DOLAR 28,8560 % -0.26
EURO 31,5496 % -0.7
STERLIN 36,4991 % -0.65
FRANG 32,9482 % -0.48
ALTIN 1.889,72 % -0,61
BITCOIN 1.091.021 -1.278

3 boyutlu yapı stokları Metaverse’de

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, hazırladığı ‘3 Boyutlu Kadastro Projesi’ni ülke genelinde hayata geçiriyor. Proje ile havadan çekilen yüksek …

Yayınlanma Tarihi : Google News

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, hazırladığı ‘3 Boyutlu Kadastro Projesi’ni ülke genelinde hayata geçiriyor. Proje ile havadan çekilen yüksek kalite fotoğraflarla kent modelleri, kadastro ve tapu bilgileri ile yapı stokları 3 boyutlu hale getiriliyor, gayrimenkul bedel ve adres bilgileri sanal cihan Metaverse’ye taşınıyor. Pilot vilayet Amasya’da 1 yıl süren çalışma tamamlanarak, kentin 3 boyutlu tapu-kadastro bilgilerini sanal kozmosa aktarılmış oldu. Uygulama ile bir yapı yahut arazi, satın alınacağı sırada hangi bağımsız kısımlardan oluştuğu ve fiziki durumu çarçabuk görüntülenebilecek. Proje ile elde edilen bilgiler, arazi ve emlak idaresi, gayrimenkulün kıymetlendirilmesi, afet idaresi, hasar tespiti, güvenlik ve kamu ile ilgili yürütülecek bütün projelerde altlık oluşturacak.

‘MÜLKİYETE YENİ BİR BOYUT KAZANDIRILDI’

Türkiye’de bir birinci olan projenin Amasya’da tamamlandığını DHA’ya açıklayan Vali Mustafa Masatlı, projenin mülkiyete yeni bir boyut kazandırdığını belirterek, “Amasya vilayetimizin seçilmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi; buradaki yapı stokundaki tescilin yüksek olması ve başka taraftan da derli, toplu ve kolay çalışılabilir bir alan olması ile ilgilidir. Havadan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekildi. Mimari projeler bunlara entegre edildi ve yapı stokunun 3 boyutlu modelleri ortaya çıkarıldı. Bir vatandaşımız, bir binayı ve yeri satın alacağı vakit buranın hangi bağımsız kısımlardan oluştuğunu ve fiziki durumunun nasıl olduğunu tapudan çarçabuk görebilecek. Geçersizliğe karşı da önlem alınmış olacak. Başka bir taraftan da adrese dayalı nüfus kayıt sistemiyle entegre olduğu için de adresten tapuya, tapudan adrese geçiş de kelam konusu olacaktır” diye konuştu.

‘3 BOYUTLU MODELLER ÇIKARILDI’

Türkiye’nin dünyada emsallerine göre kapsamı bakımından bir birincisi gerçekleştirdiğini belirten Amasya Kadastro Müdürü Fazlı Elçi de şunları söyledi:

“Gelişmiş, yüksek teknolojili hava kamerası kullanılarak imajlar alınmış ve yerleşim merkezlerindeki binaların 3 boyutlu modelleri çıkarılmıştır. Birebir vakitte, tapu sicilinde kayıtlı mimari projeler kullanılarak, bağımsız kısımların iç yapısının da görüntülenebileceği 3 boyutlu mülkiyet modelleri üretilmiş. Mimari modeller fotogrametrik modellerimiz ile bütünleştirilerek adres, bina kimlik sistemi, belediye ve öteki kamu kurumlarının bilgileri ile entegrasyonu sağlanmıştır. Bağımsız kısımların üç boyutlu görüntülenebilmesi, modellerin içerisine girilerek incelenebilmesine fırsat vererek vatandaşlarca yanlış bağımsız kısım satın alınmasına ve yaşanabilecek sahtecilik teşebbüslerinin önüne geçecektir.”

‘VATANDAŞLAR EK BÜROKRASİDEN KURTULACAK’

Tapu datalarının ‘Merkezi Adres Kayıt Sistemi’ne (MAKS) entegrasyonu ile tapudan adrese, adresten tapuya kolay kolay geçişinin sağlanabileceğini belirten Elçi, “Mülkiyete ait bilgiler daha erişebilir hale geleceği için yatırım ortamı güzelleşecek. Vatandaşlar tek tıkla bilgilere kolay kolay ulaşım imkanına sahip olacak. Cumhurbaşkanı’mızın açıkladığı İnsan Hakları Aksiyon Planı’nda yer alan vatandaşların mülkiyetleri üzerinde bulunan doğal sit alanları, tarihi ve kültürel alanlar, rezerv alanları, riskli alanlar, afete maruz bölgeler içerisinde olup olmadığına dair kamusal kısıtlamaların görüntülenmesi ve binaların üretim basamağından itibaren tapu siciline işlenmesi, vatandaşların ek bürokrasiden kurtulmasını sağlayacaktır. Ülkedeki tüm konut ve bağımsız kısım stoku çıkarılarak, fiili durum net bir halde görülecek, tek tuşla yapı sınıflarına ait mekansal datalara ulaşılabilecektir” diye konuştu.

Milliyet

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DÖVİZ KURLARI

 • Dolar DOLAR
  ALIŞ SATIŞ FARK
  28,8505 28,8560 % -0.26
 • Euro EURO
  ALIŞ SATIŞ FARK
  31,5310 31,5496 % -0.7
 • Sterlin İNG. STERLİNİ
  ALIŞ SATIŞ FARK
  36,4798 36,4991 % -0.65
 • Frang İSV. FRANGI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  32,9306 32,9482 % -0.48
 • Kanada Doları KAN. DOLARI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  21,1825 21,1912 % -0.43
 • Çeyrek Altın ÇEYREK ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  3.023,10 3.089,70 % -0,61
 • Gram Altın GRAM ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  1.889,44 1.889,72 % -0,61
 • Bitcoin BITCOIN
  FİYAT DEĞİŞİM
  1.091.021 -1.278

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış