DOLAR 28,9710 % 0.31
EURO 31,5815 % 0.26
STERLIN 36,7096 % 0.49
FRANG 33,1707 % 0.57
ALTIN 1.905,62 % 0,85
BITCOIN 1.115.789 2.01

Habertürk Yazarı Sarıkaya Duyurdu: ‘Türk Aşısında İlk Üretim Başladı’

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, koronavirüse karşı geliştirilen Türk aşısında üretimin başladığını duyurdu. Sarıkaya yazısının bir bölümünde …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, koronavirüse karşı geliştirilen Türk aşısında üretimin başladığını duyurdu. Sarıkaya yazısının bir bölümünde “Erciyes Üniversitesi’nde Prof. Dr. Aykut Özdağrendeli ve arkadaşları şu an yaygın uygulanan Sinovac aşısına benzer inaktif aşıyı üretmeyi başardı” ifadesini kullandı. 

Muharrem Sarıkaya’nın ‘Aşıda İki Müjde’ başlığı ile kaleme aldığı yazının ilgili bölümleri şöyle:

“Dünyadaki bütün bu gelişmeler, Türkiye’nin de arasında bulunduğu bazı ülkeleri kendi ürettiği aşıya ulaşma çabasına itti…

Erciyes Üniversitesi’nde Prof. Dr. Aykut Özdağrendeli ve arkadaşları şu an yaygın uygulanan Sinovac aşısına benzer inaktif aşıyı üretmeyi başardı.

Ardından da Faz-1 denilen ilk aşamayı başarıyla geçti; 44 kişi üzerinde yapılan denemelerde yeterli koruyucu antikor geliştiği görüldü.

Aşının çok daha güçlü hale getirilmesi için yeni ayarlamalar yapıldı ve Faz-2 aşamasına geçilmesi için üretime dün itibarıyla başlandı.

Bundan sonraki aşamada Prof. Dr. Aykut Özdağrendeli ve ekibi Koçak Farma şirketinde ürettikleri inaktif aşının, Faz-2 çalışmasında uygulanması için gereken şişelenme sürecinin tamamlanmasını da gözetleyecek.

Ardından kalite kontrol amacıyla 15 gün sterilize edilmesi sürece çalıştırılacak.

Fabrikada seri üretim sürecinin sanıldığı kadar kolay olmadığını belirttiler; çünkü üretilen aşının önce “Bio reaktör” denilen büyük tanklarda şişelenme için depolanması gerekiyormuş.”

Faz-2 çalışmaları ne zaman başlayacak?

“Bu süreçlerin ne kadar zaman alacağını sordum, Faz-2 çalışmasına bu hızla devam edilebilirse ve ısmarlanan tanklar zamanında gelirse şubat ortasında Faz-2’nin başlanması hedefleniyor.

Yani planlanandan 1,5 aylık gecikme söz konusu…

Faz-2 çalışması sonrası yeni bir bilimsel değerlendirme yapılıp, denetim kurumlarının onayı alındıktan sonra Faz-3 aşamasına geçilecek.

Bütün süreçlerin tamamlanması, Sinovac’ta olduğu gibi “Acil Kullanım Onayı”nın alınması halinde, bugün de yaşandığı gibi eş zamanlı aşılamanın da başlayabileceğine vurgu yapıldı.

Yani, Nisan gibi Türkiye kendi aşısını uygulama yoluna gidebilir.

Başta da belirttiğim gibi Faz-2 ve Faz-3 aşamalarında herhangi bir olumsuzlukla karşılanmazsa…”

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.