DOLAR 28,8760 % -0.2
EURO 31,5760 % -0.63
STERLIN 36,5293 % -0.57
FRANG 32,9896 % -0.37
ALTIN 1.891,72 % -0,51
BITCOIN 1.093.703 -1.14

Bakan Soylu: ‘Biz bugün ilk kez bir 28 Şubat ittifakı ile karşı karşıya değiliz’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kanaat başkanları ile bir ortaya geldi. Bir düğün salonunda gerçekleşen programa …

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kanaat başkanları ile bir ortaya geldi. Bir düğün salonunda gerçekleşen programa İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mahmut Demirtaş, Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili Hüseyin Çam, siyasi parti liderleri ve bölgenin kanaat başkanları katıldı.

Programda konuşan Bakan Soylu, Cumhurbaşkanın yıllardan beri söylediği bir cümleyi tekrar gördüklerini belirterek, “Dünya beşten büyüktür’ derken bir kelamdan ibaret söz edip bugünkü bu fotoğrafı gördüklerinde tahminen ellerini başlarına getirip başlarına vurma kabiliyetine sahiptirler” dedi.

Bu ülkede yalnızca bugün ismine değil gelecek ismine da bir zihniyet birikimi gerçekleştirdiğini bildiren Bakan Soylu, “Bugün Kürt’üm diye rahat bir formda söyleyebiliyor. Ben Alevi’yim diye rahat bir biçimde de diyebiliyor. 40 yıldır tanıdığımız insanların Alevi olduğunu 2003’ten sonra öğrendik. Cem konutlarında yöneticiler, dernekler vardı. Onlar söylerlerdi fakat onun dışında olağan hayatın içerisinde olan kimse böylesi bedellerini ortaya koyamazdı. Pekala nasıl oldu bu işler. Bu ülkede 28 Şubat’ı yaşadık. 28 Şubat’ta ben iktidar partisinin ilçe lideriydim. İstanbul’da bir camimiz vardı. Her cuma namaza giderdik. Ardında müezzin mahfili üzere hoş bir yer vardı. Yetişmeye çalışanlar, bizim üzere son dakika gelenler, gelemeyenler, yer bulanlar oraya otururdu. Ekseriyetle kamu ve oranın eşrafı gelirdi. 28 Şubat’tan bir hafta sonra ki cuma gününe yer bulamadığımız yerde birkaç kişi kaldı” diye konuştu.

“BİZ BUGÜN BİRİNCİ KERE BİR 28 ŞUBAT İTTİFAKI İLE KARŞI KARŞIYA DEĞİLİZ”

Birinci kere 28 Şubat ittifakı ile karşı karşıya kalmadıklarını lisana getiren Soylu, “İnsanlar üzerinde bir mahalle baskısı oluşmuştu. İnsanları kendi kimliklerinden, kıymetlerinden uzaklaştırmaya yönelik bir anlayışı oluşturmuşlardı. Gazetelerde, televizyonlarda ve yaptıkları toplantılarda bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlardı. Biz bugün birinci kere bir 28 Şubat ittifakı ile karşı karşıya değiliz. 28 Şubat ittifak önümüzdeki pazartesi olmayacak ki geçmişte 28 Şubat ittifakı ile karşı karşıyaydık. Annemizi, babamızı, etnik kökeni, mezhebimizi, inancımızı beğenmeyen bir ittifak ile karşı karşıyaydık. Bizi kendi istedikleri üzere tanımlamak isteyen bir anlayış ile karşı karşıyaydık. Bugün yeniden tıpkı anlayış tekrar bunları tabir etmeye çalışıyor. Bu anlayış yalnızca bu topraklara yönelik bir anlayış değil. Bu anlayışı esasen insanımıza yakıştıramazlar. O anlayış dışarıdan ithal edilmiş bir anlayıştır” formunda konuştu.

“BİZE BİÇTİKLERİ GÖMLEĞİ BİZ GİYMEYECEĞİZ”

Bu anlayışın Suriye’deki insanlara ezayı çektiren anlayış olduğunu lisana getiren Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Bu anlayış daha evvel Ukrayna’ya gaz verip artık de sessiz kalanların anlayışıdır. Bu anlayış Arakan’daki Müslümanlara işlenen her türlü sıkıntıya onlar zati fukaralığa alışmışlardır. Kendi hayat şekilleri, hayat anlayışları bu türlü olsun diye had bildirme anlayışından kaynaklanan bir sürecin kendisidir. Güya kendileri beyefendiler, paşalar üzere yaşayacaklar Afganistan, Pakistan halkından da Suriye halkına kadar, Irak ve Balkanlar’a kadar herkes diken üzerinde oturacak. Şöyle bir sistem gelişmiş sonra bir sisteme gelmiş. Daha sonra Tayyip Erdoğan, ’Dünya beşten büyüktür’ dediği vakit sanki onu nasıl diskalifiye ederiz diye binlerce oyunu, binlerce tezgahı ortaya koyacaklar. Bizim yeryüzünde asırlarca kalacak halimiz yok. Bu coğrafyada yüz binlerce yıl kalacak halimiz yok lakin bir argümanımız var. Bizi biçtikleri gömleği biz giymeyeceğiz. Bu tezlerimize ne kadar isyan ederlerse etsinler bize biçtikleri gömleği ne kadar yakıştırmaya çalışırlarsa çalışsınlar artık biz yakıştırmayacağız”.

Milliyet

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.