hava 16° Orta
DOLAR 27,1082 %% -0.06
EURO 28,9266 %% 0.02
GRAM ALTIN 1.677,35 %% 0,17
ÇEYREK A. 2.742,46 %% 0,17
BITCOIN 726.548 %-0.984
SON DAKİKA
Google News

Emine Erdoğan: Şiddet salgınını ortadan kaldırmak için iş birliğimizi daha da artırmalıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü hasebiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sıhhat çalışanı ve …

Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:31

Emine Erdoğan: Şiddet salgınını ortadan kaldırmak için iş birliğimizi daha da artırmalıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü hasebiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sıhhat çalışanı ve toplumsal hizmet uzmanı bayanlarla akşam yemeğinde bir ortaya geldi.

Burada konuşan Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü münasebetiyle, milletin meskeninde sıhhat çalışanı ve toplumsal hizmet uzmanını konuk etmekten büyük bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Helikopter kazasında şehit olan askerlere rahmet dileyen Emine Erdoğan, “Hepimizin başı sağ olsun. Artık kaç annenin, eşin ve evladın gönlü yaralı. O, o denli bir yara ki hiç güzelleşmeyecek. Rabbim her birine sabırlar ihsan etsin. Terörle gayret eden kahraman evlatlarımızı yetiştiren analar, başımızın tacıdır.” diye konuştu.

Evlatlarını terörün kıskacından kurtaran Diyarbakır annelerini de anan Emine Erdoğan, “Benim de ziyaret ettiğim o annelerin zahmetinin en kısa vakitte bitmesini diliyorum.” dedi.

Emine Erdoğan, Türkiye’deki ve dünyadaki tüm bayanların, 8 Mart Dünya Bayanlar Gününü kutlayarak, şunları kaydetti:

“8 Mart, özellikle batılı ülkelerde, bayanların hak, adalet, emek ve özgürlük gayretinin, köşe taşlarından biridir. Fakat, bayanlara hak ettiği kıymetin verilmesi, yalnızca tek bir güne indirgenemez. Aksi halde, 8 Mart’ta yapılan tüm etkinlikler, söylenen hoş kelamlar, yarım ve eksik kalmaya mahkumdur. Hakikaten, bu özel günün arifesinde, Samsun’da yaşanan şiddet hadisesi, hepimizde derin bir öfkeye sebep oldu. Faili nefretle kınıyorum. En ağır cezayı almasını, bütün kalbimle diliyorum.”

Dünyada her üç bayandan birisinin, hayatının bir periyodunda, şiddetin bir boyutuyla tanıştığını aktaran Emine Erdoğan, “Bu istatistik, kalbimizin en büyük yorgunluğudur. İstisnasız, tüm dünyada görülen şiddet salgınını ortadan kaldırmak için, iş birliğimizi daha da artırmalıyız. Şiddete karşı, tek yürek ve tek akıl olmadan bu işi çözemeyiz.” sözlerini kullandı.

“Salgına maruz kalan sıhhat çalışanlarının, yüzde 58’i kadın”

Emine Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, bir yıldır dünyayı kasıp kavurduğuna işaret ederek, geçen yıldan bugüne öngörülemeyen bir felaketin içinde olunduğunu belirtti. Bu felaketin en büyük yükünü, sıhhat çalışanları ve toplumsal hizmet vazifelilerinin taşıdığını vurgulayan Emine Erdoğan, şöyle konuştu:

“Salgına maruz kalan sıhhat çalışanlarının, yüzde 58’ini bayanlar oluşturuyor. Sizler, Kovid-19 salgınının birinci günlerinden bu yana her türlü riski göze alarak, geceyi gündüze katarak milletimize hizmet ettiniz. Sıhhat hizmetleri yanında, VEFA kümelerinden filyasyon takımlarına kadar, uğraşın tüm cephelerinde ön safta yer aldınız. Yaşlılarımıza, yetim ve öksüzlerimize sahip çıktınız. Türkiye’nin bir yıldır sürdürdüğü bu gayretin muvaffakiyetinde, sizlerin uğraş ve emeğinin çok büyük hissesi bulunuyor. Meskenlerinize gidemeden, evlatlarınızı göremeden, hastanelerde sabahladınız. Sizler, ‘insan insanın emanetidir’ kelamının manasını ispat ettiniz. Salgın nedeniyle toplumda oluşan karamsarlık, derin yalnızlık üzere ruh hallerinin şifacısı oldunuz. Kaygıları teskin ettiniz. Bütün topluma kol kanat gerdiniz.”

“Hepinize minnettarız”

Emine Erdoğan, toplumsal hizmetin, iş gücü olmaktan çıktığına, sevginin, merhametin ve şefkatin gücüne dönüştüğüne dikkati çekerek, “Yakanıza taktığınız kimlik kartları, insanlığı kurtarmak için verilen bu savaşın bayrağı oldu. Mesleğinize adanmışlığınız ve beşere duyduğunuz sevgi, en kuvvetli cephanenizdi. Bu cephede yazılan kahramanlık kıssaları, yarının kuşaklarına örnek olacak. Hepinize minnettarız, düzgün ki varsınız.” dedi.

Global gayrette birçok sıhhat çalışanının da hayatını kaybettiğini lisana getiren Emine Erdoğan, hayatını yitirenleri rahmetle andı, ailelerine başsağlığı diledi.

Emine Erdoğan, tarihte yaşanan her salgının insanlığa yeni deneyimler öğrettiğini belirterek, sıhhat çalışanları ve toplumsal hizmet görevlilerinden bu deneyimleri kayda geçirmelerini istedi. “Böylece yeni toplumsal, ekonomik ve ruhsal kurallara, sizlerin şahitlikleri üzerinden, yeni reçeteler oluşturulabilir.” diyen Emine Erdoğan, tarihi, bayanların ve erkeklerin ortak deneyimleri üzerinden okumanın, bayanların da tarih yazımına aktif iştiraki ile mümkün olacağını söyledi.

Bayan varlığını dar kalıplara sıkıştıran tüm klişelerin bir tarafa bırakılıp, bayanın hayatın her katmanında var olduğu medeniyet mirasına bakılması gerektiğinin altını çizen Emine Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bugün bayan emeği, sadece plazalardaki unvanlarla ya da iş gücüne iştirak oranlarıyla ölçülebiliyor olabilir. Halbuki kültürümüzde bayan, tarlayı sürerken de çocuğu yetiştirirken de aileyi idame ettirirken de üretendir. Önümüze gelen bir tas çorba, yemenideki oya, kilimdeki desen ve ardımızdan okunan her bir duada bayan emeği vardır. Bu tarihi art plandan hareketle, bayanın bu topraklardaki gücünü tekrar hatırlamalıyız ve buradan aldığımız güçle geleceğe bakmalıyız. ‘Güçlü bayan, güçlü aile, güçlü toplum’ prensibini rehber edinerek, geleceğin inşasına daima birlikte omuz vereceğiz. Akademide, siyasette, kamu ve özel dalda bayanlarımızın gücünü inşallah artırmaya çalışacağız.”

Emine Erdoğan, dünyanın geçirdiği dijital dönüşümde, bayanın aktif biçimde yer almasını çok önemsediğini lisana getirerek, kız çocuklarının, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik üzere alanlarda eğitim görmesini her daim teşvik ettiklerini anlattı.

Her şeyin süratle değiştiğine, salgın kurallarıyla daha da hızlandığı bir devirde olunduğuna işaret eden Emine Erdoğan, “Yeni dünyanın herkesi kuşatması ve kimsenin geride kalmaması için, özellikle bayanlara muhtaçlığımız çok. Kullandığımız aletlerden, teknolojiye kadar hayatımıza giren her şey, bir tasarım eseri. Ne vakit bayanlar da bu dizaynın kesimi olurlar, o vakit adil bir dünyadan bahsedebiliriz.” diye konuştu.

“Türkiye’nin gücü, bayanların gücüdür”

Günlük ömrün ve gereksinimlerin, kesinlikle farklı açılardan yorumlanması ve bu yorumun esere dönüşmesi gerektiğini tabir eden Emine Erdoğan, “İşte bu sebeplerle, bayanların yalnızca çalışan değil, tasarlayan ve karar veren sistemlerde faal yer almasını istiyoruz. Türkiye’nin gücü, bayanların gücüdür. Global meselelerin tahlilinde de faal olabilecek bir potansiyele sahibiz. İklim krizinden toplumsal sorunlara kadar dünya her alanda bayan zekasına, sezgisine muhtaçtır.” dedi.

“Had bilmez yazılar çıkıyor”

Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da bayanların insan hakları temelindeki çabasında global bir farkındalık oluşturan 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nü kutladı.

Bayanların, hayatın her alanında üstlendiği sorumluluk hissiyle ailenin ve toplumun temeli olduğunu vurgulayan Selçuk, “Geçtiğimiz günlerde bir gazetede ‘baba meskenini derhal terk etsin kızlar’ diye had bilmez yazılar çıkmakta. Üstat Cemil Meriç bu başa ‘Garbın Yeniçerileri’ diyor. Bu devşirilmiş zihniyet maalesef her türlü mazeretle kıymetlerimize ve bu pahaların en temel taşı olan ailelerimize saldırıyor.” dedi.

“Yaşanan makus deneyimleri şahıslara, münferit hadiselere değil de aile yapımıza mal etmek arka niyet değilse nedir?” diye soran Bakan Selçuk, “genç kızları meçhule davet edenleri anlamalarının mümkün olmadığını” belirtti.

Selçuk, bayanı, sosyo-ekonomik yapının güçlenmesinde, sağlıktan eğitime, sanattan spora, bürokrasiden siyasete her alanda ailenin ve toplumun öznesi olarak gördüklerini belirterek, bayana verilen bedelin aileye, topluma verilen kıymet olduğunu söyledi.

Bayanların temel hak ve özgürlükleri için verilen çabada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iradeleri ve eşi Emine Erdoğan’ın hassasiyetlerinin bugün Türkiye’yi çok farklı bir noktaya ulaştırdığını lisana getiren Selçuk, 18 yılda toplumsal siyasetler alanında birçok sessiz ihtilalin gerçekleştiğini kaydetti.

“Farkındalığı oluşturmak için uğraşacağız”

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, bugün bayanların sosyo-ekonomik hayatta her alanda daha fazla varlığının görüldüğünü tabir ederek, “Artık öğretmenlerimizin yüzde 60’ı, kamu işçilerimizin yüzde 40’ı, mimarlarımızın, avukatlarımızın yarıdan fazlası bayan. Karar alma sistemlerinde daha fazla temsilimiz var. Meclisteki oranımız yüzde 4’lerden yüzde 17’lere ulaşmış durumda.” diye konuştu.

Bayanlar için yaptıkları çalışmaları anlatan Bakan Selçuk, bayanlar için daha birçok hoş hizmetlerde bulunacaklarını söyledi. Selçuk, şunları kaydetti:

“Tabi ki bu hizmetleri engelleyen en değerli ögelerden bir tanesi bayana yönelik şiddet. Bayana yönelik şiddet hakkında dün olduğu üzere bugün de yarın da ‘amasız, fakatsız, lakinsiz’ sıfır tolerans ilkemizle çaba etmeye devam edeceğiz. Dün Samsun’da, bugün Ankara’da katledilen bütün bayanlarımız içimizde derin bir sızı. Ülkemizde tek bir bayan cinayeti olmaya kadar biz bu uğraşımıza devam edeceğiz. Bu farkındalığı, şuuru oluşturmak için uğraşacağız. Geldiğimiz noktada artık ülkemizde 2019 yılı itibariyle her vilayetimizde Şiddet Tedbire ve İzleme Merkezlerimiz var. Bayan Konukevi sayılarımızı artırdık. Hasebiyle bayana yönelik şiddetle ilgili bütün bakanlıklarımızla koordineli bir biçimde çabalıyoruz. İstiyoruz ki bir tek canımızı kurban vermeyelim.”

Programdan notlar

Yemeğe, TBMM Lideri Mustafa Şentop’un eşi Sabriye Şentop, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın eşi Hale Koca da katıldı.

Programa katılanlar ortasında, İzmir sarsıntısında enkaz altında İnci Okan ile köpeğini kurtaran, halk otobüsünde doğum sancısı çeken anne adayına doğum yaptıran UMKE Vazifelisi Edanur Doğan, Elazığ sarsıntısında enkaz altındaki 2,5 yaşındaki Yüsra Yıldız ile annesinin kurtarılmasını sağlayan UMKE işçisi Hatice Yücel, Cizre’de koronavirüse karşı başarılı bir çaba sergileyen Sümeyye Alım ile Kovid-19’dan hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun eşi Didem Akal Taşçıoğlu da yer aldı.

Milliyet

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.