DOLAR 28,8760 % -0.2
EURO 31,5760 % -0.63
STERLIN 36,5293 % -0.57
FRANG 32,9896 % -0.37
ALTIN 1.891,72 % -0,51
BITCOIN 1.093.703 -1.14

Maske ve HES kodu zorunluluğu kalktı

Hande Atılgan – Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de iki yıl evvel birinci koronavirüs olayının açıklandığı 11 Mart tarihine günler kala …

Yayınlanma Tarihi : Google News
Maske ve HES kodu zorunluluğu kalktı

Hande Atılgan – Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de iki yıl evvel birinci koronavirüs olayının açıklandığı 11 Mart tarihine günler kala Omicron varyantının tesiri gözetilerek pandemide girilen yeni periyottaki düzenlemeleri açıkladı. Yüksek olay sayıları sebebiyle bir hafta rötarlı yapıldığı bedellendirilen Koronavirüs Bilim Şurası toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen Koca, yeni devrin ayrıntılarını şöyle sıraladı:

1- Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz.

2- Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse ve aralık kuralına ahenk gösterilebiliyorsa maske takmak zorunda değiliz.

3- Aranın korunmadığı kapalı alanlarda, uçak, otobüs, tiyatro, sinema, sıhhat kuruluşları ve okulların kapalı alanlarında maskeleri kullanmaya devam ediyoruz.

4- Yeni periyotta HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluş girişte HES kodu istemeyecek.

5- Hastalık belirtisi olmayan bireylerden test istenmeyecek.

6- Okullarda 2 hadise çıkması halinde sınıf kapanmayacak. Olumlu çıkan öğrencinin izole edilmesi kâfi olacak. Eğitim devam edecek.

Bakan Koca, şöyle devam etti:

GAYRET AŞIYLA VERİLECEK: Nihayet beklediğiniz üzere kısıtlamalardan çok, serbestliklerden bahsedeceğiz. Şu anda salgının, Türkiye’de toplumsal hayatı çok daha az etkilediğini vurgulamak isterim. Ülkemizde de kimi kısıtlamalar kalkmıştı. Karantina, izolasyon üzere birçok uygulamada değişikliğe gittik. Gelinen noktada hepimizin bilmesi gereken Kovid-19 ile gayretin bundan sonra aşı ile verileceğidir. Bununla birlikte geliştirilmiş bir ilaç da var. İlacın 65 yaş üstüne ve bağışıklığı baskılanan şahıslara dağıtımına başladık. Şükür ki olağana dönüşün eşiğine gelmiş durumdayız. Salgınla toplum olarak kısıtlamalarla uğraş periyodundan, ferdî müdafaa basamağına geçtik. Maske konusunda bence prensip şudur; hayatımızdan çıkarmıyoruz, maskeyi gerektiğinde takmak suretiyle yanımızda taşıyoruz. Maske günlük hayatımızın vazgeçilmez olanı olmalıdır.

MÜZİK YASAĞI KALKACAK: (Pandemi gerekçesiyle getirilen 00.00’dan sonra müzik yasağı) İçişleri Bakanlığı çalışma yapacak. Müzik yasağıyla ilgili Kurul’un bir kararı yok. Yakın devirde kalkacağı kanaatindeyim.

DÖRDÜNCÜ HATIRLATMA DOZU: (Aşıda 4. doz açılması) Şu an dördüncü doz ile ilgili Bilim Konseyi kararı olmadı. Ancak dördüncü doz gerekecekse riskli ve bağışıklığı baskılanmış bireyler için tahminen düşünülebilir. (İzolasyon süreci değişti mi?) Kovid’li hastaların izolasyonu 7’nci günden sonra semptom yoksa bitiyor. Karantinayı aşılı ise temaslı olanlara esasen uygulamıyoruz.

SIHHATTE ŞİDDETLE ÇABA: (Özlük hakları) Maaşlarla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlıkları ile çalışmalar var. Emeklilikle ise 3600 ek gösterge ile bütün kamu ile ilgili bir çalışma kelam konusu. Beklentimiz, doktorların de yargıçlara misal bir biçimde korunması. Bunun dışında şiddetle ilgili Adalet Bakanımızla birlikte 3 aydır devam eden bir çalışmamız var. Bununla ilgili bir noktaya geldik. Bu çalışmaların uzun sürmeyeceğini söz ediyorum.

‘Yeni kararlar mutabakatla alınmadı’

Sıhhat Bakanı Koca, Bilim Kurulu’nun yeni kararlarının mutlak mutabakatla alınmadığını belirtti. Koca, “Bilim insanlarımızdan kararı erken bulanlar da var. Birçok bilim insanı ise aldığımız inisiyatifi destekliyor” dedi.

Vefatlarda yaş ve ek hastalık tesirli

Bakan Koca, Kovid-19’a ait birtakım ağır bakım ve vefat datalarını de paylaştı. Buna nazaran Omicron varyantıyla birlikte; son aylarda vefat edenlerde yaş ve ek hastalığı olanların sayısı giderek arttı. Hiçbir ek hastalığı olmadan hayatını kaybedenlerin yaş ortalaması 63 olurken, bunlar vefatların yüzde 7,8’ini oluşturdu. Kalan yüzde 92,2 ise en az iki hastalığı olup vefat edenler olurken, bu kümenin yaş ortalaması ise 77 olarak gerçekleşti. Vefat yaş ortalaması Delta varyantının tesirli olduğu 2021’in mayıs ayında ise 68’idi.

189 can kaybı 56 bin 780 olay

Türkiye’de dün yapılan 407 bin 536 Kovid-19 testinden 56 bin 780’i müspet çıktı. 189 kişi ömrünü yitirirken, güzelleşenlerin sayısı 68 bin 268 oldu. 18 yaş ve üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 85,12, birinci doz aşı oranı yüzde 92,95 olarak kayıtlara geçti. Toplam aşı ölçüsü ise 145 milyon 801 bin doza yükseldi.

Toplumsal etkinliklere MEB’den müsaade çıktı

Ulusal Eğitim Bakanlığı, 2020’de tedbiren iptal edilen, öğrenci, öğretmen ve eğitim kurumu yöneticilerinin iştirakiyle yapılması planlanan il/ilçe, ulusal ve milletlerarası seviyedeki toplumsal etkinliklere müsaade verileceğini açıkladı. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Bakanlık merkez teşkilatı üniteleri ile il/ilçe ulusal eğitim müdürlüklerine yapılacak toplumsal etkinliklere, salgının seyrini denetim altında tutmak için belirlenen kural ve asıllara uygun önlemler alınarak müsaade verilecek” denildi.

Milliyet

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.