DOLAR 28,9807 % 0.28
EURO 31,5779 % 0.24
STERLIN 36,6543 % 0.34
FRANG 33,1467 % 0.41
ALTIN 1.899,68 % 0,53
BITCOIN 1.105.372 1.246

Bakanlık’tan zeytinlik açıklaması: Maden sahası için ağaçların kesilmesi söz konusu değil

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’nın Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi …

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bakanlık’tan zeytinlik açıklaması: Maden sahası için ağaçların kesilmesi söz konusu değil

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’nın Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna nazaran Türkiye’nin elektrik gereksinimini karşılamak üzere zeytinlik alanların madencilik faaliyetleri için kullanılmasına kamu faydası dikkate alınarak makul kurallar kapsamında müsaade verilecek.

GÜÇ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Bahse ait Güç ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Kovid-19 pandemisi sonrası dünyada süratle artan güç talebinin yerli kaynaklarla karşılanması, global güç fiyatlarındaki ani dalgalanmalara karşı daha fazla ehemmiyet kazandı. Ayrıyeten bu periyotta ülkeler güç arz güvenliğini teminat altına almak için mevsim ve iklim şartlarından bağımsız, 7/24 kesintisiz güç sağlayan baz yük santralleri tekrar devreye almaya başladı.

Türkiye’nin son periyotta çift haneli sayılara ulaşan ekonomik büyümesinin sürekliliğini sağlayacak en kıymetli öge daima ve kaliteli güç arzıdır. Bu kapsamda Resmi Gazete’nin bugünkü nüshasında yapılan değişiklikle, artan elektrik gereksiniminin yerli kaynaklarla karşılanmasına yönelik yeni bir düzenlemeye gidilmiştir. Bu düzenleme hâlihazırda faaliyet gösteren santralleri kapsamaktadır. Böylelikle mevcut santrallerdeki istihdam da korunmuş olacak.

“ZEYTİN AĞAÇLARININ KESİLMESİ KELAM KONUSU DEĞİL”

Elektrik gereksiniminin karşılanmasına yönelik yapılacak madencilik faaliyetinin zeytinlik alanlara denk gelmesi durumunda uygulanacak yeni tarz ve asıllar şu biçimdedir:

Kamu faydasının gözetilmesi kuralıyla, alanda madencilik faaliyetlerinin yürütülmesi Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’nın müsaadesine tabi olacaktır. Alandaki zeytin ağaçları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın müsaadesi ve uygun görüşüyle, faaliyet yürütülecek saha ile muadil büyüklükteki yeni bir bölgeye taşınacaktır. Zeytin ağaçların kesilmesi kelam konusu değildir. Zeytin ağaçlarının taşınacağı bölge, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenecek ve zorlayan bir sebep olmadıkça taşınma süreci olmayacaktır. Zeytin alanının taşınmasına ait tüm masraflar ve ortaya çıkacak tüm talepler, ilgili alanda maden faaliyeti yürütecek şirket tarafından karşılanacaktır.

AĞAÇ BAŞINA 5 FİDAN DİKİLECEK

İlgili firma, taşınan ve tutmayan her bir zeytin ağacına karşılık 5 yeni fidan dikmekle yükümlü olacaktır. Alandaki maden faaliyetlerinin tamamlanmasının akabinde, saha rehabilite edilecek ve eski haline getirilecektir. Sahanın rehabilite edilmesi Tarım ve Orman Bakanlığınca uygun görülecek alanda dikim normlarına uygun bir formda gerçekleştirilecektir.”

Haberler.com

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.