Kovid-19 salgınının bilhassa bayanlar ve kız çocukları üzerindeki olumsuz tesirlerini bertaraf etmek için sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket ederek güçlerimizi çoğaltmanın değerine inanıyoruz. Bayanların ve kız çocuklarının haklarını ve liderliğini merkeze koyarak daha yeterli ve eşit bir geleceği, şimdiki ve gelecek jenerasyonlar için inşa etmek lakin sivil toplum ile aktif iş birlikleri ile gerçekleşebilir” dedi.

AÇEV Genel Müdürü Burcu Gündüz Maşalacı; “Salgınla birlikte derinleşen eşitsizliklerle uğraş etmek ve ailelerin âlâ olma haline katkıda bulunmak için ebeveynler ve çocuklar için yeni bir program geliştirdik. Yıllardır bu risklerin ortadan kaldırılması için çalışan bir kuruluş olarak, hane halklarını öğrenme ortamları olarak güçlendirmek, aile içi şiddeti azaltmak ve barışçıl, destekleyici ve eşitlikçi ebeveyn tavırlarını teşvik etmek gelecekte de önceliklerimiz ortasında olmaya devam edecek.”

Uçan Süpürge Bayan Bağlantı ve Araştırma Derneği İdare Heyeti Üyesi Selen Doğan; “On yıldan fazla bir müddettir çocuk, erken yaşta ve zorla evliliklerle çaba etmek, bize toplumsal cinsiyet, gelişim ve kızların insan haklarının ihlali ortasındaki ilişki hakkında daha derin bir anlayış sağladı. Kız çocuklarının güçlenmesi, bilhassa pandemi devrinde bu alandaki tüm çalışmaların kesişen bir noktası olmalı. Bundan hareketle, Kovid-19 devrinde Suriyeli kızların eğitime erişimde yaşadıkları zorlukları tespit etmek için bir saha araştırması yaptık. Yaşadıkları en değerli zorlukların, Türkçe lisan bilgisi eksiklikleri nedeniyle ders takip etme zahmeti ve bilgisayar, internet erişimi üzere teknolojik problemler olduğunu belirledik. Bu sonuçlara dayanarak, Suriyeli kızların eğitime erişimini desteklemek ve onları bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik  alanlarında okumaya teşvik etmek için interaktif ve Türkçe-Arapça olmak üzere iki lisanlı bir web sitesi kurduk.”

Bayan Dayanışma Vakfı İdare Konseyi Lideri Nihan Damarlı; “Kadın örgütlerinin karar düzeneklerinde yer alması, bayanların ekseriyetle göz gerisi edilen taleplerinin görünür hale gelmesi manasına geliyor. Bayanların sesini ve taleplerini duyurmak için uğraş ediyoruz. Kovid-19 salgını sırasında da bayanlarla dayanışmayı sürdürmek bizim için çok kıymetliydi. Toplumsal, ruhsal ve tüzel danışmanlık çalışmalarımıza devam ettik. Bu çalışmalar bize salgın şartlarının bayanların bilhassa konut içi şiddet karşısındaki çabasını nasıl etkilediğini ve konutların bayanlar için inançlı bir yer olmayabileceğini yakından gösterdi. Bu da salgın boyunca yürüttüğümüz savunuculuk çalışmalarımızın merkezini oluşturdu.”

Hayata Dayanak Derneği Yöneticisi Sema Genel Karaosmanoğlu; “Pandemi devrinde Türkiye’deki mülteci bayan ve kız çocuklarına direkt ulaşmayı hedefledik. Mülteci topluluğu ve kamu vazifelileri içinde cinsiyete dayalı şiddet konusunda farkındalık yarattığımız ve şiddet mağduru bayanların harekete geçmesi için bir alan yarattığımız için gurur duyuyoruz. Pandemi nedeniyle online olarak desteklenen bu inançlı alanlar, bayanların, şiddet mağduru bayanların gereksinimlerinin farkında olan ve bayanların insan hakları konusunda bilgili olan yetkililere ulaşmalarını sağladı. Bu lakin bayanların diğer bayanlara ulaşması ve dayanışma ile mümkün oldu.”

Türk Bayanlar Birliği Sema Kendirci Uğurman; “Salgının yol açtığı sıkıntı durum müddetince bayana yönelik şiddet kaçınılmaz bir süratle arttı. Bayana yönelik şiddetle ilgili en değerli iki yasal garantinin (CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi) Türkiye’nin yedi bölgesinden 35 vilayette yaygınlaştırılması, teşvik edilmesi ve uygulanması yoluyla bayana yönelik şiddetle çabaya devam ettik. Bu, bayan sivil toplum kuruluşları, profesyonel sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, lokal medya ve yetkili ve sorumlu kamu kurumları ile yaptığımız işbirliği sayesinde mümkün oldu. Bu kuruluşlarla çevrimiçi eğitim, farkındalık artırma faaliyetleri ve mukavelelerin uygulanmasını izlemek için hareket planları yaptık.”

Milliyet

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.