DOLAR 28,8760 % -0.2
EURO 31,5760 % -0.63
STERLIN 36,5293 % -0.57
FRANG 32,9896 % -0.37
ALTIN 1.891,72 % -0,51
BITCOIN 1.093.703 -1.14

Mahkeme arsayı karıştırdı, 3.7 milyon yerine 212 bin TL’lik ödeme çıktı

Hürriyet’in özel haberine nazaran: İstanbul 6. Yönetim Mahkemesi’nde görülen davaya mevzu arsa Kartal’da bulunan 3 dönümlük bir mülk. Evraka …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Hürriyet’in özel haberine nazaran: İstanbul 6. Yönetim Mahkemesi’nde görülen davaya mevzu arsa Kartal’da bulunan 3 dönümlük bir mülk. Evraka nazaran yerin 5 hissedarı bulunuyor. Hak sahipleri ile kamu kurumları ortasında yere ait tartışmalı süreç ise 15 yıl evvel başladı. İmar planında ‘eğitim tesis alanı’ olarak görünen arsa ile ilgili uzun yıllar süren uğraşlar sonrası hak sahipleri dava açtı. Açılan davada, kelam konusu yerin bedelinin ödenmesi talep edildi.

Haluk Kurt Sözen, Züheyla Yasemin Sözen, Vera Sözen, Fatma Serra Elkorek ve Hatice Tuba Üney ismine geçen yıl açılan davada mahkeme kararını yakın vakit evvel verdi. İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü, Kartal Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin davalı olduğu belgede, yerin bedeli olan 3.7 milyon liralık ödemenin yapılması talep edildi. Davalı kurumlar ismine yapılan savunmalarda ise özetle “Sorumluluk bizde değil; davanın reddine karar verilsin” denildi. Mahkeme 4 sayfalık kararının birinci 2 sayfasında anılan evraka ait bilgilere yer verdi. Karanın devamında ise diğer bir dava evrakına ait bilgiler yer aldı. 5 kişinin açtığı davaya bahis arsa Kartal’da bulunurken, kararında devamında bu kere Ümraniye’de bulunan 6 bireye ilişkin 298 metrekarelik bir yere ait farklı bir kamulaştırma davasına ait bilgiler yer aldı. İki farklı dava evrakını karıştıran mahkeme, kararın sonunda hak sahiplerine 212 bin lira ödenmesine hükmetti.

MAHKEME REDDETTİ

Davacılar ismine mahkemeye yapılan itirazda, “Kararda yanlışlık var. İki farklı dava evrakı karıştırılmış. Çıkan sonuç bizim belgeye ait değil” itirazında bulunulsa da mahkemeden, “Yanlışlık varsa İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesi düzeltir” diyerek itirazı reddetti. Mahkemenin, iki başka dava belgeyi karıştırdığını belirten Av. Hikmet Güngör, “Mahkeme, kusurun düzeltilmesi için yaptığımız başvuruyu da reddetti. Ne yazık ki ‘bir davada neler olmamalı’ diye örnek gösterilecek bir belge haline geldi” diye konuştu.

Memurlar

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.