DOLAR 28,9710 % 0.31
EURO 31,5815 % 0.26
STERLIN 36,7096 % 0.49
FRANG 33,1707 % 0.57
ALTIN 1.905,62 % 0,85
BITCOIN 1.115.789 2.01

Prof. Ceyhan: Şu an tam yol ayrımına geldik

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aslında yüzlerce farklı mutasyonun olduğunu söyledi ve “İngiltere mutasyonu yüzde 30 civarında daha fazla bulaşıyor …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aslında yüzlerce farklı mutasyonun olduğunu söyledi ve “İngiltere mutasyonu yüzde 30 civarında daha fazla bulaşıyor. Brezilya mutasyonları yüzde 70-80 daha çok bulaşıyor. Aynı virüsler sürekli yeni mutasyonlar da geçiriyor” dedi.

“Tam yol ayrımına geldik”

Prof. Dr. Ceyhan, mutasyona iki yönlü bakmak gerektiğini belirtti ve şöyle dedi:

“Kötü senaryo; bu mutasyonu taşıyan virüsler eğer daha öldürücü, daha ağır seyredici ikinci mutasyona da tabi olursalar, hem daha hızlı hem de daha kötü seyreden bir hastalık ile karşı karşıya kalacağız. İyi senaryo; hep başından beri bahsettiğimiz pandeminin mutasyon ile bitme sürecindeki aşamalardan bir tanesi gerçekleşmiş oldu diye düşünebiliriz. Pandeminin bu şekilde sona ermesi için aynı virüsün iki farklı mutasyon geçirmesi lazım. Biri daha hafif seyreden, daha az öldüren hale gelmesi lazım; ikincisi de daha çok bulaştırır hale gelmesi lazım. Daha çok bulaştırmazsa, iyi mutant virüs zaten orijinal Vuhan virüsünün yerini alamaz. Biz şu an da tam o yol ayrımına geldik. Bundan sonra gideceğimiz yolda karşımıza iyi bir mutasyon mu çıkacak, kötü bir mutasyon mu çıkacak bilmiyoruz. Şu ana kadar olan mutasyonların hastalığı daha ağır hale getirmediğini gördük. Korku şu; aşıdan daha az etkilenen, önlenmesi daha zor, daha bulaştırıcı hale gelmiş bir virüs ikinci bir mutasyonu geçirip de daha kötü seyreden hale gelirse siz adapte olup, yeni aşı çıkartıp, bunu kontrol etmeye kalkana kadar bütün dünyaya yayılır virüs”

Ceyhan şöyle devam etti:

“Şu an kullanıma hazır aşıların hiçbirinin böyle bir özelliği yok. Dolayısıyla beklediğimiz ilk şey gerçekleşmedi. İkinci, bu mutasyonların mümkün olduğu kadar düşük olması için uğraşmak lazım, ‘süreleri uzatalım’ şeklindeki yaklaşımlar pandemi aşıları için yanlış bir yaklaşımdır. 1’inci dozu yapıyorsunuz maksimum yüzde 50 civarında bir etkinlik oluyor, siz yüzde 50 etkinlikle virüsü aylarca yan yana getirirseniz o virüs eninde sonunda mutasyon geliştiriyor. Yani aşı olmasa mutasyon geliştirme şansı yüzde 1 ise, yüzde yüze çıkıyor. Dolayısıyla kısa süre içinde aşılamayı bitirmemiz lazım. Eğer mutasyonlu virüs yayılmazsa dünyanın yüzde 60’ını bağışık hale gelene kadar aşılamamız lazım. Eğer mutasyonlu virüs yayılırsa o zaman yüzde 80’ini aşılamamız lazım. Mutasyonlar artmadan bizim bir an önce toplumun yüzde 60’ını aşı ile bağışık hale getirmemiz gerekiyor. İki aşı arasında minimum süreleri kullanmak gerek, maksimum süreleri değil”

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.