DOLAR 28,8760 % -0.2
EURO 31,5760 % -0.63
STERLIN 36,5293 % -0.57
FRANG 32,9896 % -0.37
ALTIN 1.891,72 % -0,51
BITCOIN 1.093.703 -1.14

JP Morgan faiz indiriminin ne zaman gerçekleşeceğini açıkladı

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan tarafından hazırlanan raporda, bankanın dünkü 200 baz puan faiz artırım kararının güçlü ve proaktif bir …

Yayınlanma Tarihi : Google News

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan tarafından hazırlanan raporda, bankanın dünkü 200 baz puan faiz artırım kararının güçlü ve proaktif bir adım olduğu belirtildi.

Raporda yatırımcıların TCMB’nin gerektiği vakit faiz adımı atacağı konusunda rahatlamaları gerektiğinin altı çizildi. Faiz artırımının kredibilite artışı ve kredi büyümesini sınırlama yoluyla maksadına hizmet edeceği öngörüldü.

Dezenflasyon sürecinin TCMB’nin öteki siyaset üreticilerden alacağı dayanağa bağlı olduğu yorumunu yapan kuruluş, Lider Ağbal’ın misyona gelmesinin akabinde yapılan faiz artırımının 875 baz puana yükseldiğinin altını çizdi.

Enflasyonda nisan ayında yüzde 16,3’le tepe kestirim eden JP Morgan, sayının eylül ayına kadar yüzde 15’in üzerinde ya da civarında olacağını belirtti. Yıl sonunda ise enflasyonu yüzde 11,2 öngördü.

FAİZ İNDİRİMİ EYLÜL AYINDA

TCMB’nin bir sonraki adamının faiz indirimi olmasını beklediğini belirten kurum, ‘Bu adımın eylül ayında 100 baz puan olacağını öngörüyoruz. Global risk iştahında artış ya da enflasyonda düşüş gevşetme adımlarını öne çekebilir’ tabirlerini kullandı. Raporda bankanın gerekmesi halinde ek sıkılaştırma yapacağını belirtmeye devam etmesinin de değerli olduğunu aktardı.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE ARTIRDI

Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini 100 baz puan olan beklentilerin ötesinde 200 baz puan yükselterek yüzde 19’a çekerken karar metninde gerekirse ilave nakdî sıkılaşma yapılacağına dair söz de korundu.

PPK metinde “.gelişmelerin enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerinde oluşturduğu üst taraflı riskleri dikkate alarak, önden yüklemeli ve güçlü bir ek nakdî sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir. Gerekmesi durumunda ek nakdî sıkılaşma yapılacaktır” denildi.

PPK açıklamasında, “İç talep şartları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet tesirleri, milletlerarası besin ve öteki emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Öte yandan, birtakım bölümlerde barizleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen fiyat ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki ehemmiyetini korumaktadır” denildi. PPK metni şöyle devam etti:

“Gerçekleştirilen mali sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı tesirlerinin daha besbelli hale geleceği beklentisi korunmakla birlikte, son devirde kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artış, talep ve maliyet ögelerinde öngörülen kademeli güzelleşmeyi geciktirmektedir.”

Memurlar

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.