DOLAR 28,8560 % -0.26
EURO 31,5496 % -0.7
STERLIN 36,4991 % -0.65
FRANG 32,9482 % -0.48
ALTIN 1.889,72 % -0,61
BITCOIN 1.091.021 -1.278

Memurlar, askerler, Bağ-Kur’lular ve işçiler emekli maaş ve ikramiyelerini öğrenebilir

Yenişafak Gazetesi köşe müelliflerinden Ahmet Ünlü bugünkü yazısında memurların, askerlerin, bağkurluların emekli maaş ve ikramiyelerini …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Yenişafak Gazetesi köşe müelliflerinden Ahmet Ünlü bugünkü yazısında memurların, askerlerin, bağkurluların emekli maaş ve ikramiyelerini öğrenebileceğini yazdı.

Ahmet Meşhur’un yazısı:

Bu yazımızın sonunda memurların, askerlerin, Bağ-Kur’luların ve emekçilerin kendi kendilerine hem ne vakit emekli olacaklarını hem de ellerine geçecek emekli maaşlarını ve ikramiyelerini kuruşu kuruşuna öğrenmeleri mümkün olacaktır.

Memur, asker, emekçi ve Bağ-Kur’lular ne vakit emekli olacağını nasıl öğrenecekler?

Toplumsal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından hazırlanan emekli maaş programı ile emekli olacaklar gerekli bilgileri girerek emekli maaşlarını ve alacakları ikramiye meblağlarını hesaplayabilmektedirler. Bunun için SGK’nın internet sayfasında yer alan https://uyg.sgk.gov.tr/HizmetH… adresine girerek yalnızca birtakım bilgileri ekranda gördüğünüz kutucuklara yazmanız kâfi olacaktır. Bu süreçleri internet kullanmasını bilen ve belirttiğimiz adresi yazabilecek kadar bilgisi olan herkesin yapması mümkündür.

1- Her memur doğum tarihini yazabilir. 2- Cinsiyetini işaretleyebilir. 3- 4/c (Devredilen Emekli Sandığı) kapsamındaki hizmetlerinizi yani memuriyet başlangıç ve bitiş tarihlerini yazabilirsiniz. 4- Misyondan ayrılıp yine vazifeye başlamışsanız her biri için başlangıç ve bitiş tarihlerini “Ekle” butonunu kullanarak belirtebilirsiniz. 5- 4/a (Devredilen SSK) yani sigortalı çalıştığınız müddetler, 4/b (Devredilen Bağ-Kur) ve öbür (506 SK/20.Md tabi geçen) hizmetleriniz varsa ilgili alandan hizmetlerinizi ekleyiniz.

Bu datalar kutucuklara girildikten sonra karşınıza hesapla butonu çıkacaktır. Hesapla butonuna bastıktan sonra ise tabi olduğunuz emekli yaşınız ve tabi olduğunuz hizmet müddetiniz ortaya çıkacaktır. İşte bu kadar kolay bir süreç için kimseye paranızı kaptırmayın diyoruz.

Tıpkı biçimde SSK’lı personeller de ne vakit ve kaç yaşında emekli olacaklarını https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman… adresine girerek istenen bilgileri yazmaları halinde öğrenebilirler.

Ayrıyeten, Bağ-Kur’a tabi olanlarda ne vakit ve kaç yaşında emekli olacaklarını https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTAR… adresine girerek istenen bilgileri boş kutucuklara yazarak öğrenebilirler.

Memurlar ve askerler ne kadar emekli maaşı ve ikramiye alacaklarını nasıl öğrenecekler?

Toplumsal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın internet sayfasında yer alan https://uyg.sgk.gov.tr/Ikramiy… adresine girerek yalnızca kimi bilgileri ekranda görülen kutucuklara yazmak kâfi olacaktır. Ayrıyeten https://www.memurlar.net/hesap… adresinden ise daha az bilgi ile emekli maaş ve ikramiyesi öğrenilebilir. Bu süreçleri internet kullanmasını bilen ve belirttiğimiz adresleri yazabilecek kadar bilgisi olan herkesin yapması mümkündür. Asker emeklileri ise https://www.memurlar.net/hesap… adresinden emekli maaş ve ikramiyesini öğrenilebilirler.

Öncelikle bordronuzdaki bilgileri kutucuklara yazarak emekli maaşınızı hesaplayabiliriz. Yani her memur derece ve kademesini kutucuklara yazabilir. Ayrıyeten, ek göstergenizi de bordronuzdan öğrenebilirsiniz. Yeniden kıdem yılınız da bordronuzda yer almaktadır. Yani özetle kutucuklara yerleştireceğiniz bütün bilgiler bordronuzda yer almaktadır.

Bu datalar kutucuklara girildikten sonra karşınıza hesapla butonu çıkacaktır. Hesapla butonuna bastıktan sonra ise ne kadar emekli maaşı ve ikramiye alacağınız ortaya çıkacaktır. İşte bu kadar kolay bir süreç için kimseye paranızı kaptırmayın diyoruz. Siz de hem emekli olacağınız yaşınızı, sürenizi ve emekli maaşınızı ve ikramiyenizi hesaplayabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

Örnek : 30 yıllık bir Şube Müdürünün (Memur, VHKİ, Bilgisayar İşletmeni ve Şef’in maaş ve ikramiyesi şube müdürü ile aynı) emekli maaşını ve ikramiyesini hesaplayalım.

Bilgiler: Derece; 1, kademe; 4, hizmet yılı; 30, İkramiye yılı; 30, ek gösterge; 2200, Gösterge; 1500, kıdem yılı; 25, (kıdeme yılı en fazla 25 olabilir)

Bu datalar kutucuklara yazıldıktan sonra hesapla tuşuna basılacak ve Ödenecek Aylık : 5.470.61 TL, Toplam İkramiye ise: 197.257,62 TL olarak hesaplanacaktır.

5510 sayılı Kanun’la memurların emekli ikramiyesinin hesabı değişti mi?

5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu kapsamında devlet memuru olanlar da emekli ikramiyesi alabilmektedirler. Lakin, 15.10.2008 tarihinden itibaren memur olanlar için 5434 sayılı Kanun’un Ek 82’nci unsur kararı, eski memur için ise 5434 sayılı Kanun’un 89’uncu husus kararı uygulanacaktır.

Hem eski memurlar hem de yeni memurların emekli ikramiye hesabı birebirdir. Her ikisi için de emekli ikramiyesi meblağları her tam fiili hizmet yılı için aylık bağlamaya temel meblağın bir aylığı olarak verilmektedir. Her ikisi için de 30 hizmet yılı hududu kaldırılmıştır.

Yeni memurlar emekli olacakları tarihte devlet memuru olmayıp, SSK yahut Bağ-Kur’lu olurlarsa Emekli Sandığı’nca yahut Bağ-Kur yahut SSK’lı olarak aylık bağlansa dahi emekli ikramiyesi alamıyorlar. Eski memurlar bu durumda alabiliyor iken yeni memurlar bu durumda alamıyorlar. Bu durum eski ve yeni memurlar açısından değerli bir farklılıktır.

SSK’lılar emekli maaşını nasıl hesaplayacaklar?

Toplumsal Güvenlik Kurumu Başkanlığının internet sayfasında yer alan https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHe… adresine girerek yalnızca kimi bilgileri ekranda gördüğünüz kutucuklara yazmanız kâfi olacaktır. Bu süreçleri internet kullanmasını bilen ve belirttiğimiz adresi yazabilecek kadar bilgisi olan herkesin yapması mümkündür.

Bağ-Kur’lular emekli maaşını nasıl hesaplayacaklar?

Toplumsal Güvenlik Kurumu Başkanlığının internet sayfasında yer alan https://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEK… adresine girerek yalnızca kimi bilgileri ekranda gördüğünüz kutucuklara yazmanız kâfi olacaktır. Bu süreçleri internet kullanmasını bilen ve belirttiğimiz adresi yazabilecek kadar bilgisi olan herkesin yapması mümkündür.

Sonuç olarak, üstte belirtilen adreslerdeki datalar kutucuklara girildikten sonra karşınıza sorgula butonu çıkacaktır. Sorgula butonuna bastıktan sonra ise karşınıza size ilişkin bilgiler ve hesapla butonu çıkacaktır. Yapmanız gereken ise yalnızca hesapla butonuna basarak ne kadar emekli maaşı ve ek ödeme alacağınızı öğrenebilirsiniz. İşte bu kadar kolay bir süreç için kimseye paranızı kaptırmayın diyoruz. Siz de hem emekli olacağınız yaşınızı, sürenizi ve emekli maaşınızı ve ikramiyenizi hesaplayabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar.

Memurlar

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.