DOLAR 28,9807 % 0.28
EURO 31,5779 % 0.24
STERLIN 36,6543 % 0.34
FRANG 33,1467 % 0.41
ALTIN 1.899,68 % 0,53
BITCOIN 1.105.372 1.246

Çankaya Belediyesi’nin ‘zabıta’ alımı mülakatı hukuka uygun bulunmadı

– Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), zabıta memurluğu mülakat imtihanında elenen adayın tekrar imtihana alınması istikametinde tavsiye kararı verdi …

Yayınlanma Tarihi : Google News

– Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), zabıta memurluğu mülakat imtihanında elenen adayın tekrar imtihana alınması istikametinde tavsiye kararı verdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye nazaran, Kamu İşçisi Seçme İmtihanı (KPSS) puanı 84 olan bir aday, Çankaya Belediyesinin zabıta takımına başvurdu.

Uygulama imtihan puanı 100 olmasına karşın mülakatta 14 puan alarak elenen aday, sorulan sorulara yanlışsız yanıt vermesine karşın elendiğini belirterek, mağduriyetinin giderilmesi için KDK’ye müracaatta bulundu.

Başvuruyu inceleyen KDK, Çankaya Belediyesinden görüş talep etti. Belediye, imtihanın kelamlı olması sebebiyle bir karşılık anahtarı oluşturulmadığını, nihayetinde imtihan sonucu ortalaması 57 olan adayın 60 puanın altında kalarak kontenjana giremediğini bildirdi.

İncelemenin akabinde KDK, müracaatçının kelamlı imtihana yine alınması ve yönetimin adaylara verilen puanların münasebetlerini ortaya koyacak önlemleri alması tarafında Çankaya Belediye Başkanlığına tavsiye kararı verdi.

– Karardan

Kararda, kurul üyelerinin adaylar için verdiği puanı gösteren bir çizelgenin olduğu fakat üyelerin her aday için başka değerlendirmelerini ve hangi notu takdir ettiğini münasebetleriyle gösteren rastgele bir tutanağın mevcut olmadığı, adaylara sorulacak soruların evvelden belirlenmediğinin tespit edildiği belirtildi.

Kamu hizmetlerinin ehil ve yetişmiş kamu vazifelileri eliyle yürütülmesi için yapılan kelamlı imtihanların, meslek ve liyakat unsurlarına uygun, objektif ve yetki, biçim, sebep, bahis ve amaç istikametinden kontrole imkan tanıyacak halde yapılması gerektiği, bunun hukuk devleti prensibinin bir gereği olduğu vurgulanan kararda, şunlar kaydedildi:

“Başvuranın katılmış olduğu kelamlı imtihana dair soru ve yanıtların kayıt altına alınmaması nedeniyle, kurul üyelerince takdir edilen notların gerekçesiyle ortaya konulmadığı anlaşıldığından ve kelamlı imtihanda başarısız sayılma sürecinin yargısal kontrolünü sağlayacak altyapının tüm ögeleriyle yönetim tarafından oluşturulmadığından kelamlı imtihanın yapılışı ile ilgili hukuka uygunluk tespit edilememiştir. Münasebetiyle, başvuranın kelamlı imtihanda başarısız sayılmasına ait süreçte hukuka uyarlık bulunamadığından, başvuranın tekrar kelamlı imtihana alınmasına ve yönetimin bundan sonra düzenleyeceği kelamlı imtihanlar öncesinde bilgi sorularını, bunlara ilişkin yanıt anahtarlarını hazırlaması, imtihanlara giren adaylara verilen puanların münasebetlerini ortaya koyacak önlemler alması istikametinde tavsiye kararı verilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

Memurlar

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.