hava 27° Parçalı Bulutlu/Rüzgârlı
DOLAR 27,2117 %% 0.25
EURO 28,9457 %% 0.01
GRAM ALTIN 1.681,91 %% 0,10
ÇEYREK A. 2.749,92 %% 0,10
BITCOIN 716.458 %-1.562
SON DAKİKA
Google News

Öğretim elemanı atama izinlerinin geç dağıtımı planlamayı aksatıyor!

Bilindiği üzere, 2 sayılı Genel Takım ve Metodu Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11 inci unsurunun 1 inci fıkrasında; “Bu …

Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:49

Öğretim elemanı atama izinlerinin geç dağıtımı planlamayı aksatıyor!

Bilindiği üzere, 2 sayılı Genel Takım ve Metodu Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11 inci unsurunun 1 inci fıkrasında; “Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamına giren kurum ve kuruluşlarının; memur ve öğretim elemanı takımlarına açıktan yahut öbür kurum ve kuruluşlardan nakil suretiyle yapabilecekleri yıllık atama sayısı, bu sayı sınırlamasına tabi tutulmayacak atamalar ile uygulamaya ait konular, öğretim elemanları için Yükseköğretim Şurasının görüşü alınmak suretiyle, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Devlet İşçi Başkanlığının müşterek teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca belirlenir.” kararı yer almaktadır.

Bu karar doğrultusunda, her yıl üniversitelerin yıllık atayabileceği öğretim üyesi (profesör, doçent, tabip öğretim üyesi) ve öbür öğretim elemanı (araştırma vazifelisi, öğretim görevlisi) takım müsaadeleri Cumhurbaşkanı Kararıyla belirlenerek kamuoyuyla paylaşılmaktadır.

Öbür taraftan, Yükseköğretim Şurası Başkanlığı tarafından alınan karar mucibince, birinci defa öğrenci alımı gerçekleştirecek ön lisans ve lisans programlarına dair tekliflerin her yıl en geç Nisan ayının başında sunulması istenmektedir.

SBB, 2021 yılı atama müsaade sayılarına dair resmi yazıyı yayımladı başlıklı yazımızla 2021 yılı atama müsaade sayılarının yayımladığını 9 Şubat 2021 tarihinde sizlerle paylaşmıştık. Lakin burada memur takımları ile öğretim üyelerinin toplam sayısı (6000 adet) belirtilmiş; YÖK tarafından bu dağılım yapılarak belli bir mühlet sonra üniversitelere bildirilmiştir.

Üniversiteler tarafından 2021 yılında birinci sefer öğrenci alımı için YÖK’ten takım talebinde bulunulması, gereksinimlerin belirlenerek ilanın gönderilmesi ve askıda kalması, heyet ve imtihan üzere süreçlerle kurumlarla yazışmaları düşündüğümüzde; ne öğretim üyesi ne de öğretim elemanı istihdamının vaktinde yapılmak suretiyle öğrenci alımı yapacak yeni bir kısım planlamasının 2021 yılına yetişmesi imkansız hale gelmektedir.

Belirttiğimiz bu sıkıntıya yönelik aşağıdaki iki uygunlaştırıcı önlemi naçizane önerebiliriz:

1- YÖK tarafından birinci defa öğrenci alımı yapılacak kısımlar için teklif müddetlerinin Mayısa ertelenmesi,

2-Cumhurbaşkanlığı tarafından öğretim elemanı atamalarına yönelik belirttiğimiz bu durumun aciliyeti göz önünde bulundurularak Memur takımlarında olduğu üzere sene başında makul sayıda bir atama müsaadesinin tıpkı sayıda tüm yükseköğretim kurumlarına verilmesi,

Sonuç olarak, yükseköğretimde sağlıklı bir idarenin sürdürülebilmesi için atama müsaadelerinin hızlı bir biçimde dağıtılması mecburilik arz etmekle birlikte, üniversitelerin de planlamalarını bir yıl evvelden yapmaya başlayarak birinci kez öğrenci almayı düşündüğü kısımlara istihdamı önceleyerek hareket etmelerinin daha sağlıklı olacağını görüyoruz!

Memurlar

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.