DOLAR 28,8620 % -0.27
EURO 31,6220 % -0.49
STERLIN 36,6131 % -0.34
FRANG 32,9985 % -0.33
ALTIN 1.893,97 % -0,39
BITCOIN 1.093.611 -1.299

Dünya Bankası: Türkiye 2022’de daha yavaş büyüyecek

Dünya Bankası global ve yurt içindeki zorlukların Türkiye İktisadının 2022 yılındaki görünümünü baskıladığını belirtti. Para siyaseti …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Dünya Bankası global ve yurt içindeki zorlukların Türkiye İktisadının 2022 yılındaki görünümünü baskıladığını belirtti.

Para siyaseti ayarlarında sıklıkla yapılan değişikliklerin, ve geçtiğimiz Eylül ayından bu yana gerçekleştirilen bir dizi faiz indirimi,Türk Lirası’nın tarihteki en düşük düzeylere inmesine ve enflasyonun rekor düzeylere yükselmesine yol açtığı belirtildi.

2021 yılında ihracatta önemli bir artış yaşanmasına karşın, bu zorlukların fakir hanehalkları için gerçek gelirlerini aşındırdığı söz edildi.

Açıklamada “COVID-19 pandemisi de probleme katkıda bulunmuş ve yoksullukla çabayı olumsuz etkilemiştir. Pandemi ile bağlantılı mali dayanak önlemleri bu tesirlerin biraz hafifletilmesine yardımcı olsa da, pandeminin 2020 yılında yaklaşık 1,6 milyar insanı daha 5.50 dolar yoksulluk sonunun altına ittiği ve Türkiye’nin 2019 yılında yüzde 10,2 olan yoksulluk oranını yüzde 12,2’ye yükselttiği kestirim edilmektedir. Ayrıyeten, her ne kadar gelir takviyelerinin ve tüketim sepetindeki değişikliklerin bu etkiyi hafifletmesi mümkün olsa da, Türkiye’de tüketici fiyatlarındaki yüzde 1’lik bir artışın fakir sayısını yüzde 2 arttırdığı iddia edilmektedir. Resmi istatistiklere nazaran Ocak 2021’de yüzde 15 olan yıllık enflasyonun Ocak 2022 itibariyle yüzde 48,7’ye yükseldiği düşünüldüğünde, yoksulluk oranının 2021 yılında yüksek düzeylerde seyretmiş olması olasıdır.” sözlerine yer verildi.

“Enflasyon temel makroekonomik zorluk olacak”

Yüksek ve kalıcı enflasyonun orta vadedeki temel makroekonomik zorluk olacağı belirtilen raporda “Türkiye’nin mali duruşunun -ki bu klasik olarak iktisat için güçlü bir çıpadır- da Türk Lirası’nı istikrara kavuşturmak ve enflasyonu düşürmek için alınan istisnai tedbirlerden ötürü baskı altına girmesi mümkündür. Rapor, para siyasetinin normalleştirilmesine, mali sürdürülebilirliğe öncelik veren bir maliye stratejisine, pandemi ile ilgili acil sıhhat sistemi ve toplumsal müdafaa muhtaçlıklarının karşılanmasına, kırılgan durumdaki hanehalklarına ve şirketlere yönelik düzgün hedeflenmiş kamu transferlerine ve gelir üretmek hedefiyle vergi tabanını genişletmeye yönelik gayretlere duyulan gereksinimi vurguluyor. ” dendi.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Yöneticisi Auguste Kouame Türkiye iktisadı ve hanehalkları için güçlü bir periyottan geçildiğini belirterek “Ekonominin tasarrufları harekete geçirme, yatırımları canlandırma ve uzun vadede kapsayıcı ve yoksulluğu azaltıcı bir büyüme sağlama yeteneğini tekrar tesis edebilmesi için, enflasyonu denetim altına alma uğraşlarında başarılı olmak ve tekrar yapısal siyasetler üzerinde odaklanmak gerekiyor” dedi.

“Büyüme yüzde 2’ye düşebilir”

2021 yılında varsayımı yüzde 10,0 olan büyüme suratının, siyaset belirsizliğindeki sert artışın özel tüketimi ve yatırımları baskılaması sebebiyle bu yıl yüzde 2’ye düşmesi, 2023 yılında ise yüzde 3 olarak gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi. Raporda “2021 yılında olduğu üzere, 2022 yılındaki büyümede de Avrupa Birliği’ne yapılan ihracatta devam edecek güçlü artış ile birlikte turizmdeki artışa ait ek beklentilerin de kıymetli belirleyici etkenler olacağı varsayım edilmektedir. Son periyottaki makro-finansal istikrarsızlık banka bilançolarını baskılamıştır ve uzun vadeli finansman için sağlanabilecek yurtiçi kaynak geliştirme gayretlerini sekteye uğratmıştır.” sözüne yer verildi.

Görünümdeki risklerin aşağı istikametli olduğu söz edilerek “Bunlar ortasında yurt içinde ve dünyada pandemiden kaynaklı yaşanan aksilikler, iklim değişikliği ile bağlantılı afetler, global iktisat seviyesindeki olası fiyat baskıları ve tedarik zinciri kesintileri, gelişmiş ülkelerdeki faiz oranı sıkılaştırma beklentileri ve bunun sonucunda global likidite şartlarının sıkılaşması sayılabilir.” tabiri kullanıldı.

Dünya Bankası’nın Türkiye Baş Ekonomisti Hans Beck husus ile ilgili olarak “2022 ve 2023 yıllarına ait büyüme görünümünün önündeki riskleri azaltabilmek için, kısa vadede ekonomiyi istikrara kavuşturacak ve dikkatleri tekrar Türkiye’nin orta vadedeki büyüme potansiyelinin gerçekleştirilmesine yöneltecek âlâ koordine edilmiş para ve maliye siyasetleri gerekecek” açıklamasını yaptı.

Memurlar

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.