hava 27° Parçalı Bulutlu/Rüzgârlı
DOLAR 27,2117 %% 0.25
EURO 28,9457 %% 0.01
GRAM ALTIN 1.681,91 %% 0,10
ÇEYREK A. 2.749,92 %% 0,10
BITCOIN 716.458 %-1.562
SON DAKİKA
Google News

Eş durumundan zorunlu hizmet ertelemede son iki yılda 360 gün sigortalılık süresi aranır mı?

Ulusal Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler” başlıklı 45 …

Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:26

Eş durumundan zorunlu hizmet ertelemede son iki yılda 360 gün sigortalılık süresi aranır mı?

Ulusal Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler” başlıklı 45. unsurundaki kararlara nazaran öğretmenler zarurî hizmet yükümlülüklerini erteletebilmektedirler.

İlgili unsur şu haldedir:

“Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler
UNSUR 45 – (1) Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında vazife yapmakta olan öğretmenlerden;
a) Aile birliği yahut sıhhat mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme devrine kadar,
b) Eşi aday memur olanların, eşinin adaylığının kaldırıldığı tarihten bir sonraki yer değiştirme periyoduna kadar,
c) Eşi, 30 Eylül tarihi prestijiyle askerde olanların, bir sonraki yer değiştirme periyoduna kadar,
ç) Müracaatların son günü prestijiyle kendisi yahut eşi aylıksız müsaadeli olanların, bir sonraki yer değiştirme devrine kadar,
d) Alanlarında norm takım olmaması ya da norm takım açığı olmaması sebebiyle atanamayanların, atamaları gerçekleştirilene kadar,
e) Müracaatların son günü prestijiyle son altı ay içinde eş, çocuk, anne, baba yahut kardeşlerinden birinin hayatını kaybettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme periyoduna kadar,
mecburî çalışma yükümlülükleri ertelenir.”

Bu hükümlerin1. fıkrası (a) bendindeki; “a) Aile birliği yahut sıhhat mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme periyoduna kadar,” kararlarına nazaran eş durumundan zarurî hizmeti erteleyebilmek için eş durumu mazeretinin devam ettiği belgelendirmesi gerekmektedir.

Ulusal Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Mazeret ve engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeler” başlıklı 49. hususu 1. fıkrasındaki; “(1) Öğretmenlerin; aile birliği, sıhhat, can güvenliği mazeretlerine yahut engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeleri hakkında, Devlet Memurları Kanunu ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Ait Yönetmelik kararları uygulanır.” kararları bulunmaktadır.

Bu kararın atıfta bulunduğu 25.6.1983 Tarihli ve 18088 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Ait Yönetmeliğinin “Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği” başlıklı 14. unsurunda Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği yapacakların bu durumu nasıl belgelendireceklerine kaidelerin ne olacağına dair kararlar bulunmaktadır.

İşte o unsur;

“Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği
Unsur 14 – Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun;
a) Kamu işçisi olan eşinin, kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkanının olmaması yahut mevzuatı uyarınca eşin mecburî yer değiştirmeye tabi tutulan bir vazifede bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere,
b) Eşlerin her ikisinin de tıpkı kurumda çalışıyor olması halinde, kurumun daha fazla hizmet muhtaçlığı duyduğu yere,
c) Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar ortasında gerekli uyum sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet gereksiniminin bulunduğu yere,
d) Kamu işçisi olmayan eşinin, talep edilen yerde müracaat tarihi prestijiyle son iki yıl içinde 360 gün toplumsal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi ismine yahut bir hizmet akdi ile patrona bağlı olarak çalışmış ve hala çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere,
e) Milletvekili, belediye lideri, muhtar yahut noter olan eşlerinin bulunduğu yere,
atanması suretiyle yapılabilir.
Aile birliği mazeretine dayanarak yer değiştirme isteğinde bulunan memur, eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında kamu çalışanı olarak çalıştığına yahut atanmayı talep ettiği yerde eşinin müracaat tarihi prestijiyle son iki yıl içinde 360 gün toplumsal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi ismine yahut bir hizmet akdi ile patrona bağlı olarak hala çalıştığına ya da birinci fıkranın (e) bendinde sayılan vazifelerde bulunduğuna ait belgeyi kurumuna ibraz etmekle yükümlüdür. Ayrıyeten yer değiştirme müracaatına, evlilik durumunu kanıtlayan dokümanın de eklenmesi gerekir.
Genel sıhhat bakımından ehemmiyeti haiz sıhhat çalışanı hakkında özel yönetmelikte düzenleme yapılması kaydıyla birinci fıkranın (d) bendine ait farklı adap ve temeller belirlenebilir.”

Bu hükümlerin2. fıkrasındaki; “Aile birliği mazeretine dayanarak yer değiştirme isteğinde bulunan memur, eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında kamu çalışanı olarak çalıştığına yahut atanmayı talep ettiği yerde eşinin müracaat tarihi prestijiyle son iki yıl içinde 360 gün toplumsal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi ismine yahut bir hizmet akdi ile patrona bağlı olarak hala çalıştığına ya da birinci fıkranın (e) bendinde sayılan misyonlarda bulunduğuna ait belgeyi kurumuna ibraz etmekle yükümlüdür. Ayrıyeten yer değiştirme müracaatına, evlilik durumunu kanıtlayan dokümanın de eklenmesi gerekir.” kararlarına nazaran eş durumundan zarurî hizmeti erteleyebilmek için eş durumu mazeretinin devam ettiği belgelendirmesi gerekmektedir.

Eşleri sigortalı olanların zarurî hizmetini ertelemek için müracaat tarihi prestijiyle eşinin son iki yıl içinde 360 gün toplumsal güvenlik primi ödediğinin belgelendirilmesi gerekmektedir.

Ayrıyeten, 2021 Yarıyıl Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sıhhat, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu İle Öteki Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusunda Covid-19 salgını kapsamındaki, eş durumu evrakı ve sıhhat konseyi raporları konusunda açıklamalar bulunmaktadır.

İşte o açıklamalar;

“Açıklama: Covid-19 salgını nedeniyle kısa çalışma ödeneği yahut nakdi fiyat takviyesi kapsamında sigorta primleri eksik yatırılan yahut sigorta primi yatırılmayan çalışanlar için atama sürecine münhasır olmak üzere, son iki yıllık müddet zarfında aranılan 360 gün sigortalılık hizmetinde, eksik yatırılan yahut yatırılmayan prim günleri aylık 30 prim günü üzerinden hesaplanacak ve prim günü bu hesaplama sonrasında son iki yıl içerisinde ve birinci basamak müracaatlarının son günü prestijiyle en az 360 günü bulan çalışanların öğretmen olan eşlerinin müracaatları, aranılan öbür kuralları da taşımaları kaydıyla kabul edilecektir.”

Açıklama: Covid-19 salgını nedeniyle Sıhhat Bakanlığınca alınan önlemler kapsamında 01.01.2020 tarihinden itibaren sonlanmış yahut sonlanacak vadeli engelli sıhhat şurası raporları geçerli kabul edilecektir.

Bu hususu; “Öğretmenlerin mecburî çalışma yükümlülüklerinin ertelenmesine dair yazı yayımlanacak mı?” haberimiz de ayrıntıları ile açıklamıştık.

Hasebiyle; Ulusal Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin zarurî çalışma yükümlülüklerinin erteletme sürecinde, özür durumu kılavuzunda yer alan; Covid-19 salgını kapsamındaki, eş durumu dokümanı ve sıhhat heyeti raporları konusundaki açıklamaları bir an evvel kamuoyuna duyurmalıdır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.