hava 16° Orta
DOLAR 27,1082 %% -0.06
EURO 28,9266 %% 0.02
GRAM ALTIN 1.677,35 %% 0,17
ÇEYREK A. 2.742,46 %% 0,17
BITCOIN 726.548 %-0.984
SON DAKİKA
Google News

Kamuda birden fazla maaş alanların durumu yeniden değerlendirilecek

Kamuda birden fazla maaş alanların durumu tekrar pahalandırılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, İktisat Islahat Paketi’ni 12.03.2021 tarihinde …

Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 6:18

Kamuda birden fazla maaş alanların durumu yeniden değerlendirilecek

Kamuda birden fazla maaş alanların durumu tekrar pahalandırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İktisat Islahat Paketi’ni 12.03.2021 tarihinde açıkladı. Pakette kamu işçisini ilgilendiren konular da yer aldığı için bunları ayrıntılarıyla açıklamaya çalışacağız.

Kamu vazifelileri en fazla bir idare yahut kontrol şuralarında olabilecekler

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada; “Kamu vazifelileri, takımlarına bağlı durumları dışında, en fazla bir kurumun idare yahut kontrol şuralarında misyon alabileceklerdir” sözünü görüyoruz.

Öncelikle kamu vazifelileri sözü çok geniş bir bölümü kapsadığı için yapılacak düzenlemenin çok boyutlu ve geniş kapsamlı olacağını söyleyebiliriz.

Mevcut düzenlemelere bakıldığında, 631 sayılı KHK’de değişiklik yapılana kadar memurlar ve öbür kamu vazifelileri birçok kamu kurumu ve iştiraklerinden değişik isimler altında fiyat alabilmekteydi. Lakin, 631 sayılı KHK’de yapılan değişiklikle evvel bu vazifelerinden yalnızca biri için fiyat ödenebilmesi sağlandı. 666 sayılı KHK ile de 15.01.2012 tarihinden itibaren de çift maaş alma daha da kısıtlandı. Yani yapılan değişiklikler sonrasında memurlar ve öteki kamu görevlilerinden, kamu kurum ve kuruluşların idare şurası, kontrol heyeti, tasfiye heyeti, istişare heyeti üyelikleri ve kurul, heyet, komite ile gibisi organlarda vazife alanlara, kurum içi ve kurum dışı ayrımı yapılmaksızın bu vazifelerinden yalnızca biri için fiyat ödenebileceği karar altına alınmıştır.

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamadan mevcut düzenlemelere ek olarak fiyatsız de olsa en fazla bir kurumun idare yahut kontrol heyetlerinde misyon alabileceğini söyleyebiliriz.

Daha evvelki yazılarımızda bu mevzuyu gündeme getirerek 631 sayılı KHK’daki istisnalar üzerinde durmuş ve tahlil getirilmesi gerektiğini belirtmiştik. Uygulamada tereddüt edilen mevzulara bakıldığında düzenleme yapılmasının gerekli olduğu açıkça görülmektedir.

Bilhassa yazılarımızda belediye liderleri ile birçok kamu görevlisinin 631 sayılı Kanun Kararında Kararname’nin anılan 12’nci unsuru kapsamında olmadığını, tartışmanın da buradan çıktığını, bilhassa kimi belediye liderlerinin bu mevzuda sınıfta kaldığını, yapılacak bir değişiklikle hem ödenecek fiyatlara tavan getirilmesi hem de birden fazla yerden fiyat alınmasının önüne geçilmesi gerektiğini, tavan olarak da KİT idare konseyi üyelerine yapılan ödemenin temel alınması gerektiğini tabir etmiştik.

Basına yansıyan birden fazla idare ve kontrol konseyi üyeliklerinden alınan fiyat rahatsızlığı da bu mevzuda düzenleme yapılmasını mecburî kılmaktadır.

Bu nedenle Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama sonrasında bahsin bütün boyutlarıyla masaya yatırılarak rahatsızlık oluşturan konuların ortadan kaldırılacağı anlaşılmakta ve ümit edilmektedir. Çünkü açıklamada yer alan geniş kapsamlı kamu vazifelileri tabirinin de bunu gösterdiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde memur tabiri kullanılarak kapsam dar tutulabilirdi. Şayet düzenleme içerisine bir de şeffaflık eklenirse hedef tam hasıl olacaktır.

Kamu çalışanıyla ilgili süreçler tek merkezde toplanacak

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada; “Kamu çalışanıyla ilgili iş ve süreçlerin tek bir yönetim tarafından yürütülmesini sağlıyoruz” sözü ile işçi süreçlerinde yaşanan dağınıklığın ortadan kaldırılacağı anlaşılmaktadır.

Bilhassa Devlet İşçi Başkanlığı’nın kapatılmasından sonra kamu işçisiyle ilgili iş ve süreçlerdeki karmaşa açık bir biçimde görülmeye başlamıştır. Yapılan işler ortadan kalkmadığı sürece o işi yapan kurum kaldırılırsa haliyle de işler ortada kalacaktır. Yani DPB’nin kapatılmasının yanlışlığı açıkla görülmeye başlamıştır.

Zati şu ana kadar ne iktidar ne de muhalefet kanadından bu kurumun kapatılmasının yerinde olduğuna ait tek bir cümle duymamıştır. Memur sendikaları ittifakla bu kurumun kapatılmasının yanlışlığını açıkça söz etmişler ve hala da etmeye devam etmektedirler. Bu nedenle bu kurumun niye kapatıldığı net bir formda açıklanamamıştır. Elbette kamu kurumlarının dokunulmazlığı olmamalıdır. Gerektiğinde kamuya yük, mahzur yahut fren olan kamu kurumları katılmalıdır. Gerçekten fonksiyonunu tamamlayan birçok kamu kurumu ortadan kaldırılmıştır. Lakin, fonksiyonelliği tartışmasız bir kurumun kapatılmasının ne kadar yanlış olduğu da ortaya çıkmıştır.

Ayrıyeten, bu kurumun 703 sayılı KHK ile kapatılacağının muhakkak olduğu günden itibaren önemli bir telaş ortaya çıkmıştır. O denli ki işçi hususlarında görüş verecek kurum dahi bulunamadı ve geçiş sürecinde dahi bu kurum görüş vermeye devam etti.

Yeniden, bu kurumun kapatılmasının yanlışlığının en büyük göstergelerinden birisi de kapatılacak bir kuruma kapatılma kararının KHK ile aşikâr olmasından sonra dahi yürürlüğe konulan birçok mevzuatta vazife verilemeye çalışılmasıdır. Demek ki kapatmasına karar verenler dahi niye katmak istediklerini başlarında netleştirememişlerdir.

Lakin, gelişmiş yahut az gelişmiş bütün ülkelerde bu kurumun muadili kurumlar vardır ve olmaya da devam edecektir. Yaşanan süreç sonrasında çalışana ait iş ve süreçlerin tek bir kurum tarafından yapılma zaruriliği açıkça ortaya çıkmış ve Cumhurbaşkanı da bu hususu söz etmiştir. Bir anda ve hiçbir tahlil yapılmadan bu kurumun kapatılmasına karar verilmesinin hangi sonuçlar doğurduğu acı bir halde görülmüştür.

Daha evvelki yazılarımızda 15-20 kişilik genel müdürlükler kurulurken üstlendiği işlevin büyüklüğü düşünüldüğünde DPB’nin iş ve süreçlerinin bir genel müdürlükteki genel müdür yardımcılığı tarafından yürütülmesinin ne kadar güç olduğunu söz etmiştik.

DPB’nin 217 sayılı KHK’de belirtilen vazifeleri düşünüldüğünde bu misyonları ve daha birçok vazifesi mevcut işini dahi güç yapan Çalışma Genel Müdürlüğü’ne yaptırmanın ne kadar sıkıntı olduğu da vakit içerisinde görülmüştür. Kaldı ki Çalışma Genel Müdürlüğü’nün faaliyet alanı ile bu DPB’nin faaliyet alanının bir ortaya getirilmesi hayli zordur. Hakikaten yaşanan süreçte bu konu açıkça görülmüştür.

Bu kurumların yaptığı işlerin hiç incelenmediği, bu işlerin bir ortada ve tek bir genel müdürlükçe yapılamayacağının hiç düşünülmediği anlaşılmaktadır. Daha da değerlisi Çalışma ve Aile bakanlıklarının bir ortaya getirilmesinin ortaya çıkardığı karmaşanın dahi hiç düşünülmediği anlaşılmaktadır. Herkes biliyor ki bu işleri mevcut misyonlarını dahi yapmakta zorlanan Çalışma Genel Müdürlüğü’nün yapması mümkün değildir. Sevindirici durum ise bu kurumdaki uzmanların tamamının Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na nakledilerek işlerin motamot bu bakanlıkta yürütülmesinin sağlanmasıdır.

Sonuç olarak bu kurumu daha işlevsel hale getirmek yerine, kapatmanın nasıl bir kaosa sebep olunduğunun farkına varıldığı görülmektedir. Gelinen noktada kamu işçisine ait iş ve süreçlerin tek bir kurum tarafından yapılmasının gerekli olduğu kanaatine varılmış olması da değerli bir etap diye düşünüyoruz. Ümit ederiz ki hasar daha da büyümeden DPB gibisi bir kurum daha da güçlendirilerek bir an evvel kurulur da yaşanan karmaşa sona erer. Gerçekten DPB’nin de kapatılmasını düzenleyen 703 sayılı KHK ile Türkiye Adalet Akademisi de kapatılmış fakat 2 Mayıs 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yine açılmıştı. Demek ki kimi şeylerin yaşanan acı deneyimlerle öğrenilmesi gerekiyormuş.

Memurlar

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.