DOLAR 28,9807 % 0.28
EURO 31,5779 % 0.24
STERLIN 36,6543 % 0.34
FRANG 33,1467 % 0.41
ALTIN 1.899,68 % 0,53
BITCOIN 1.105.372 1.246

Ailelere ‘TikTok’ uyarısı: Çocukların ‘dijital ayak izi’ni takip edin

Toplumsal medya uygulaması TikTok’un çocuklar üzerinde olumsuz tesiriyle ilgili uzmanlardan ikaz geldi. SODİMER Lideri Prof. Dr. Levent Eraslan …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Toplumsal medya uygulaması TikTok’un çocuklar üzerinde olumsuz tesiriyle ilgili uzmanlardan ikaz geldi. SODİMER Lideri Prof. Dr. Levent Eraslan, ailelere yaptığı ikazda, TikTok’ta cinsel içerikli ve küfürlü konuşmalarla dolu görüntülerin bulunduğunu söyledi. Bu üzere paylaşımların çocuklar üzerinde olumsuz tesir bırakacağını söyleyen Eraslan, çocukların dijital ayak izinin takip edilmesi gerektiğini tabir etti.

‘ÖZELLİKLE CANLI YAYINLARDA ZİYANLI HUSUSLAR KULLANILIYOR’

TikTok’un çocukları etkilememesi için ailelere büyük misyon düştüğünü aktaran Eraslan, “Son günlerde tanınan olan toplumsal medya uygulamalarından biri de TikTok. Çin menşeli bir uygulama. Bir dakikalık, 15 saniyelik vidolarla insanların klip yaptığı, altında çok çeşitli filtre uygulamaları olan bir uygulama. Lakin bilhassa canlı yayınlarda ziyanlı hususların kullanımı, küfür, argo konuşmalar ve bilhassa cinsel içerikli birçok davranışların olduğu görülmekte. Bu yüzden TikTok kullanımına karşı anne ve babaların çocuklarının dijital ayak izlerini takip etmeleri epeyce pahalı. Bir öteki sorun de canlı yayında sanal para. Yani TikTok canlı yayınında bireyler birbirlerine sanal para verebilmekte. Bu da ne yazık ki çok istenmeyen, çok nahoş durumlara yol açabilmekte. Bu yüzden böylesi uygulamalara karşı herkes bu süreçte önlemini almalı. Birebir vakitte Ulusal Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı üzere bakanlıklarımıza da velilerimizi bilinçlendirme bağlamında büyük bir vazife düşmektedir” dedi.

Memurlar

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.