SON DAKİKA
hava 16°
Google News

Kurumların ‘KPSS Nitelik Kodu’ politikası neden yok!

Kamu yönetimlerinin insan kaynakları ünitelerinin misyonlarının temelinde, yönetimin insan gücü planlaması ve işçi siyaseti ile ilgili …

Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 6:09

Kamu yönetimlerinin insan kaynakları ünitelerinin misyonlarının temelinde, yönetimin insan gücü planlaması ve işçi siyaseti ile ilgili çalışmalar yapmak yer almaktadır. Bu çerçevede, insan kaynakları üniteleri merkezi yerleştirmeye yönelik tercihlerinde yönetimin mevcut işçi potansiyeli ile yürütülmekte olan işlerin niteliğini kıymetlendirmek suretiyle hangi alandan mezun işçi muhtaçlığı duyulduğunu ortaya koymakla yükümlüdür.

Ülkemizde yükseköğretim sisteminin son yıllarda inanılmaz düzeyde büyümesi ile birlikte neredeyse her alanda kâfi sayıda mezun kişi bulunabilmektedir. Münasebetiyle, her bir kamu yönetimi hayli azalan hür memur atama müsaadelerinin kullanımını planlarken, mevcudunda vazifeli işçinin tahsil alanları üzerinde kıymetlendirme yaparak, muhtaçlık duyulan alanda maksat odaklı bir işçi temini yoluna gitmesi gerekmektedir.

Bilhassa, bilgisayar işletmeni/veri hazırlama ve denetim işletmeni üzere takımlarda kamu faydası ve hizmet gereklerine yönelik nitelik kodu belirlenmesi kamu kurumlarının idari hizmetlerinin kalitesinin artmasına vesile olacaktır. Makul bir siyaset izlenmeden memur alımına gidilmesi, alınan bireylerin birinci fırsatta alanlarına uygun takımların olduğu kurumlara geçmesine neden olacak, bu nedenle yeni istihdam edilen memurdan dilek edilen seviyede bir randıman alınamayacaktır.

İnsan kaynakları üniteleri merkezi alım öncesi, başta mezunların, hizmet sunulanların, kurum içi çalışanların paydaş görüşlerini alarak çalışma yapmalı, hatta bu istikamette bir müşavere heyeti oluşturmak suretiyle istişareyi genele yaymalıdır. Tek bir kişinin kararına bırakılan bu süreç, keyfiyeti beraberinde getirdiği üzere atama müsaadelerinin istenilen seviyede verimli kullanılmasını da engellemektedir.

Kamuda istikrarlı işçi siyasetini sürdürebilir kılmak, ihtiyaç-talep istikrarını sağlamak maksadıyla, işe uygun ve alanında uzman işçi istihdamı büyük kıymet arz etmektedir. Bu bahis, performans noktasında dinamik, faal ve randımanın artışına imkan tanıyacak, kamuda işçi tertibinin de kurulmasına vesile olabilecektir. Stratejik idare olarak hayata geçirilmesi gereken bu konu, memur takımlarına yapılan atamalarda merkezi yerleştirme sisteminden uzaklaşılmasının da önüne geçecektir. Çünkü kurumlar atama müsaadelerinin kullanımında nitelik kodlarına nazaran planlama yapmak suretiyle, KPSS puan sıralaması açısından da eşitlerin kendi içinde müsabakasına daha çok imkan vermiş olacaktır.

Kelamın özü, ünlü felsefeci, Prof. Dr. Şaban Teoman DURALI, “Bir insanın başına gelebilecek en berbat şey, tohumunun yanlış toprağa düşmesidir” diye hoş bir kelam söylemiş. Bu kelamdan hareketle, birçok cevherler vardır da, ortada olmayışları suskunluklarından ya da fark edilememiş olmalarından değil yanlış toprağa ekilmiş olmalarındadır. Çürüyen tohuma yazık, ekenin vaktine yazık ve bağrına alan toprağa yazık olur.

Memurlar