DOLAR 28,8760 % -0.2
EURO 31,5760 % -0.63
STERLIN 36,5293 % -0.57
FRANG 32,9896 % -0.37
ALTIN 1.891,72 % -0,51
BITCOIN 1.093.703 -1.14

Karlov Davası’nda beş kişiye müebbet

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ait, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)  elebaşı Fetullah Gülen’in de ortalarında olduğu 28 …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ait, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)  elebaşı Fetullah Gülen’in de ortalarında olduğu 28 kişinin yargılandığı davadan karar çıktı. Mahkeme heyeti, Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın “örgüt abisi” Şahin Söğüt ile suikast talimatını Altıntaş’a ilettiği belirtilen sanık Salih Yılmaz ve Ahmet Kılınçarslan’ı ikişer sefer, iki sanığa da birer kere ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, tutuklu sanıklar Salih Yılmaz, Hayrettin Aydınbaş, Ahmet Kılıçarslan, Vehbi Kürşat Akalın, Hüseyin Berbatça, Şahin Söğüt, Ramazan Yücel, tutuksuz sanıklar ile avukatları hazır bulundu. Mahkeme heyeti, temel hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların bittiğini belirterek sanıklara son kelamlarını sordu.

Talimatı vermişti

Son kelamların akabinde kararını açıklayan mahkeme, üç sanığa ikişer, iki sanığa birer defa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verdi. Mahkemece yedi sanığa üyelikten, bir sanığa örgüte yardımdan ceza verilirken, altı sanığın beraatine karar verildi. Firari dokuz sanığın ise evrakı ayrıldı. Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın “örgüt abisi” olduğu kaydedilen Şahin Söğüt’e iki kere ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verildi. Suikast talimatını Altıntaş’a ilettiği belirlenen sanık Salih Yılmaz ve Ahmet Kılınçarslan iki kere ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası aldı. Büyükelçi Karlov ile ilgili FETÖ’ye bilgi sızdırdığı belirlenen Vehbi Kürşad Akalın ile örgütün mahrem imam yapılanmasında yer aldığı tespit edilen Hüseyin Berbatça de ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, “silahlı terör örgütüne üye olmak” kabahatinden cezalandırdığı sanıklar Ramazan Yücel ve Hayrettin Aydınbaş’ı 10.5 yıl, Ayşe Söğüt ve Kaan Bülbül’ü 9’ar yıl, Altıntaş’ın eski mesken arkadaşı Sercan Başer ile Hasan Tunç ve Ufuk Gül’ü de 7.5 yıl mahpus cezasına mahkum etti. Suikastin gerçekleştirildiği standın organizatörü Mustafa Timur Özkan da, “terör örgütüne bilerek yardım etmek” kabahatinden 3 yıl 9 ay mahpusla cezalandırıldı. Mahkeme, sanıklar Yücel ve Aydınbaş’ın kararla birlikte tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırdı.

Beraat ettiler

Sanıklardan Doğukan Söylemez, Kadir Şamlı, Oğuzhan Öztürk, Abdulsamet Kekeç, Sefa Kurnaz ve Bilal Dereli’nin tüm suçlamalardan beraatine karar verildi. Mahkeme, dokuz sanığın belgesini ise ayırdı.

Karlov, 19 Aralık 2016’da katıldığı stantta, polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmiş, Altıntaş da polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Rusya: Karar çıkması tatmin edicidir

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Karlov suikastı davasında kararın çıkmasını ‘tatmin edici’ olarak nitelendirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin adalet ve yargı sistemlerinin Rus-Türk münasebetlerinin çağdaş tarihinde ağır bir iz bırakan trajik olaya ait nihayet karar vermesi tatmin edicidir” değerlendirmesinde bulunuldu. Türk mahkemesinin kelam bahis ‘terör eylemini’ kınadığına dikkati çekilen açıklamada, son yıllarda gelişen ikili bağlantıların ‘zor sınavdan’ geçtiği vurgulandı. Açıklamada, Rusya ve Türkiye’nin ilgili kurumlarının Karlov suikastıyla ilgili ortak çalışmasına da işaret edilerek “Rus ve Türk soruşturma kurumları ortasında yakın etkileşimin sürdürüleceğini ve Ankara’nın davadaki sonuçlarla, bu terör hareketini yaptıranlarla ve organizatörleriyle ilgili süratli halde kapsamlı bilgi vereceğini umuyoruz” sözüne yer verildi.

Milliyet

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.