DOLAR 28,8620 % -0.27
EURO 31,6220 % -0.49
STERLIN 36,6131 % -0.34
FRANG 32,9985 % -0.33
ALTIN 1.893,97 % -0,39
BITCOIN 1.093.611 -1.299

Ekonomik Reform Paketi cuma günü açıklanıyor

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine nazaran: Milletlerarası yatırımcıları Türkiye’ye davet edecek olan Erdoğan’ın açıklayacağı pakette mali …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine nazaran: Milletlerarası yatırımcıları Türkiye’ye davet edecek olan Erdoğan’ın açıklayacağı pakette mali disipline öncelik verilecek. Kamuda tasarruf vurgusunun ön plana çıktığı pakete nazaran başta bakanlıklar olmak üzere kamu kurumları, mecburi haller ve öncelikli projeler dışında yıl içinde verilen ödeneğin üzerinde harcama yapamayacak.

ÖZEL OLARAK İSTANBUL

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile iktisat idaresinin bir müddettir ilgili tüm taraflarla yaptığı istişareler sonucunda hazırlanan Ekonomik Islahat Paketi, açıklanıyor. İstanbul’un memleketler arası bir finans merkezi olması tarafında yapılan çalışmalar ışığında açıklanacak ıslahat paketi toplantısında Erdoğan, milletlerarası yatırımcılara Türkiye daveti yapacak. Pakette son devirde iktisat idaresinin sık sık tekrarladığı mali disiplin vurgusu öne çıkacak. Bu kapsamda pakette kısa, orta ve uzun vadede mali disiplini güçlendirecek kapsamlı kamu maliyesi siyasetlerine dönük maksatlar yer alacak.

ACİLİYET KOŞULU

Islahat paketiyle başta bakanlıklar ve kamu kurumları olmak üzere harcamalarda israftan kaçınılması, ödeneklerin tesirli ve yerinde kullanılması sağlanacak. Paketle birlikte kurumlar, acil ve mecburî durumlarla projeler dışında yıl içinde verilen ödeneğin üzerinde harcama yapmaması için yakından takip edilecek. Kamu harcamaları, şeffaflık prensibi doğrultusunda izlenecek. Harcamaların tesirlilik, ekonomiklik ve verimlilik durumlarının raporlanmasını sağlamak için muhakkak dönemlerle harcama gözden geçirmeleri yapılacak.

VERİMSİZ HARCAMA

Bu sayede verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek. Bu ödeneklerin öncelikli harcama alanlarına tahsis edilmesi sağlanacak. Kamu yatırımlarında tasarruf sağlamak gayesiyle kamu ihale ve kontrat süreçleri büsbütün yenilenecek. Böylelikle ihale süreçlerinin uygunlaştırılması, rekabetin arttırılması ve bürokrasinin azaltılması amaçlanıyor.

Memurlar

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.